Reklama

Niedziela Rzeszowska

Kolędy – piękne w każdym języku

Niedziela rzeszowska 6/2016, str. 8

[ TEMATY ]

konkurs

Piotr Bujak

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej w Kolbuszowej

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej w Kolbuszowej

Blisko 100 uczestników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Podkarpacia 25 stycznia br. wzięło udział w IX Wojewódzkim Konkursie Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej w Kolbuszowej, organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara wraz ze Starostwem Powiatowym w Kolbuszowej

Kolbuszowskie kolędowanie w różnych językach wpisało się już w tradycję Podkarpacia. Jak się okazało – już po raz kolejny – kolędy i pastorałki brzmią pięknie nie tylko po polsku, ale także po angielsku, niemiecku, francusku, rosyjsku, dwie kolędy zabrzmiały po łacinie, a jedna nawet po hiszpańsku. Wzrasta kultura muzyczna młodzieży, wsparta coraz lepszym opanowaniem języków obcych.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: bp Jan Wątroba – ordynariusz rzeszowski; ks. Daniel Koryciński – dyrektor Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ; Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki; Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego oraz Józef Kardyś – starosta powiatu kolbuszowskiego i Jan Zuba – burmistrz miasta i gminy Kolbuszowa.

Młodych artystów oceniało jury (nauczyciele językowcy oraz ksiądz) pod przewodnictwem pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej: Tomasza Blicharza (szkoły gimnazjalne) i Adama Stąpora (szkoły ponadgimnazjalne). Jak podkreślali jurorzy, poziom artystyczny wykonawców, zwłaszcza solistów, był tak wyrównany i wysoki, że można byłoby nazywać go wręcz profesjonalnym.

W kategorii szkół gimnazjalnych nagrody otrzymali soliści: Weronika Strzempa – Zespół Szkól w Ulanowie; Jowita Nykiel – Miejskie Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Dębicy; Karolina Chmura – Zespół Szkół Publicznych w Straszęcinie i Kornelia Kulczycka – Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Wyróżnienia przyznano: Zuzannie Greckiej – Gimnazjum Dwujęzyczne w Dębicy, Paulinie Maziarz – Publiczne Gimnazjum w Hucie Krzeszowskiej i Wiktorii Zabłotniej – Gimnazjum Miejskie im. Władysława Jagiełły w Leżajsku.

W kategorii zespołów nagrodzono zespoły reprezentujące Zespół Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie – wszystkie trzy miejsca! Nagrodę publiczności w pierwszej części konkursu zdobyła Zuzanna Bąba – Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Przecławiu.

Reklama

Piotr Bujak

Uczestnicy Konkursu Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej w Kolbuszowej

Uczestnicy Konkursu Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej w Kolbuszowej

Wśród solistów ze szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się Bogumiła Kutacha – I LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Kolejne miejsca zdobyli: Łukasz Baran – LO w Strzyżowie, Anna Balawender – I LO im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie i Natalia Gral – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Juliusza Słowackiego w Jarosławiu. Wyróżnienia przyznano: Mirosławie Kowal – Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku; Katarzynie Krawczyk – LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej, która otrzymała także nagrodę publiczności w części dla szkół ponadgimnazjalnych.

W kategorii zespołów nagrodzeni zostali: I miejsce – wykonawcy z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, II miejsce – z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku, III miejsce – z LO im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. Wyróżnienie przyznano młodym artystom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu.

2016-02-04 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szli za przewodnikiem

Niedziela bielsko-żywiecka 25/2015, str. 1

[ TEMATY ]

konkurs

MR

Uczestnicy konkursu "Jonasz"

Uczestnicy konkursu

Historia Mojżesza była tematem przewodnim XVIII Biblijnego Konkursu „Jonasz”, którego gala w Bielskim Centrum Kultury spuentowała wysiłek uczniów i zaowocowała indywidualnymi nagrodami. Nie mogło zatem nikogo dziwić, że na jej początku zabrzmiał utwór „Powołanie Mojżesza” z oratorium „Droga Nadziei” w wykonaniu autorskim Janusza Kohuta.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję