Reklama

Polska

Abp Skworc: Henryk Sławik był bohaterem trzech narodów

Mszę św. w intencji Henryka Sławika i dr. Józefa Antalla, odprawił 2 listopada br. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wraz z biskupem pomocniczym archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej Jánosem Székelym, delegatem kard. Petera Erdö, prymasa Węgier oraz arcybiskupem Szczepanem Wesołym.

[ TEMATY ]

pamięć

Michał Bulsa / pl.wikipedia.org

Tablica pamiątkowa poświęcona Henrykowi Sławikowi, znajdująca się na fasadzie budynku przy ul. Świętego Jana w Katowicach

Tablica pamiątkowa poświęcona Henrykowi Sławikowi, znajdująca się na fasadzie budynku przy ul. Świętego Jana w Katowicach

Dzień Zaduszny, obchodzonych w Kościele katolickim 2 listopada, gromadzi wiernych na modlitwach za dusze zmarłych. W tym szczególnym dniu modlitwy abp Wiktor Skworc w kazaniu przypomniał o bohaterze trzech narodów, o Henryku Sławiku – człowieku, który uratował życie 30 tys. ludzi podczas II wojny światowej.

- W Konstytucji Apostolskiej "Incruentum Altaris Sacrificium" papież Benedykt XV wyraził pragnienie, aby udział w owocach krzyżowej ofiary Chrystusa mieli wszyscy wierni, nawet ci, którzy zostali zapomniani przez rodziny i krewnych, którzy zapadali się w niepamięć i mroki historii lub też zostali na niepamięć skazani. Do takich postaci – wykluczonych z pamięci – należał przez lata Henryk Sławik - powiedział metropolita katowicki, przypominając postać dziennikarza, działacza społecznego, uczestnika dwóch wojen i trzech powstań. – Jego życiorys to gotowy materiał na scenariusz filmowy – stwierdził abp Skworc dodając: - Dziś wspominamy wszystkich zmarłych, w tym mądrych – a należał do nich niewątpliwie Henryk Sławik, jeden z nauczycieli sprawiedliwości – którzy „świecą jak blask sklepienia”.

Reklama

Następnie arcybiskup przywołał pełne nadziei orędzie proroka Daniela, który nie wiedział, że ostatnim słowem Boga w kwestii śmierci będzie wypowiedziane przez Jezusa: zmartwychwstanie. Metropolita katowicki stwierdził: Takiego patrzenia na życie i śmierć uczy nas Jezus Chrystus, Który ze śmierci uczynił paschę; z kresu – bramę, z odejścia w nicość - wejście w pełne życie. Na zakończenie powiedział: – Dlatego dzień dzisiejszy przeżywamy w pełnym nadziei modlitewnym skupieniu. W duchu wiary pielgrzymujemy przez cmentarze i wszystkie miejsca kaźni – przez łagry, obozy koncentracyjne i prosimy o wieczny pokój i światło dla wszystkich zmarłych.

Na koniec Mszy św. głos zabrał bp János Székely, który m.in. stwierdził, że zażyłość i przyjaźń łącząca Henryka Sławika i Józefa Antalla doskonale wpisuje się w historyczne węgierskie przysłowie: - Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát (Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki). Opisując czyny dwóch przyjaciół, delegat prymasa Węgier przypomniał również o kardynale Jusztiniánie Serédim, który wówczas pełnił funkcję prymasa Węgier i bezpośrednio współpracował z Henrykiem Sławikiem oraz Józefem Antallem.

Henryk Sławik (ur. 15 lipca 1894 w Szerokiej, obecnie część Jastrzębia-Zdroju – zm. 23 sierpnia 1944, w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen) był uczestnikiem trzech powstań o polskość Śląska, wieloletnim redaktorem naczelnym „Gazety Robotniczej”, wieloletnim prezesem Syndykatu Dziennikarzy Polskich Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, radnym miasta Katowice, aktywnym organizatorem klubów sportowych i uniwersytetów ludowych dla młodzieży robotniczej na Śląsku. W czasie wojny sprawował funkcję prezesa Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech z uprawnieniami Rządu RP na Wychodźstwie gen. Władysława Sikorskiego.

Reklama

Organizował pomoc dla internowanych wojskowych i dla uchodźców cywilnych, pomagał w wyjazdach na Zachód, we współpracy z delegatem węgierskiego rządu Józefem Antallem wystawiał uchodźcom dokumenty, które wielu z nich – zwłaszcza uciekającym z Polski Żydom – uratowały życie.

Pomagał także ratować żydowskie dzieci, dla których wraz z dr Józefem Antallem oraz razem ze Zdzisławem Antoniewiczem, ks. prałatem dr Miklósem Beresztóczym, biskupem z Vác – ks. dr. Árpádem Hanauerem, a przede wszystkim prymasem Jusztiniánem kardynałem Serédi pomógł utworzyć sierociniec w miejscowości Vác pod Budapesztem, który oficjalnie nosił nazwę Dom Sierot Polskich Oficerów. Szacuje się, że Henryk Sławik uratował życie prawie 30 000 polskim uchodźcom, wśród których było ok. 5000 Żydów.

Aresztowany w 1944 po wkroczeniu Niemców na Węgry, w śledztwie całą odpowiedzialność wziął na siebie, nie przyznając się do znajomości z Antallem. Zamordowany został 23 sierpnia w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Według świadków przed śmiercią krzyknął: „Jeszcze Polska!”.

Za ratowanie Żydów z narażeniem własnego życia Sławik został pośmiertnie w 1990 uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2014-11-02 18:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odsłonięto epitafium rodziny von Thun

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2015, str. 2

[ TEMATY ]

pamięć

Agnieszka Chełstowska

Msza św. koncelebrowana, podczas której poświęcono epitafium

Msza św. koncelebrowana, podczas której poświęcono epitafium

W niedzielę 27 września w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie w czasie Mszy św. o godz. 11 miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanego barokowego epitafium poświęconego rodzinie von Thun. Drewniane epitafium z 1683 r., o wymiarach 3,90 m x 2,5 m, poświęcone pamięci jednego z dobrodziejów kościoła Jerzego Andrzeja Thuna, królewskiego doradcy dla Pomorza, jest jednym z wielu cennych zabytków pocysterskiej świątyni. Odnowione zachwyca swoim pięknem.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję