Reklama

Świat

Misjonarz Eskimosów misjonarzem Miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 8/2016, str. 6

[ TEMATY ]

misjonarze

misjonarz

Archiwum ks. Marcina Rumika

Ks. Marcin Rumik – misjonarz Eskimosów i misjonarz miłosierdzia; od tej pory pełni szczególną rolę posłańca Miłosierdzia, zbawienia i pokoju. Na zdjęciu podczas rozmowy z abp. Rino Fisichellą w Watykanie

Ks. Marcin Rumik – misjonarz Eskimosów i misjonarz miłosierdzia; od tej pory pełni
szczególną rolę posłańca Miłosierdzia, zbawienia i pokoju. Na zdjęciu podczas rozmowy
z abp. Rino Fisichellą w Watykanie

A ten, który jedzie do Arktyki, niech się ciepło ubierze – powiedział żartobliwie Ojciec Święty Franciszek, zwracając się do polskiego misjonarza ks. Marcina Rumika. Obecny na spotkaniu z misjonarzami miłosierdzia abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, uprzedzając słowa Papieża, w swoim przemówieniu zaznaczył m.in., że misjonarze miłosierdzia docierają nawet na najdalsze krańce świata. Audiencja odbyła się 9 lutego br. w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego. Pojawili się tam wybrani przez Papieża misjonarze z całego świata.

Główne uroczystości odbyły się 10 lutego br. – w Środę Popielcową – w Bazylice Watykańskiej, gdzie Ojciec Święty wraz z misjonarzami miłosierdzia celebrował uroczystą Mszę św., podczas której rozesłał misjonarzy, „by nieśli w różne regiony świata radosną wieść miłosierdzia”. W modlitwie posłania powiedział: – Spójrz, o Panie, na te Twoje sługi, których posyłamy jako posłańców Miłosierdzia, zbawienia i pokoju.

Reklama

Przypomnijmy, że na mocy przywileju Papieża misjonarz miłosierdzia może odpuszczać grzechy zastrzeżone dotychczas jedynie dla Stolicy Apostolskiej.

Ks. Marcin Rumik, młody i energiczny kapłan, pochodzi z archidiecezji częstochowskiej, z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach. Urodził się 26 grudnia 1981 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 2007 r. Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Popowie oraz w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie. Był także moderatorem ruchu Domowy Kościół i Diakonii Ewangelizacyjnej. Od 5 lat przebywa na misjach w Rankin Inlet w diecezji Churchill-Hudson Bay w Arktyce Kanadyjskiej, gdzie pracuje z rdzennymi mieszkańcami tej części globu – Inuitami.

Zanim ks. Rumik udał się z wizytą do Rzymu, parę dni przebywał tuż przy równiku – w gorącym Singapurze, gdzie celebrował Mszę św. dla Polonii. 25 stycznia odwiedził rodzinne strony w Polsce, także umiłowaną Częstochowę, a w niej redakcję „Niedzieli”, gdzie spotkał się z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz. W krótkim czasie swojego tu pobytu podzielił się problemami, z jakimi przyszło mu się zmierzyć, takimi jak samotność czy zagrożenia związane z życiem na dalekiej Północy, ale mówił też o spokoju, radości i poczuciu bycia potrzebnym. Opowiadał również anegdoty z życia misyjnego w Arktyce. Wizyta ks. Rumika w Częstochowie zbiegła się z zamknięciem numeru 5. „Niedzieli”, z datą 31 stycznia 2016 r., w którym znalazł się tekst wywiadu udzielonego przez tego wiernego świadka miłości Chrystusa naszemu tygodnikowi.

2016-02-17 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grosz za kilometr

W dniach 20-27 lipca br. już po raz piętnasty obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Nieodłączną jego częścią jest Akcja św. Krzysztof: 1 gr za 1 km bezpiecznej jazdy, czyli zbiórka pieniędzy na środki transportu dla polskich misjonarzy, którą organizuje MIVA Polska

Hasło tegorocznego Tygodnia brzmi: „Niesiemy Chrystusa na krańce świata”. W czasie jego trwania w sposób szczególny w polskich parafiach podejmowana jest akcja mająca na celu zebranie środków na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy, by sprawnie dotarli z Dobrą Nowiną tam, gdzie żyje człowiek potrzebujący, głodny, chory i cierpiący, ale to także czas modlitwy o bezpieczeństwo na polskich drogach, potrzebnej zwłaszcza podczas wakacji, kiedy więcej się przemieszczamy.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję