Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wokół ołtarza i z ludźmi

Posługują wokół ołtarza. Modlą się. Formują. Ale też grają w piłkę i... spotykają się po latach. Służba liturgiczna aktywnie udziela się w każdej parafii naszej diecezji. Ministrant, z łac. „ministrare”, to ten, który „służy”. W marcu grupa lektorów ukończy kurs, który pozwoli im zostać animatorami i ceremoniarzami

Niedziela bielsko-żywiecka 8/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

ministrant

Monika Jaworska

Grupa ministranto´w z całej diecezji z ks. Sławomirem Zawada? na 25. kursie animatoro´w

Grupa ministranto´w z całej diecezji z ks. Sławomirem Zawada? na 25. kursie animatoro´w

Mówię to szczerze i z radością, że w naszej diecezji ministranci są aktywni. Nam się chce działać, ponieważ mamy Kościół w sercu. Trzeba Bogu dziękować, że bielsko-żywiecki Kościół jest tak żywy – chwali ministrantów diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. dr Sławomir Zawada. Od 1997 r. ks. Zawada prowadzi Duszpasterstwo Służby Liturgicznej (DSL), które organizuje ministrantom różne kursy, rekolekcje, wyjazdy, a także zajęcia sportowe. Jest to czas na modlitwę, formację, ale i na zabawę. – Aktywność naszych ministrantów ma też przełożenie na powołania. Najwięcej osób wstępuje do seminarium właśnie na południu Polski. A są takie diecezje, które w tym roku nie mają żadnego kandydata na pierwszy rok – zauważa duszpasterz, podkreślając że DSL stanowi „akcję powołaniową” dla ministrantów: – Prowadzę Duszpasterstwo już prawie 20 lat. I czasem spotykam się z księżmi, którzy wspominają: „A myśmy u księdza byli na kursie animatora...”. Cieszę się, że zostali kapłanami.

Wachlarz propozycji

Ks. Zawada zaprasza ministrantów do skorzystania z propozycji DSL. Są nimi m.in. specjalne kursy. – Od strony praktycznej, formacyjnej, proponujemy ministrantom kurs animatora – to na poziomie diecezjalnym. Zaś w każdym dekanacie posługuje dekanalny duszpasterz służby liturgicznej. On odpowiada za przygotowanie kursu lektorskiego. Najogólniej mówiąc, ministrant, który staje się lektorem, ma za zadanie odczytywać podczas Mszy św. i nabożeństw czytania z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Dodam jeszcze, że w każdej parafii naszej diecezji jest stała formacja służby liturgicznej, za którą odpowiadają księża danej parafii – mówi ks. Sławomir Zawada.

Ministranci spotykają się w większej grupie w czerwcu w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Liturgicznej. – W zeszłym roku taka pielgrzymka odbywała się w Gietrzwałdzie, a za rok, 10 czerwca 2017 r. ministranci będą mogli pojechać do Poznania. To będzie 7. taka pielgrzymka w skali ogólnopolskiej. We wcześniejszych latach organizowaliśmy także pielgrzymki zagraniczne dla ministrantów naszej diecezji – wspomina duszpasterz. – Nie tylko pielgrzymujemy, lecz również spotykamy się podczas rekolekcji. Dotychczas odbywały się one w ośrodkach rekolekcyjnych w Wiśle, u salezjanów w Szczyrku, u dominikanów w Korbielowie, a od pewnego czasu zapraszam służbę liturgiczną na kursy i rekolekcje do Pogórza. W tym roku planuję rekolekcje początkiem lipca – informuje ks. Zawada.

Reklama

Ministranci nie tylko mogą się modlić, uczyć, ale i aktywnie wypoczywać podczas dobrej sportowej rywalizacji. Duszpasterstwo organizuje różne wydarzenia sportowe, jak np. mecze o Puchar Biskupa Ordynariusza w piłkę nożną w Dankowicach. Oprócz tego ministranci biorą udział w turnieju piłkarskim „Bosko Cup”, jeżdżą na nartach, grają w siatkówkę, w ping-ponga. Jak podkreśla ks. Zawada – młodzi chłopcy mają w czym wybierać.

Ministranci na kursie

Wkrótce kolejni ministranci staną się animatorami służby liturgicznej i ceremoniarzami. A to za sprawą jubileuszowego XXV Diecezjalnego Kursu Animatorów Służby Liturgicznej, który odbywa się w Ośrodku Rekolekcyjnym w Pogórzu. Kurs przygotowuje do posługi animatora i ceremoniarza.

Jak wyjaśnia ks. Sławomir Zawada, animator to osoba, która animuje pracę grupy. Najczęściej animatorami zostają starsi ministranci, którzy ukończyli kurs lektorski. – Animatorzy pracują z młodszymi ministrantami. W praktyce sprowadza się to do tego, że starsi uczą młodszych wykonywania funkcji liturgicznych. Natomiast ceremoniarze są odpowiedzialni za ceremonię. Oni mają się nauczyć liturgii, pokochać ją i być odpowiedzialnymi za przygotowanie Eucharystii, czy też innego nabożeństwa liturgicznego. Stąd też proponuję taki układ programu kursu, że znajdują się w nim przedmioty, które są typowo liturgiczne, ale i też takie, jak metodyka pracy w grupach, czy psychologia komunikacji, które przygotowują do pracy z młodszymi. Wykłady prowadzoną księża specjalizujący się w danej dziedzinie – tłumaczy duszpasterz, omawiając, jak wyglądają takie zajęcia od strony praktycznej: – Podczas metodyki pracy w grupach dajemy ministrantom zadania do wykonania. Przykładowo: jeden ministrant wchodzi w rolę animatora małej grupy i ma przeprowadzić z nimi procesję podczas Mszy św. Albo zadajemy temat: szaty liturgiczne – ministrant rozmawia z młodszymi, dlaczego dzisiaj był zielony ornat, a nie biały – precyzuje kapłan.

Reklama

Okazuje się, że w kursie nie chodzi tylko o to, aby zostać animatorem czy ceremoniarzem, ale jest to też czas pogłębiania życia duchowego. – Kurs jest tak pomyślany, żeby obok wiedzy ministranci zdobyli także odpowiednią formację. Dlatego podczas kursu uczestniczą w nabożeństwach i Mszach św. w kościele. Prócz tego proponuję im zapoznanie się z Liturgią Godzin, bo nie wszędzie mają możliwość ją poznać. Jest spowiedź, co warto podkreślić w trwającym Roku Miłosierdzia, i adoracja Najświętszego Sakramentu. Czyli różne formy pobożności, które mają ożywić ich ducha. A nie wyobrażam sobie lektora, który się nie modli, nie spowiada i ma problemy z własną duchowością. Od początku taki był zamysł Duszpasterstwa Służby Liturgicznej, by przygotować ministrantów zarówno pod kątem duchowości, czyli dać im odpowiednią formację, jak i pod kątem metodycznym, czyli pomóc im ugruntować i usystematyzować już zdobytą wiedzę liturgiczną oraz poznać nowe zagadnienia – podkreśla ks. Zawada.

Pierwsza grupa – 44-osobowa – zakończyła tegoroczny kurs w lutym (29-31 stycznia i 5-7 lutego), druga rozpocznie go w Pogórzu w marcu (4-6 i 11-13 marca). – W kursie, który obejmuje 2 weekendy dla danej grupy, biorą udział ministranci z parafii całej diecezji. W I grupie tegorocznej edycji szkolili się ministranci z Andrychowa, Bąkowa, Bestwiny, Bielska, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Górek Wielkich, Jawiszowic, Małych Kóz, Kobiernic, Milówki, Oświęcimia, Wieprza oraz Żywca. Co roku bierze udział w kursie łącznie ok. 100 osób. To jest 25. edycja od powstania diecezji. Przez wszystkie te lata przeszło ok. 2500 lektorów – wylicza ks. Sławomir Zawada. Kurs zakończy się egzaminem w formie testu, który zaplanowano na 19 marca br. w Seminarium Duchownym w Krakowie. Natomiast ustanowienie liturgiczne animatorów i wręczenie krzyży animatorskich oraz legitymacji odbędzie się w Wielki Czwartek 24 marca w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej.

Posłani od ołtarza do ludzi

Ministranci się formują, posługują, ale z czasem każdy idzie w swoją stronę, jedni zakładają rodziny, inni odkrywają powołanie do kapłaństwa. Starsze pokolenia ministrantów są zastępowane przy ołtarzu przez młodsze. Jest parafia w naszej diecezji, w której całe pokolenia ministrantów spotykają się na wspólnej modlitwie i agapie. To parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach, która w ub.r. świętowała 70-lecie poświęcenia kościoła (poświęcił go ks. Brunon Depoix 3 maja 1945 r.). Także i w tym roku z inicjatywy Antoniego Mosia – ministranta z 65-letnim stażem – do parafii zjechali ministranci seniorzy oraz młodsze pokolenia, by wspólnie dziękować Bogu za dar służby oraz modlić się za chorych kolegów i za zmarłych ministrantów, kapłanów i pracowników tej parafii. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii ks. Marian Frelich w koncelebrze z opiekunem ministrantów parafii, wikarym ks. Rafałem Brzuchańskim i księżmi gośćmi. Ks. Frelich w wygłoszonym słowie przypomniał, że ministrantem jest się zawsze. Słowa, jakie skierował do zgromadzonych podczas Liturgii, mogą być treściami przewodnimi dla młodych czynnych ministrantów: – Człowiek, który raz zostaje ministrantem, nigdy nie przestaje nim być. Kościół dzisiaj potrzebuje zaangażowania świeckich w ewangelizacji prowadzonej tam, gdzie przebywają: w rodzinach czy miejscach pracy. Ministranci, którzy przecież stoją tak blisko ołtarza, po zakończeniu posługi nadal są posłani od tego ołtarza do ludzi.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministranci na pontonach

[ TEMATY ]

ministrant

BFV Studio B. Fiałkowski

W sobotę 16 kwietnia z inicjatywy Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej Commando zorganizowany został spływ pontonowy dla członków Służby Liturgicznej z czterech bolesławieckich parafii.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję