Reklama

Niedziela Podlaska

W duchu wartości i z Panem Bogiem – ferie A.D. 2016

Nie zabrakło wypraw w góry

Murzasichle

„Przyszedłeś jako ciekawy turysta, odchodzisz jako bogaty pielgrzym”. Tymi krótkimi słowami można podsumować obóz formacyjno-rekreacyjny w Murzasichlu w terminie od 25 stycznia do 3 lutego organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, dofinansowany przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Czas kolonii nie był tylko odpoczynkiem od szkoły czy codziennych obowiązków, był to czas poznania nie tylko piękna polskich gór, tradycji regionu, ale przede wszystkim siebie samego. A to wszystko w duchu wartości i z Panem Bogiem.

W poniedziałkowy poranek grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami ruszyła do małej miejscowości u podnóża Tatr – Murzasichla, aby tam odpocząć od szkoły i codziennych obowiązków, a także wartościowo i aktywnie spędzić czas zimowych ferii. Podczas dziesięciodniowego obozu na uczestników czekała masa niespodzianek i niezapomnianych atrakcji. Dzieci mogły spróbować swoich sił na stoku, łyżwach czy snowboardzie, co wcale nie było takie proste. Nie zabrakło także wypraw w góry. W drodze na Kalatówki uczestnicy zobaczyli Pustelnię Brata Alberta i kaplicę Świętego Krzyża. Spacerowali również po Rusinowej Polanie i odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr, gdzie uczestniczyli w Mszy św. Nie mogło zabraknąć także zwiedzania Zakopanego oraz spaceru po najbardziej znanej ulicy – Krupówkach. Ponadto uczestnicy obozu mieli okazję przejść po największym na świecie śnieżnym labiryncie, co w brew pozorom nie było takie łatwe. Szukając wyjścia, potrafili wejść kilka razy w ten sam korytarz. Oprócz tego dzieci i młodzi byli na basenie i kręglach, uczestniczyli w wieczorach filmowych i pogodnych, a także zajęciach plastycznych i muzycznych. W trakcie obozu nad formacją czuwał ks. Sylwester Falkowski – zastępca asystenta KSM oraz wicedyrektor Wydziału Młodzieży.

Reklama

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy i 10-dniowy zimowy wypoczynek dobiegł końca. Pełni energii, niezapomnianych wspomnień, z wieloma nowymi znajomościami wróciliśmy do domów. Tylko od nas zależy, jak długo wspomnienia pozostaną w naszej pamięci, a zawarte znajomości przetrwają. Jedno jest pewne, możemy wszyscy spotkać się na wakacyjnych obozach już w tym roku. Do zobaczenia!

Kadra obozu

Miedzna

Od czterech lat w Oddziale KSM Miedzna zadajemy sobie pytanie, co to znaczy być członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patrzymy uważnie w historię KSM, pochylamy się nad statutem tej organizacji, a jednocześnie staramy się uruchamiać naszą wyobraźnię, aby w nowy sposób realizować nasze powołanie, by stanowić cząstkę tej struktury w naszej parafii. Słowo „katolickie” występujące w nazwie KSM przypomina nam, że to, co czynimy, powinno pogłębiać naszą wiarę, tzn. przybliżać nas do wspólnoty Kościoła katolickiego oraz samego Boga, słowo „stowarzyszenie” kładzie nacisk na wspólnotę, „młodzież” zaś opisuje tych, którzy do niej należą.

Ferie to dobry czas, aby podjąć działania i zorganizować wspólne przedsięwzięcia zmierzające do pogłębienia wiary, wspólnoty, aby to wszystko miało jednocześnie charakter młodzieżowy. Postanowiliśmy, że w pierwszym tygodniu ferii zorganizujemy wycieczkę do Warszawy oraz bal karnawałowy dla dzieci i młodzieży. Możemy uznać obie akcje za bardzo udane. W Warszawie byliśmy na lodowisku, w kinie, zwiedzaliśmy Stare Miasto – znajdujące się tam kościoły, uczestniczyliśmy w zmianie warty przed Pałacem Prezydenckim.

Reklama

W tłusty czwartek zorganizowaliśmy bal dla dzieci i młodzieży. To już tradycja naszego oddziału – bal odbywał się po raz czwarty. W ciągu dnia zaprosiliśmy dzieci z rodzicami. Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkursy i zabawy z nagrodami. Przyznaliśmy tytuł króla i królowej balu za najładniejsze przebranie. Po skończeniu zabawy dzieci przyszedł czas na młodzież. Cieszymy się, że bardzo dużo osób odpowiedziało na nasze zaproszenie. Warunkiem uczestniczenia była zabawa bez alkoholu, naszą ideą było danie świadectwa, że można się dobrze bawić, nie sięgając po środki odurzające. Dziękujemy proboszczowi ks. Andrzejowi Oleszczukowi za zaufanie i udostępnienie zabytkowego zajadu na miejsce naszej zabawy, dziękujemy ochronie, która czuwała nad naszym bezpieczeństwem, oraz wszystkim, który włączyli się w organizację naszego balu.

Ks. Krzysztof Rzepczyński – asystent KSM Miedzna

Bielsk Podlaski

„Artystycznie i sportowo w bielskiej Opatrzności” – pod takim hasłem parafia pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim zorganizowała 7-dniowe zajęcia w czasie tegorocznych ferii zimowych dla dzieci i młodzieży. W feriach uczestniczyło ok. 60 dzieci, zajęcia odbywały się w grupach, była poruszana problematyka uzależnień od wszystkich używek oraz uzależnień związanych z postępem, np. komputer, telefon. W trakcie ferii został nagrany film metodyczny o profilaktyce uzależnień. Każdy dzień zajęć rozpoczynał proboszcz ks. Zbigniew Karolak wspólną modlitwą i krótką konferencją.

Dzieci podczas zajęć same tworzyły scenariusze, następnie odgrywały scenki związane z tematyką walki z uzależnieniami, były prowadzone także zajęcia z rysowania, malowania. Zajęcia sportowe odbywały się w różnych dyscyplinach, np. ping-pong, piłkarzyki czy gry planszowe itp. Były prowadzone również zajęcia z gotowania. Dzieci pod opieką starszych same przygotowywały ciasto i smażyły naleśniki, oczywiście z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa. Ferie angażowały również rodziców, dzieci przez cały okres ferii otrzymywały ciepłą zupę i drugie danie. Podczas wizyty bp. Tadeusza Pikusa padło pytanie: Co najbardziej podoba się Wam podczas pobytu tutaj? Dzieci odpowiedziały, że najbardziej fakt, iż przebywają w grupach i wszystko robią wspólnie. Na zakończenie w sobotę odbył się bal karnawałowy pod hasłem: „Karnawał czas zacząć”, a św. Mikołaj obdarował wszystkich słodkim prezentem. Najmłodsi uczestnicy mieli po 4 lata, najstarsi 19 lat. Organizacyjnie nad całością czuwali członkowie Stowarzyszenia „Ojcowizna Ziemi Bielskiej” działającego przy parafii, członkowie i sympatycy opiekowali się również dziećmi. Ferie mogą odbyć się dzięki warunkom stwarzanym w remontowanym Dworkowi Smulskich. We wszystkich salach jest ciepło, bardzo wiele możliwości daje duża sala 100 m2, w której dosłownie w ostatniej chwili zostało założone ogrzewanie podłogowe. Dworek sprawia wiele możliwości: nauka gry w szachy odbywała się przez internet, zajęcia teatralne zaś w sali wyposażonej w lustra. Dzieci dobrze czują się w dworku i żałują, że ferie się kończą. Stowarzyszenie ma również plany, obok stałych zajęć świetlicowych i organizacji otwartych comiesięcznych spotkań dla tak wielkiej grupy dzieci i młodzieży.

Jak wszyscy zauważają, przeżywany Rok Miłosierdzia jest właściwie zrozumiany: dar Bożej miłości i miłosierdzia spływa obficie z serca Bożego do serca drugiego człowieka.

Marcin Zabłudowski

Zembrów

W pierwszym tygodniu ferii zimowych liczna grupa dzieci z parafii w Zembrowie uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez proboszcza ks. Piotra Arbaszewskiego przy wsparciu parafian, w tym rodziców dzieci i młodych wolontariuszy.

Na najmłodszych w budynku parafialnym czekały liczne atrakcje. W poniedziałek do Zembrowa przybyli pracownicy Nadleśnictwa Sokołów. W trakcie tzw. leśnego dnia w interesujący, zabawowy sposób przekazali dzieciom bogatą wiedzę przyrodniczą. Były ciekawostki ze świata entomologicznego zaprezentowane przez leśniczego Artura Ślusarczuka, zagadki przyrodnicze i informacje historyczne przekazane przez specjalistę – edukatora Jerzego Tomczuka, wykład stażystki Iwony Biela o życiu nocnych łowców. Ogromne zainteresowanie dzieci, jak i dorosłych wzbudziła żywa sowa płomykówka o imieniu Shadow. Nie zabrakło konkursu – dzieci rozpoznawały gatunki drzew, mając jedynie próbki drewna z widocznym przekrojem poprzecznym. W trakcie zajęć plastycznych lepiły zwierzątka z masy solnej. Oczywiście, najwięcej powstało sów i motyli.

W trakcie „Ferii w parafii” nie zabrakło zajęć świetlicowych, w tym rekreacyjno-sportowych z wykorzystaniem sprzętu znajdującego się w parafialnej świetlicy. Dzieci były też zadowolone z wyjazdu do Sokołowa, gdzie pod fachowym okiem mogły skorzystać z możliwości, jakie stwarza hala sportowa Publicznego Gimnazjum nr 2. Zwiedziły zabytkowy i pięknie wyremontowany w ciągu ostatnich lat Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II. Uczestniczyły tam w spotkaniu integracyjnym z uczestnikami feryjnego wypoczynku zorganizowanego przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Dzięki sponsorom udało się też zorganizować wyjazd do Siedlec. Ponad czterdzieścioro dzieci odwiedziło siedzibę Katolickiego Radia Podlasie oraz obejrzało film w kinie cyfrowym 3D w Siedlcach.

Organizatorzy zadbali o pożywne i smaczne posiłki dla uczestników „Ferii w parafii”. Pomysł takiego spędzenia ferii przez dzieci okazał się strzałem w dziesiątkę i – co ważne – zaowocował kolejnymi pomysłami na wykorzystanie pomieszczeń Parafialnego Domu Kultury.

Jadwiga Ostromecka

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy duszpasterze stracili młodzież, czy młodzież straciła duszpasterzy?

Tyle powiewów Ducha Świętego kieruje Kościół w stronę młodych. Przed nami święto patrona polskiej młodzieży – św. Stanisława Kostki. W październiku ma się odbyć synod biskupów na temat młodych. Ale Duch Święty „wieje” również w nasze wewnętrzne niepokoje, w których nosimy pytania o obecność młodych w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję