Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowenna Pompejańska w Będzinie

O skuteczności, sile i znaczeniu modlitwy różańcowej nie trzeba nikogo przekonywać. Trzeba jednak zachęcać do regularnej praktyki tej wymagającej modlitwy. Św. Jan Paweł II, który odmawiał Różaniec każdego dnia, zwykł mawiać, że jest on nie tylko modlitwą, ale że jest cudownym środkiem uświęcenia i postępu duchowego.

Reklama

Najstarsza z będzińskich parafii, pw. Świętej Trójcy, postanowiła wyjątkowo uroczyście świętować Rok Różańca. Mało tego, kapłani pracujący w parafii wraz z członkami Żywego Różańca będą tę modlitwę szeroko propagować. Tak się składa, że obchody Roku Różańca połączono z 400-leciem będzińskiego Bractwa Różańcowego, utworzonego 8 grudnia 1616 r., którego sukcesorem jest działający obecnie Żywy Różaniec. Już teraz można powiedzieć, że do wymiernych owoców świętowania jubileuszu, obok utworzenia dwóch nowych róż różańcowych, należy rozpoczęcie, 20 stycznia, przez 15 parafian Nowenny Pompejańskiej.

Nowenna ta zwana jest „nowenną nie do odparcia”, ze względu na to, że Matka Boża dała obietnicę, że każdy, kto odmówi przez 54 dni Różaniec, modląc się o konkretną łaskę, ten ją otrzyma. Objawienie Matki Bożej z tą obietnicą zostało opisane przez bł. Bartolo Longo. Nowenna Pompejańska to jest nowenna różańcowa – przez każdy dzień nowenny po prostu odmawiamy Różaniec z dodatkową modlitwą. Najczęściej nowennę kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku Nowenny Pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Dlaczego? Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić trzy nowenny dziękczynne i trzy błagalne. W sumie daje to 6 nowenn po 9 dni. Cała Nowenna Pompejańska trwa więc 54 dni i dzieli się na dwie części po 27 dni, nazywane częścią błagalną i dziękczynną.

– Widać, że wierni mają wiele trosk, które chcą Bogu powierzyć. Spodziewaliśmy się ogłaszając nowennę, że zgłosi się najwyżej 6 osób, zgłosiło się ponad dwukrotnie więcej. Być może jest to także efekt tego, że do odmawiania nowenny zachęcił ks. Konrad Kościk, parafialny kaznodzieja Roku Różańca – powiedział ks. Andrzej Stępień, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Będzinie. – Proboszcz ks. Andrzej Stępień wraz z pomagającym w parafialnym duszpasterstwie ks. Pawłem Rozpiątkowskim planują kolejne inicjatywy modlitewnego świętowania jubileuszu. Trwają zabiegi o utworzenie grupy modlitewnej rodziców, którzy na Różańcu polecać będą Maryi swoje dzieci. Gdy tylko zrobi się cieplej, w różnych częściach parafii odprawiane będą nabożeństwa różańcowe, a 13 maja ulicami Będzina przejdzie wielka procesja fatimska – wyjaśnia Jarosław Ciszek ze Stowarzyszenia Żywego Różańca.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna modlitwa w Kalwarii

Nasi diecezjanie pielgrzymowali 20 września do Kalwarii Zebrzydowskiej. Mszy św. w sanktuarium przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Od tego roku w każdą 3. niedzielę września wierni z całej diecezji będą wspólnie modlić się w Kalwarii

W sanktuarium maryjno-pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadziło się prawie 2,5 tys. pątników z diecezji sosnowieckiej. Największą, liczącą ok. 1,5 tys. osób grupę stanowili pątnicy z parafii dekanatu olkuskiego, którzy już od 13 lat pod przewodnictwem ks. prał. Henryka Januchty podążają Dróżkami Jezusa i Maryi.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję