Reklama

Niedziela Świdnicka

Nasza diecezja ma dwóch misjonarzy miłosierdzia

Na terenie diecezji świdnickiej posługę misjonarzy miłosierdzia od Środy Popielcowej pełnią: ks. Dominik Ostrowski, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, oraz ks. Rafał Masztalerz związany ze Szkołą Nowej Ewangelizacji, do niedawna wikariusz parafii w Lądku-Zdroju

Niedziela świdnicka 8/2016, str. 2

[ TEMATY ]

misjonarze

Rok Miłosierdzia

Zdjęcie z archiwum ks. Dominika Ostrowskiego

Środa Popielcowa w Bazylice św. Piotra w Rzymie; po lewej ks. Dominik Ostrowski, misjonarz miłosierdzia, w środku przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, po prawej ks. Rafał Masztalerz, misjonarz mił

Środa Popielcowa w Bazylice św. Piotra w Rzymie; po lewej ks. Dominik Ostrowski, misjonarz
miłosierdzia, w środku przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji
abp Rino Fisichella, po prawej ks. Rafał Masztalerz, misjonarz mił

W Roku Jubileuszowym szczególną posługę w diecezjach na całym świecie mają pełnić misjonarze miłosierdzia. Do ich zadań należy głoszenie Miłosierdzia Bożego podczas rekolekcji, kazań, katechez oraz istotnym elementem tej posługi ma być także spowiadanie.

Reklama

Misjonarze miłosierdzia otrzymali w Środę Popielcową od papieża Franciszka część uprawnień dotyczących odpuszczania grzechów, które normalnie zarezerwowane są dla Stolicy Apostolskiej. Należą do nich: profanacja Najświętszego Sakramentu, zdrada tajemnicy spowiedzi, rozgrzeszenie wspólnika w grzechu przeciw VI przykazaniu Dekalogu, przemoc wobec Ojca Świętego. Warto zauważyć, że dar odpuszczania grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej ma podkreślić wielkość posłania misjonarzy. W Roku Jubileuszowym spowiednicy, szczególnie mający specjalne przywileje, nie tylko będą czekać z sakramentem pojednania na wiernych, ale pójdą z łaską przebaczenia do tych, którym trudno jest zrobić pierwszy krok. Uroczystego posłania misjonarzy miłosierdzia dokonał papież Franciszek 10 lutego, w Środę Popielcową, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Dzień wcześniej odbyło się spotkanie w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego, podczas którego Ojciec Święty wyjaśnił kapłanom szczególną naturę posługi.

Posługa misjonarzy miłosierdzia, którzy według papieskiej bulli ustanawiającej Jubileusz mają głosić piękno przebaczenia, ma być znakiem tego, że Bóg jest Miłością, która ciągle przebacza. Misjonarze powołani są po to, aby poszli w różne miejsca świata i Kościoła, żeby przypomnieć prawdę o Bożej miłości. Widać wyraźnie wolę papieża Franciszka, aby w tym szczególnym Roku łaska Jubileuszu nie była przypisana do konkretnego miejsca, ale by była powszechna, by człowiek tam, gdzie jest, mógł skorzystać z daru przebaczenia.

Pamiętajmy w naszych modlitwach o misjonarzach miłosierdzia, aby Duch Święty napełniał ich mocą do głoszenia światu orędzia o Bożym Miłosierdziu oraz łaski przebaczenia.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkotygodniowy post w intencji migrantów

[ TEMATY ]

post

misjonarze

imigranci

Agnieszka Konik-Korn

Misjonarze kombonianie proponują w Wielkim Tygodniu ścisły post w intencji migrantów. Organizowana przez nich inicjatywa nosi tytuł: „Głód i pragnienie sprawiedliwości” i rusza na całym świecie w Wielki Poniedziałek.

Misjonarze chcą w ten sposób przypomnieć o niekończącym się dramacie migrantów, którzy swój Wielki Tydzień przeżywają nieraz przez całe lata, a dla wielu kończy się on jedynie męką Wielkiego Piątku, bez nadziei zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję