Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Symbole ŚDM w Sanktuarium w Resku

W dniach 6-20 lutego archidiecezja szczecińsko-kamieńska gościła symbole Światowych Dni Młodzieży. Powitanie ich odbyło się 6 lutego w Resku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

M. Wesołek

Wierni w sanktuarium maryjnym

Wierni w sanktuarium maryjnym

Uroczystość rozpoczęła się od modlitewnego oczekiwania na rynku przy Urzędzie Miasta. Licznie zgromadzeni mieszkańcy, młodzież, strażacy oraz przybyli kapłani wraz z Księdzem Arcybiskupem powitali Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę „Salus Populi Romani”. Znaki Światowych Dni Młodzieży do naszego miasta przybyły ze Skrzatusza. Przy ratuszu symbole ŚDM powitał na reskiej ziemi burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński. W słowach powitania wyraził radość i nadzieję, że serca wielu młodych napełni moc dobra i będą budować nowy, lepszy dom.

Następnie w uroczystej procesji z trzema stacjami udaliśmy się do sanktuarium. Każda stacja była okazją do uczczenia Krzyża i wysłuchania Ewangelii, przez którą Bóg dotykał naszych serc. Przez Bramę Roku Jubileuszu ze śpiewem hymnu „O Pani Reska” weszliśmy do sanktuarium, w którym ks. prob. Marian Kaptur, kustosz sanktuarium, powitał symbole w naszej parafii i dekanacie.

Następnie słowa powitania skierowała młodzież. Młodzi przedstawiciele parafii – Marcin i Klaudia – wyrazili radość z tego, że jako pierwsi w archidiecezji możemy witać symbole ŚDM w tym szczególnym sanktuarium, które w Roku Jubileuszu jest kościołem stacyjnym. Wyrazili gotowość bycia ludźmi błogosławieństw, do czego wzywał młodych Jan Paweł II.

Reklama

W homilii abp Andrzej Dzięga wezwał do wpatrywania się w Krzyż, który nosi na sobie ślady dłoni młodych ludzi z całego świata przez lata noszących go zgodnie z prośbą św. Jana Pawła II: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Ukazywał młodym, że także i oni – niosący ten znak wiary – wpisują się w rzesze tych, którzy modlili się przy tych symbolach. Odwołując się do wprowadzenia Krzyża do sanktuarium, zauważył, że wielokrotnie Krzyż niesiony na rękach młodych powstawał pionowo, by być dla wszystkich wyraźnym znakiem zwycięstwa i mocy Chrystusa. Zachęcał do takiego patrzenia na nasze powstawanie – ku Chrystusowi i dzięki Niemu. Ksiądz Arcybiskup mówił także o radości i entuzjazmie młodych, którzy idą za Jezusem w myśl błogosławieństw. Odniósł się także do śpiewanego w sanktuarium hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”, który ma radować serca i otwierać nas na miłosierdzie Boga.

Zaprosił także młodych, by pielgrzymowali za tymi symbolami, nasłuchując, gdzie aktualnie przebywają i gdzie można nabierać ducha w modlitwie, by to pierwsze spotkanie z symbolami ŚDM na terenie archidiecezji nie było ostatnim. Pod koniec uroczystej celebracji wierni uczcili symbole ŚDM i nastąpiło pożegnanie. Krzyż i Ikona Matki Bożej powędrowały do następnych wspólnot w naszej archidiecezji.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi z Chrystusem

Niedziela lubelska 38/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

symbole ŚDM

Tadeusz Boniecki

Pożegnanie znaków ŚDM odbyło się z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Stanisława Budzika

Pożegnanie znaków ŚDM odbyło się z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Stanisława Budzika

5 września archidiecezja lubelska pożegnała krzyż i ikonę Salus Populi Romani – znaki Światowych Dni Młodzieży

Ostatnią stacją na drodze pielgrzymowania znaków ŚDM był Chełm. W dniach od 3 do 5 września te wyjątkowe symbole gromadziły młodzież na modlitwach w szkołach i parafiach. W bazylice Mariackiej Mszę św. kończącą peregrynację sprawował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański. Eucharystię koncelebrowali także abp Stanisław Budzik oraz kilkudziesięciu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

[ TEMATY ]

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję