Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Symbole ŚDM w Sanktuarium w Resku

W dniach 6-20 lutego archidiecezja szczecińsko-kamieńska gościła symbole Światowych Dni Młodzieży. Powitanie ich odbyło się 6 lutego w Resku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

M. Wesołek

Wierni w sanktuarium maryjnym

Wierni w sanktuarium maryjnym

Uroczystość rozpoczęła się od modlitewnego oczekiwania na rynku przy Urzędzie Miasta. Licznie zgromadzeni mieszkańcy, młodzież, strażacy oraz przybyli kapłani wraz z Księdzem Arcybiskupem powitali Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę „Salus Populi Romani”. Znaki Światowych Dni Młodzieży do naszego miasta przybyły ze Skrzatusza. Przy ratuszu symbole ŚDM powitał na reskiej ziemi burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński. W słowach powitania wyraził radość i nadzieję, że serca wielu młodych napełni moc dobra i będą budować nowy, lepszy dom.

Następnie w uroczystej procesji z trzema stacjami udaliśmy się do sanktuarium. Każda stacja była okazją do uczczenia Krzyża i wysłuchania Ewangelii, przez którą Bóg dotykał naszych serc. Przez Bramę Roku Jubileuszu ze śpiewem hymnu „O Pani Reska” weszliśmy do sanktuarium, w którym ks. prob. Marian Kaptur, kustosz sanktuarium, powitał symbole w naszej parafii i dekanacie.

Reklama

Następnie słowa powitania skierowała młodzież. Młodzi przedstawiciele parafii – Marcin i Klaudia – wyrazili radość z tego, że jako pierwsi w archidiecezji możemy witać symbole ŚDM w tym szczególnym sanktuarium, które w Roku Jubileuszu jest kościołem stacyjnym. Wyrazili gotowość bycia ludźmi błogosławieństw, do czego wzywał młodych Jan Paweł II.

W homilii abp Andrzej Dzięga wezwał do wpatrywania się w Krzyż, który nosi na sobie ślady dłoni młodych ludzi z całego świata przez lata noszących go zgodnie z prośbą św. Jana Pawła II: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Ukazywał młodym, że także i oni – niosący ten znak wiary – wpisują się w rzesze tych, którzy modlili się przy tych symbolach. Odwołując się do wprowadzenia Krzyża do sanktuarium, zauważył, że wielokrotnie Krzyż niesiony na rękach młodych powstawał pionowo, by być dla wszystkich wyraźnym znakiem zwycięstwa i mocy Chrystusa. Zachęcał do takiego patrzenia na nasze powstawanie – ku Chrystusowi i dzięki Niemu. Ksiądz Arcybiskup mówił także o radości i entuzjazmie młodych, którzy idą za Jezusem w myśl błogosławieństw. Odniósł się także do śpiewanego w sanktuarium hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”, który ma radować serca i otwierać nas na miłosierdzie Boga.

Zaprosił także młodych, by pielgrzymowali za tymi symbolami, nasłuchując, gdzie aktualnie przebywają i gdzie można nabierać ducha w modlitwie, by to pierwsze spotkanie z symbolami ŚDM na terenie archidiecezji nie było ostatnim. Pod koniec uroczystej celebracji wierni uczcili symbole ŚDM i nastąpiło pożegnanie. Krzyż i Ikona Matki Bożej powędrowały do następnych wspólnot w naszej archidiecezji.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatańcz dla miłosierdzia

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Archiwum Niedzieli Wrocławskiej

16 kwietnia zakończy się peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży we Wrocławiu. Z tej okazji wolontariusze ŚDM zapraszają wszystkich do wspólnego bicia rekordu w tańcu uwielbienia.

- Na zakończenie peregrynacji chcemy wyrazić nasze dziękczynienie i uwielbić Pana Boga tańcem. Chcemy roztańczyć cały Wrocław i w ten sposób przygotować się do Dni w Diecezjach, podczas których również będziemy modlić się tańcem - mówi Magda, wolontariuszka Sekcji Peregrynacji Symboli ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję