Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

O miłosierdziu w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca

„ (...) Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia. Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój”
(św. Jan Paweł II, 17 sierpnia 2002 r., Kraków-Łagiewniki)

Niedziela zamojsko-lubaczowska 8/2016, str. 4

[ TEMATY ]

film

Małgorzata Stępniewska

Otwarcie Sacrofilmu – koncert Orkiestry Symfonicznej

Otwarcie Sacrofilmu –
koncert Orkiestry Symfonicznej

Od 21 lat Sacrofilm - Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego to kino, które uczy mieszkańców Zamościa i nie tylko odkrywać sacrum. W ramach tego przeglądu podejmowane są próby nawiązania dialogu między religiami monoteistycznymi - judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. W tym roku organizatorzy przedsięwzięcia pokazywali „miłosierdzie w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”. 21. Sacrofilm otworzył koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. Występ był połączony z projekcją filmu „Ostatnia droga” w reżyserii Roberta Wichrowskiego.

Reklama

Jak mówić i pokazywać miłosierdzie, by było zrozumiałe dla wszystkich? Przed tym wyzwaniem stanęli organizatorzy Sacrofilmu, zapraszając na filmowe spotkania znawców tematu. Odczytywania tej tajemnicy Boga w ujęciu naukowym podjęli się zaproszeni prelegenci. I tak ks. dr hab. Marian Pokrywka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas wykładu w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji wyjaśnił, dlaczego miłosierdzie powinno się wiązać ze sprawiedliwością. Natomiast Yasin Özbek, przedstawiciel Fundacji „Dunaj” Instytut Dialogu wskazał na obecność miłosierdzia w islamie. Od lat gościem specjalnym Sacrofilmu jest reżyser prof. Krzysztof Zanussi. Tym razem, zanim zaprezentował on widzom odnowioną elektronicznie kopię „Spirali” z 1978 r., wcześniej podzielił się w auli WSZiA rozważaniami o miłosierdziu Bożym.

Na ekranach Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” uczestnicy Sacrofilmu zobaczyli projekcje, które skłaniały niejednokrotnie do refleksji i aktywnego udziału w dyskusjach po napisach końcowych. Wprowadzenia jak i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z zaprezentowanymi pokazami podjął się już po raz piąty ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego. Swój debiut komentatora miał Marcin Dudziak, reżyser filmu „Wołanie”. Rzeczywistość muzułmańską, w której dokonywane są dzieła „w Imię Miłosiernego, Litościwego Boga”, przedstawiały dwa filmy: „Apostoł” w reżyserii Cheyenne Carron oraz „Timbuktu” Abderrahmane Sissako. Miłosierdzie widziane w chrześcijaństwie można było dostrzec w „Durniu” Yurija Bykova, oraz w filmach „Czas niedokończony. Wiersze ks. Jana Twardowskiego” i „Bernadetta. Cud w Lourdes” autorstwa Jeana Sagolsa. Ostatnim kinowym obrazem tegorocznej edycji Sacrofilmu i zarazem przedpremierowym był „Sprawiedliwy”, w reżyserii Michała Szczerbica.

21. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego poprzez swój program urzeczywistniła słowa papieża Franciszka z bulli „Misericordiae vultus”: - Miłosierdzie posiada wartość, która przekracza granice Kościoła. Pozwala nam wejść w relacje z judaizmem i islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga. Zainteresowanie tym tematem uwidoczniło się w uczestnictwie na projekcjach filmowych. W sumie 1000 widzów na własne oczy zobaczyło miłosierdzie obecne w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mama Anny Lewandowskiej reżyseruje film o służebnicy Bożej Stanisławie Leszczyńskiej

[ TEMATY ]

film

Lewandowski

Kl. Kamil Gregorczyk

Stanisława Leszczyńska - witraż

Stanisława Leszczyńska - witraż

Maria Stachurska, matka Anny i teściowa Roberta Lewandowskiego reżyseruje film o służebnicy Bożej Stanisławie Leszczyńskiej, która była jej krewną. O produkcji upamiętniającej heroiczną postawę "położnej z Oświęcimia" opowiada na łamach czasopisma ewangelizacyjnego "Dobre Nowiny".

Jak wyjaśnia Maria Stachurska, realizacja filmu o służebnicy Bożej, Stanisławie Leszczyńskiej, która była jej cioteczną babcią, to pomysł, który dojrzewał w jej rodzinie przez lata.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w USA: Eucharystia i spowiedź są nierozerwalne

2021-07-30 17:11

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Nuncjusz Apostolski

Vatican News

W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nt. przystępowania do Komunii św. osób sprawujących publiczne urzędy. W ramach panelu „Komunia, katolicy a życie publiczne”, nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Christophere Pierre, wypowiedział się na temat konieczności nieodłącznego traktowania w dyskusji sakramentów Eucharystii oraz pokuty i pojednania.

Jak zaznaczył, celem opracowania dokumentu powinna być troska o zbawienie dusz. „Punktem wyjścia nie może być zawstydzanie słabych, ale proponowanie Tego, który może nas umocnić do pokonania naszych słabości, zwłaszcza poprzez sakramenty pojednania i Eucharystii” – powiedział abp Pierre. Podkreślił, że należy dołożyć wszelkich starań, by uniknąć ideologicznej wojny.

CZYTAJ DALEJ

Epidemiolog Chen nowym członkiem Papieskiej Akademii Nauk

2021-07-31 10:15

[ TEMATY ]

Papieska Akademia Nauk

YouTube

Chen Chien-jen

Chen Chien-jen

Epidemiolog i polityk z Tajwanu, 70-letni Chen Chien-jen, został nowym członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Jak poinformowano 30 lipca w Watykanie, ekspert ds. zdrowia jest wiceprzewodniczącym Academia Sinica - Krajowej Akademii Nauk na Tajwanie, a w latach 2016-2020 był wiceprezydentem Tajwanu.

Chen stał się znaną postacią w czasie, gdy był doradcą w czasie epidemii SARS w 2003 roku. W późniejszym okresie ten tajwański katolik został odznaczony papieskim Orderem św. Jerzego oraz przyjęto go do grona rycerzy Grobu Świętego w Jerozolimie (bożogrobców).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję