Reklama

20 lat uczenia wrażliwości

2016-02-25 09:59

Organizatorzy
Edycja podlaska 9/2016, str. 1

Organizatorzy

Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku Podlaskim 9 lutego obchodził jubileusz 20-lecia. Placówka sprawuje opiekę nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Wydarzenie miało miejsce w Bielskim Domu Kultury

Uroczystość rozpoczęło wystąpienie Lucyny Pakuły, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy. Zaprezentowany program był odzwierciedleniem codziennej pracy terapeutów włożonej w proces aktywizacji uczestników placówki. W ramach prezentacji artystycznej uczestników można było zobaczyć różnorodność tańców, występów wokalnych i sztuk teatralnych.

„Swoją działalność zaczynaliśmy od 10 uczestników, sukcesywnie zwiększając liczbę miejsc stosownie do potrzeb środowiska. Biorąc pod uwagę potrzeby uczestników, staraliśmy się zapewnić im jak najlepsze warunki pobytu. Zawsze dbaliśmy o ich wygodę i bezpieczeństwo. Obecnie do placówki uczęszcza 30 osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi...” – cytat z filmu promującego placówkę pt. „20 lat minęło...”.

W jubileuszu uczestniczyli m.in.: burmistrz miasta Jarosław Borowski, wójt gminy Raisa Rajecka, wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Katarzyna Malarz, przewodniczący Rady Miasta Igor Łukaszuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Anatol Wasiluk, Zenobia Taranta, dyrektor Bielskiego Domu Kultury Małgorzata Bil-Jaruzelska, kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim Alina Dębowska, dyrektorzy szkół w Bielsku Podlaskim oraz sponsorzy i przyjaciele Środowiskowego Domu Samopomocy.

Reklama

Wśród przedstawicieli duchowieństwa byli obecni: ks. Leoncjusz Tofiluk, ks. Zbigniew Karolak, ks. Paweł Solka, ks. Andrzej Nielipiński oraz s. Anastazja.

– Człowiek jest wart tyle, ile może dać innemu człowiekowi, i jeżeli tak jest, a jestem przekonany, że tak jest, to Państwo jesteście klejnotami. Jesteście Państwo bezcenni, i za to bardzo wam pragnę podziękować. Chcę podziękować za to, że wychodzicie ze swoimi działaniami na zewnątrz i często nas uczycie. Uczycie nas wrażliwości, uczycie nas dbania o innego człowieka, uczycie nas pokory. Dzięki temu uczycie nas być lepszymi ludźmi – mówił Igor Łukaszuk, przewodniczący Rady Miasta Bielsk Podlaski.

Tagi:
jubileusz

Dziękczynienie za 25 lat Przemyskiej Edycji „Niedzieli”

2019-04-16 18:56

Ks. Zbigniew Suchy
Edycja przemyska 16/2019, str. I

Archiwum redakcji
Twórcy i pracownicy edycji przemyskiej „Niedzieli” ze swoimi Pasterzami

Człowiek żyje niejako w podwójnej przestrzeni – Chronosu, który przemierza z nami czas naszego istnienia, systematycznie, bez pośpiechu, ale i bez zatrzymywania się. Drugi wymiar to wpijający się z ten linearny wymiar życia Kairos. Jeśli na ten pierwszy nie mamy wpływu, to ten drugi w wielkiej mierze należy do nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Dziwisz odprawi Mszę św. na Wawelu w dniu swoich 80. urodzin

2019-04-26 15:25

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / Kraków (KAI)

Już w najbliższą sobotę, 27 kwietnia 2019 r. w katedrze na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz odprawi uroczystą Mszę św. w dniu swoich 80. urodzin. Eucharystia rozpocznie się o godz. 7:00.

Flickr.com
Kaplica Wazów na Wawelu

Wszyscy zaproszeni są do udziału we wspólnej modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem