Reklama

Dzień Chorego w diecezji

2016-02-25 09:59

S. Joanna Smagacz
Edycja rzeszowska 9/2016, str. 3

S. Joanna Sanagacz

Światowy Dzień Chorego przeżywany był w każdej parafii naszej diecezji oraz w szpitalach, zakładach opieki leczniczej, hospicjach, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, domach pomocy społecznej, warsztatach terapii zajęciowej i środowiskowych domach samopomocy. W niektórych uczestniczyli pasterze Kościoła rzeszowskiego

Obchody diecezja rzeszowska zainaugurowała 7 lutego Eucharystią sprawowaną pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie.

9 lutego Biskup Rzeszowski sprawował zaś Eucharystię dla mieszkańców Domu Spokojnej Starości i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Leśniówka” w Turzy. Pasterz i kapłani z nim koncelebrujący po Mszy św. udzielili sakramentu namaszczenia chorych, po czym odwiedzili także leżących na salach w ZOL-u.

W przeddzień Światowego Dnia Chorego w Środę Popielcową Pasterz Kościoła rzeszowskiego dokonał poświęcenia rozbudowy Centrum Medycznego MrukMed w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 61. Dr Andrzej Mruk witając zgromadzonych, podkreślał jak bardzo ważne w leczeniu onkologicznym jest odniesienie do wiary.

Reklama

Tego samego dnia bp Kazimierz Górny odwiedził Ośrodek Kardiologii Zabiegowej im. św. Józefa w Rzeszowie. Pasterz odmówił z pacjentami i personelem Koronkę do Bożego Miłosierdzia i dokonał obrzędu posypania popiołem.

Centralnej uroczystości 11 lutego w sanktuarium Pani Rzeszowa przewodniczył bp Jan Wątroba. W imieniu wszystkich zgromadzonych w bazylice oraz łączących się z nimi przez fale Radia Rzeszów i Katolickiego Radia Via Księdza Biskupa powitała Teresa Gajdek. Po Mszy św. Ordynariusz poprowadził nabożeństwo eucharystyczne i błogosławieństwo lourdzkie. Sakrament namaszczenia chorych zakończył uroczyste świętowanie.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych bp Jan Wątroba odwiedził również pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Po Mszy św. Ksiądz Biskup wraz z towarzyszącymi mu kapłanami i zaproszonymi gośćmi poświęcił nową pracownię mammograficzną oraz odwiedził chorych na oddziale geriatrii. Podczas rozmów na twarzach wielu cierpiących pojawiły się: uśmiech, radość, a także łzy wzruszenia.

W Dniu Chorego biskup pomocniczy Edward Białogłowski przybył natomiast do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej w Rzeszowie. Do tej placówki, w której funkcjonują także Warsztaty Terapii Zajęciowej, na wspólne świętowanie dotarli również przedstawiciele 14 DPS z regionu. Po Mszy św. Ksiądz Biskup odwiedził obłożnie chorych.

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes również w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Rzeszowie zgromadziło się liczne grono wiernych na wspólnej Eucharystii, której przewodniczył bp Kazimierz Górny. W sobotę 13 lutego br. do chorych i personelu Oddziału Paliatywnego przy ul. Poniatowskiego w Rzeszowie przybył bp Jan Wątroba. Po powitaniu przez dyrekcję, pasterz przewodniczył Eucharystii w intencji chorych i wszystkich posługujących w palcówce.

Zakończenie obchodów Światowego Dnia Chorego miało miejsce w niedzielę 14 lutego – bp Edward Białogłowski sprawował Eucharystię w Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie.

W godzinie Miłosierdzia Bożego tego dnia Biskup Edward odwiedził również chorych i personel medyczny na Oddziale Onkologicznym Szpitala.

Chorzy w całej naszej diecezji otrzymali wizerunek Matki Bożej z Nazaretu wraz z fragmentem Orędzia Ojca Świętego Franciszka.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej co roku koordynuje obchody tego Dnia w diecezji.

Tagi:
Dzień Chorego

Reklama

Nie marnować swojego cierpienia

2019-02-27 11:01

Elżbieta Zdeb
Edycja rzeszowska 9/2019, str. V

Elżbieta Zdeb
W przygotowanie Dnia Chorego zaangażowała się m.in. młodzież z SKC

Światowy Dzień Chorego ma swoją tradycję w parafii Dobrego Pasterza w Nowej Wsi. Od wielu lat jest to czas wspólnej modlitwy, zawierzenia, a także radosnego spotkania. W tym roku uroczystość została zorganizowana w sobotę poprzedzającą święto Matki Bożej z Lourdes. 9 lutego o godz. 11 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej – ks. Piotra Potyrałę oraz ks. Kazimierza Żaka, proboszcza.

W Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni cierpiący, ich rodziny, parafialny i szkolny Caritas oraz przedstawiciele lokalnych władz. Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przygotowała czytanie, modlitwę wiernych i procesję z darami. W homilii ks. Potyrała zwrócił się do chorych, prosząc, by swojego cierpienia nie marnowali, ale by właśnie przez nie czynili dobro. Kaznodzieja zwrócił się również do osób opiekujących się chorymi, by służyli im z oddaniem i miłością. Po Mszy św. nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo na sposób lourdzki.

Dzięki życzliwości dyrektora szkoły Grzegorza Szczepana oraz zaangażowaniu wielu ludzi mogła odbyć się druga część spotkania. W sali gimnastycznej czekały już nakryte stoły, a z kuchni rozchodziły się rozkoszne zapachy. Wszystko to zasługa Parafialnego Zespołu Caritas (PZC), który bardzo dba o ludzi starszych. Przedstawicielki Róż różańcowych upiekły ciasto. Osoby, którym trudno byłoby dotrzeć na spotkanie, mogły liczyć na pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej. Nad organizacją czuwała przewodnicząca Parafialnego Zespołu Caritas Elżbieta Polak oraz sołtys Maria Rzuciło.

Opiekunka Szkolnego Koła Caritas (SKC) oraz przedstawicielka Zespołu Parafialnego podzieliły się efektami działalności charytatywnej za rok ubiegły. Przewodnicząca Rady Gminy Bernadetta Świątek wyraziła radość, że może spotkać się w tym gronie i złożyła wszystkim serdeczne życzenia.

W części artystycznej wystąpił Zespół Taneczny Largo pod kierunkiem Agnieszki Piątek Dembowskiej. Następnie Dzieci z I i III klasy SP zaśpiewały piosenki i przedstawiły zabawne scenki z życia babci i dziadzia. Małych artystów przygotowały panie wychowawczynie Maria Bednarz i Małgorzata Szwagiel. Dorośli też chcieli pochwalić się talentami. Dlatego zaraz rozległy się ludowe melodie prezentowane przez zespół Żytnioki z Zaczernia. Seniorzy z Nowej Wsi stanęli przy mikrofonie i wyśpiewali wszystkim, co im w duszy gra. Teksty specjalnie na tę okazję ułożyła Zofia Orczyk. I tak w miłej i radosnej atmosferze minęło sobotnie popołudnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie krakowskiej Kurii

2019-09-20 20:10

diecezja.pl / Kraków (KAI)

Krakowska Kuria wydała oświadczenie nt. artykułu zamieszczonego na portalu lovekrakow.pl, a dotyczącego Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Z w tekście zaznaczono, że Archidiecezja Krakowska zamierza "zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

Mazur/episkopat.pl
Kraków

Publikujemy treść Oświadczenia:

"Kuria Metropolitalna w Krakowie, odnosząc się do treści materiału prasowego pt. „Kuria wyrzuca swoich pracowników bez słowa wyjaśnień”, zamieszczonego w dniu 20 września 2019 roku na portalu internetowym „lovekrakow.pl” pragnie poinformować, że zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. Takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane. W świetle obowiązujących umów, każda ze stron mogła, bez wskazywania uzasadnienia, zakończyć współpracę za miesięcznym okresem wypowiedzeniem. Archidiecezja Krakowska zamierza z tego prawa skorzystać i zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wokół chleba i piękna stworzenia

2019-09-23 01:18

Kamil Krasowski

W Jaczowie 22 września odbyły się diecezjalne obchody Kromki Chleba dla Sąsiada – akcji organizowanej przez diecezjalną Caritas. W tym roku towarzyszyła im też tzw. Niedziela św. Franciszka, będąca realizacją innego projektu Caritas - „Laudato si”.

Karolina Krasowska
Na pikniku w Jaczowie było radośnie i rodzinnie

- Gromadzimy się dzisiaj po pierwsze wokół chleba, a po drugie wokół piękna stworzenia i św. Franciszka – mówi Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas, która koordynuje w diecezji projekt „Laudato si”, będący nawiązaniem do encykliki papieża Franciszka. – Te dwie rzeczy się bardzo uzupełniają, bo jeśli mówię o nawróceniu ekologicznym, o dbaniu o środowisko to ze względu na to, że kocham, że jestem w relacji do kogoś z kim jestem dzisiaj, ale też do moich braci i sióstr, którzy przyjdą po mnie.

Obchody obu akcji odbyły się na terenie parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, po której był czas na wspólne świętowanie. Uroczystościom przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W czasie pikniku można było nabyć tzw. ekotorby, wielorazowego użytku, przygotowane przez miejscowe panie. Chętni mogli spróbować zupy dyniowej, warzywnego leczo oraz wyśmienitego ciasta.

Cały tekst w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem