Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowa edycja diecezjalnej Akademii Rodziny

W połowie marca rusza kolejna już, 7. edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny. Ta formacyjno-edukacyjna inicjatywa prowadzona przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej jest skierowana do szerokiego kręgu odbiorców

Niedziela sosnowiecka 9/2016, str. 5

[ TEMATY ]

rodzina

Piotr Lorenc

Uczestnicy i prelegenci DAR-u

Uczestnicy i prelegenci DAR-u

Słuchaczami Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR) mogą być zarówno młodzi ludzie wkraczający w dorosłe życie, jak i rodziny z krótkim lub dłuższym stażem. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Nie trzeba się także nigdzie zapisywać, wystarczy przyjść na wykłady. A warto, bo prowadzą je specjaliści z różnych dziedzin od teologii poprzez medycynę, psychologię czy sztukę. Wykłady odbywają się raz w miesiącu w auli konferencyjnej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Początek o godz. 15. Jest już tradycją, że na rozpoczęcie zajęć słuchacze odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego. To duchowy aspekt DAR-u.

W tym roku tematyka wykładów, warsztatów i konferencji brzmi: „Miłosierni jak Ojciec”. Znamy także program zajęć. I tak 12 marca 7. edycję DAR-u zainauguruje słowo kanclerza ks. Mariusza Karasia. Ks. Szymon Wojciechowski opowie o przygotowaniach i idei Światowych Dni Młodzieży. Jednak zasadniczym wystąpieniem będzie wykład s. Faustyny Olszewskiej, która przedstawi nowe formy kultu Miłosierdzia Bożego przekazane światu przez św. Faustynę oraz opowie o ufność Bogu w praktyce życia. 16 kwietnia ks. prof. Waldemar Cisło – dyrektor polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie podejmie temat sytuacji katolików w Arabii Saudyjskiej, a także przedstawi „czyny miłosierdzia wobec naszych sióstr i braci w Syrii i Iraku”. W maju Magdalena Doręgowska – lekarz medycyny – opowie o budowie i funkcjonowaniu mózgu. Przedstawi także znane i nieznane oblicza choroby Parkinsona. 21 maja uczestnicy DAR-u mają także zaplanowaną pielgrzymkę do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, w celu uzyskania odpustu w Roku Miłosierdzia. 11 czerwca będą podjęte tematy artystyczne. Aktor łódzkich teatrów Dariusz Kowalski będzie recytował wiersze oraz podzieli się własnym doświadczeniem odkrywania Boga. Lipiec i sierpień to czas wakacji, ale już we wrześniu Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny kwartalnika „Więź” przedstawi temat „Para małżeńska jako nowy model świętości”.15 października ks. dr Piotr Studnicki opowie o obrazie ojca rodziny we współczesnej prasie. 26 listopada ks. Tomasz Zmarzły – redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Sosnowieckiej”, historyk sztuki, podejmie temat grzechu i miłosierdzia w sztuce sakralnej. W drugiej części spotkania wystąpią soliści i zespoły z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Będzinie przygotowani przez Kalinę Szczyrba. Tegoroczną edycję DAR-u zakończy tradycyjnie w połowie grudnia Msza św. celebrowana przez bp. Grzegorza Kaszaka w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu.

2016-02-25 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Antoni Szymański: expose ws. polityki rodzinnej rozczarowuje

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum prywatne

Antoni Szymański Senator IX Kadencji

Antoni Szymański Senator IX Kadencji

Na głęboki kryzys polskiej rodziny, wyrażający się m.in. problemami demograficznymi oraz coraz mniejszą trwałością małżeństwa i rodziny, potrzeba poważnej odpowiedzi państwa. Drobne zmiany niewiele pomogą - uważa socjolog Antoni Szymański, komentując dla KAI dzisiejsze wystąpienie Ewy Kopacz w Sejmie. Dlatego, jego zdaniem, exposé nowej premier w zakresie polityki rodzinnej rozczarowuje.

Premier Kopacz dużo miejsca w swoim exposé poświęciła polityce rodzinnej. Zapowiedziała m.in. stworzenie nowych żłobków i przedszkoli – na ten cel w 2015 r. nakłady zostaną zwiększone z 50 do 100 mln zł. Z kolei w latach 2015-2020, w ramach środków z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT będzie wspierane tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli. „Przeznaczymy na ten cel ponad 2 mld zł” – powiedziała.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję