Reklama

Syberyjskie wspomnienia

2016-02-25 09:59

Helena Maniakowska
Edycja toruńska 9/2016, str. 6

Katolicki Toruń

W 76. rocznicę wywózek Polaków na Syberię grupa Sybiraków ze Związku Sybiraków Oddziału Toruńskiego oraz zaproszeni goście upamiętnili bohaterów

Spotkanie z okazji 76. rocznicy wywózek Polaków na Syberię odbyło się 12 lutego w Toruniu. Uroczystości przebiegały w Urzędzie Marszałkowskim, Zespole Szkół nr 1 oraz kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

W urzędzie

Na uroczystość przybyli członkowie związku oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim. Zebranych powitał Marcin Swaczyna z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Urzędzie Marszałkowskim. Zauważył, że głos Sybiraków z czasem będzie coraz bardziej rozumiany, coraz więcej bowiem gromadzimy informacji o wywózkach i losach zesłańców. Wydanie książki „Syberyjskie wspomnienia” i spotkania rocznicowe sprzyjają utrwalaniu pamięci. Jan Myrcha, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu, podkreślił obecność Anny Łukaszewskiej – dyrektor Wydziału Edukacji UM, Barbary Rojek i Anny Rojewskiej – przedstawicielek Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej, a także Michała Antonowicza – doktoranta Wydziału Nauk Historycznych UMK, który walnie przyczynił się do powstania książki „Syberyjskie wspomnienia”. Prezes wyraził też nadzieję na wzniesienie pomnika Sybiraków dla upamiętnienia męczeństwa Polaków na nieludzkiej ziemi oraz życzył, aby opublikowana książka miała swój dalszy ciąg w kolejnym, uzupełnionym wydaniu. Poinformował, że równolegle odbywają się uroczystości w Zespole Szkół nr 1 w Toruniu. Głos zabrali również m.in. Zdzisław Mickiewicz – pierwszy prezes Związku Sybiraków oraz marszałek Piotr Całbecki. Podczas spotkania Grzegorz Borek z Urzędu Marszałkowskiego został wyróżniony Odznaką Honorową Sybiraka za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Modlitwa

Uroczystości rocznicowe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego rozpoczęto hymnem Sybiraków. Mszę św. celebrował kapelan Związku Sybiraków ks. prał. Józef Nowakowski, który w homilii podkreślił wagę takich uroczystości. Są one wyrazem pamięci o gehennie, jaką przeżywali Polacy na nieludzkiej ziemi, niszczeniu ich życia i unicestwieniu wielu. – Życzliwość, uczciwość, współpraca pokoleń, miłość między ludźmi niech będą naszymi zasadami, których jesteśmy głosicielami i których starajmy się być realizatorami. Liczę zawsze, że młodzi będą tymi, którzy tę współpracę będą budowali – zakończył celebrans.

Reklama

Oprawę liturgiczną Mszy św. zapewnili Sybiracy. We wspólnocie modlitewnej uczestniczyli również ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia – proboszcz parafii prawosławnej w Toruniu oraz Zbigniew Matuszewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 1, poczty sztandarowe, przedstawiciele grona pedagogicznego i uczniowie.

Przy tablicy

Po Mszy św. pod tablicą pamiątkową w przykościelnym krużganku spotkali się Sybiracy i goście, wśród których nie zabrakło m.in. prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, płk. Dariusza Adamczyka i mjr. Ireneusza Bandury z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, posła Arkadiusza Myrchy, delegacji Związku Nauczycielstwa Polskiego, miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, przedstawicieli związków kombatanckich, przedstawicieli prasy oraz telewizji. – Nieludzka ziemia została usłana krzyżami zmarłych Polaków – powiedział Jan Myrcha i zwrócił uwagę, że żaden naród nie może istnieć ani rozwijać się bez przywiązania do swej tradycji i swoich dziejów niezależnie od tego, jak byłyby bolesne, a wydana książka stanowi materiał do refleksji, zadumy nad losami Polaków. Prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował za spotkanie i zauważył, że coraz mniej jest żyjących świadków czasu deportowań. Zapewnił, że zawsze będziemy pamiętali o ich zniewolonym losie i ich marzeniach powrotu do wolnej Polski.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i znicze przed tablicą upamiętniającą syberyjską Golgotę.

Tagi:
Sybiracy

Reklama

Sybiracy – pamiętamy

2019-02-27 11:01

Wacław Kwieciński
Edycja świdnicka 9/2019, str. IV

Przy pomniku Syberyjskiej Golgoty znajdującym się obok kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piaskowej Górze w Wałbrzychu odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wywózek naszych rodaków na odległe tereny Syberii

Wacław Kwieciński
Pomnik Syberyjskiej Golgoty

Uroczystości rozpoczęły się 15 lutego br. minutą ciszy upamiętniającą Sybiraków, którzy swoje życie zakończyli na „nieludzkiej ziemi”, oraz zmarłego premiera rządu RP mec. Jana Olszewskiego. Po krótkiej modlitwie i przemówieniach zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku Syberyjskiej Golgoty.

W imieniu władz miasta kwiaty złożył prezydent dr Roman Szełemej. Kwiaty złożyli również: byli prezydenci Wałbrzycha Henryk Gołębiewski i Zygmunt Nowaczyk; poseł na Sejm RP Katarzyna Mrzygłocka; poseł na Sejm RP Agnieszka Kołacz-Leszczyńska; Sybiracy na czele z prezesem Adamem Mitelsztetem i prezes Koła Joanną Baniukiewicz oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 37 z wychowawcą. Następnie zebrani udali się do pobliskiego kościoła na Mszę św., którą odprawił Sybirak ks. prał. Stanisław Pająk.

Z homilii wygłoszonej przez ks. Stanisława dowiedzieliśmy się o wielkiej roli naszych ojców i matek w przekazywaniu prawdziwej historii naszej Ojczyzny i współistnieniu w zgodzie na zesłaniu ludzi o różnych narodowościach i różnej religii oraz o ciężkim losie księży grecko-katolickich, którzy nie chcieli zrzec się swojej wiary. Z ok. 3000 zesłanych księży do łagrów wróciło ok. 10 procent.

Po Mszy św. zebrani przeszli do dawnego Gimnazjum nr 6 na część artystyczną przygotowaną przez młodzież i wychowawców tej szkoły.

Podczas uroczystości szkolnych odśpiewano hymn państwowy i hymn Sybiraków. Przemówienia wygłosili: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 37 Małgorzata Gawonicz, Joanna Baniukiewicz, prezes Wałbrzyskiego Koła Sybiraków, i prezes Wałbrzyskiego Oddziału Sybiraków Adam Mitelsztet.

Następnie wręczono medale 90-lecia powstania Związku Sybiraków. Otrzymali je: Sybirak ks. prał. Stanisław Pająk, Ewa Gratzke, dyrektor oddziału szkoły, Sybiraczka Raisa Podhorodecka, Małgorzata Buczkowska, przygotowująca od 27 lat oprawę artystyczną w szkole, oraz Sybirak Stanisław Ciara.

W przepięknej oprawie wokalno-muzycznej zatytułowanej „Pamięć historii żyje w nas” wystąpiła młodzież tutejszej szkoły. Za wspaniałe uroczystości podziękowały dyrektor Ewa Gratzke i Joanna Baniukiewicz.

Zebrani goście udali się do szkolnej sali pamięci na słodki poczęstunek. Pragnę dodać, że już niebawem miasto Wałbrzych upamiętni cierpienia i pobyt na „nieludzkiej ziemi”, nadając nazwę ulicy w dzielnicy Poniatów imieniem Sybiraków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Marek Dziewiecki: Uczciwość nie znosi tabu!

2019-04-24 17:24

Salve TV

- Ponieważ kochamy się w naszym małżeństwie, to zwierzamy się przede wszystkim sobie nawzajem. Wymagamy od siebie bezwzględnej uczciwości. Nie mamy tematów tabu - mówi ks. Marek Dziewiecki.

SALVE TV

- Jeśli któreś z małżonków zaczyna kłamać i manipulować, to drugi ma prawo zapytać wprost, o co chodzi - to jest uczciwość małżeńska. Jeśli dojdzie do zdrady i wyjdzie to na jaw, to oszukany małżonek ma święte prawo do zaglądania do telefonu, maila i porównywania bilingów, czyli sprawdzania uczciwości małżonka aż do przywrócenia zaufania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nauczyciele zawieszają strajk

2019-04-25 13:21

rmf24.pl/onet.red

Pierwszy etap strajku nauczycieli zostanie zawieszony w sobotę 27 kwietnia - poinformował przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Pedagodzy zapowiadają jednak, że nie oznacza to końca protestu. - Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku - dodał szef ZNP.

Alexas_Fotos/pixabay.com

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Sławomir Broniarz ogłosił, że w sobotę zostanie zawieszony pierwszy etap. W swoim oświadczeniu lider ZNP podsumował także dotychczasowe rezultatyakcji protestacyjnej, zapowiadając, że nauczyciele nie składają broni. - Proszę być gotowym na wrzesień - zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego Broniarz.

Wchodzimy w nowy etap, który będzie trudniejszy, ale który pokaże nowe oblicze naszego protestu - powiedział Broniarz. Ani dzisiaj, ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z Solidarnością - podkreślił szef ZNP.

Prawda jest taka, że strajk mógłby trwać, bo wszyscy nauczyciele są do tego gotowi. Mógłby być prowadzony także w czasie matur i nie zdołalibyście państwo - to jest adresowane do rządu i pana premiera Morawieckiego - rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nas, nauczycieli podczas tego egzaminu, mimo że ryzykowaliście także dobro uczniów. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności i tę odpowiedzialność musieliśmy wziąć my nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz rodzice, którzy nas w tej decyzji wspomagali - zapewnił Broniarz.

Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony. Oczekujemy od pana rzeczowej, męskiej postawy, która będzie także odpowiadała na oczekiwania ponad półmilionowej rzeszy nauczycieli - zwrócił się związkowiec do premiera Polski. Nie zrezygnujemy z walki o dobrą polską szkołę - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem