Reklama

Kościół

Francuzi przypomnieli sobie o Michale Archaniele? "Aniołowie powracają z wielką siłą"

Odrodzenie kultu Michała Archanioła we współczesnej Francji jest faktem i ewidentnym znakiem czasu. To spontaniczna reakcja wiernych, bo im bardziej nasila się zło, tym bardziej potrzebujemy pomocy Michała Archanioła – mówi rektor tego najbardziej malowniczego sanktuarium we Francji. Za tydzień poprowadzi trzydniową pieszą pielgrzymkę na Górę św. Michała.

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Francuzi

aniołowie

wielka siła

Vatican Media

Święci Archaniołowie

Święci Archaniołowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka to oddolna inicjatywa młodych katolików. W zeszłym roku szła po raz pierwszy i zgromadziła 500 uczestników. W tym roku będzie ich dwa raz więcej.

Wiosenne święto Michała Archanioła

Okazją do pielgrzymki jest wiosenne święto archaniołów obchodzone według przedsoborowego kalendarza liturgicznego 8 maja. Po Soborze wspomnienie świętych archaniołów zostało przeniesione na 29 września. Jednak na mocy specjalnego przywileju w Mont-Saint-Michel można obchodzić to święto również na wiosnę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień wyboru Leona XIV, „zło nie zwycięży”

Co znamienne to właśnie tego dnia, 8 maja, w ubiegłym roku został wybrany na Papieża kard. Robert Prevost, który poprzez wybór swego imienia nawiązał do pontyfikatu Leona XIII, autora słynnej modlitwy do Michała Archanioła, a w swym pierwszym przemówieniu, zawarł słowa „zło nie zwycięży”, które bezpośrednio odnoszą się do misji Księcia Archaniołów.

Wszyscy byliśmy głęboko poruszeni tym wspaniałym zbiegiem okoliczności

Podziel się cytatem

– wspomina ks. Pierre Doat w wywiadzie dla tygodnika France Catholique.

Otwarcie na różne preferencje liturgiczne

Słowa Leona XIV, „Zło nie zwycięży” zostały też obrane na hasło tegorocznej pielgrzymki. Rektor sanktuarium zaznacza, że jednym z celów, jakie stawiają sobie pątnicy, jest budowanie jedności Kościoła. Organizatorzy chcą uszanować różne preferencje liturgiczne. Góra św. Michała przyciąga bowiem katolików o bardzo zróżnicowanych światopoglądach. Pod sztandarem Archanioła można zjednoczyć wszystkich – zapewnia ks. Doat.

Pielgrzymka misyjna

Reklama

Pielgrzymka ma też charakter misyjny i to już na etapie organizacyjnym. Uczestnicy zachęcają do udziału swoich krewnych i przyjaciół, katechumenów i tych, którzy stawiają sobie dopiero pytanie o wiarę. Wyznaczone też zostały ekipy misyjne, które na trasie pielgrzymki będą rozdawać przechodniom medaliki Michała Archanioła i rozmawiać z nimi o Chrystusie. W niedzielę 10 maja już po dotarciu na miejsce pielgrzymi będą rozmawiać z turystami, którzy bardzo licznie nawiedzają to sanktuarium.

To normalne, że wierni wracają do Michała Archanioła

Ks. Doat podkreśla, że odrodzenie kultu Michała Archanioła, przywracanie specjalnej modlitwy Leona XIII na zakończenie Mszy, powrót do medalików czy nowenn jest czymś całkiem normalnym w atmosferze zagrożenia, którą przeżywamy dziś w świecie. Katolicy spontanicznie zwracają się do „Wodza niebieskich zastępów”, którego misją jest nas chronić, walczyć za nas i z nami oraz zachęcać nas do opierania się złu we wszystkich pokusach, które nas otaczają.

Długo pomijani w nauczaniu Kościoła, aniołowie powracają z wielką siłą

Im bardziej na świecie rośnie zło, tym bardziej odczuwamy potrzebę zwrócenia się do Archanioła. Uważam za bardzo znaczące, że w swoich pierwszych słowach skierowanych do Kościoła rok temu Ojciec Święty od razu postawił nas wobec tej walki, a zarazem wobec nadziei, aby przypomnieć nam, że ta walka nie jest przegrana, ponieważ nie jesteśmy sami i możemy liczyć nie tylko na Chrystusa, ale także na aniołów. Długo pomijani w nauczaniu Kościoła, powracają z wielką siłą: uświadamiamy sobie, że są oni niezbędnymi sojusznikami w walce, która nie jest tylko cywilizacyjna, polityczna itp. Jest to walka nadprzyrodzona, metafizyczna. To właśnie aniołów potrzebujemy, aby ją prowadzić

Podziel się cytatem

– mówi rektor sanktuarium Mont-Saint-Michel.

Ks. Doat zaznaczył, że walka duchowa będzie też ważnym elementem samej pielgrzymki. Wybrzmią na niej świadectwa ludzi, którzy przeszli w swym życiu przez wielkie zmagania.

Miejsce objawień i atrakcja turystyczna

Mont-Saint-Michel to jedno z najważniejszych sanktuariów Michała Archanioła na świecie, a zarazem najczęściej po Paryżu odwiedzana atrakcja turystyczna we Francji. Jego powstanie jest związane z objawieniami, których doświadczył w 709 r. św. Aubert. Jest ono położone w Normandii na wyspie połączonej z lądem groblą o długości 1800 metrów. Duchową pieczę nad sanktuarium sprawuje Wspólnota św. Marcina.

2026-04-29 09:31

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

LOT: zgodnie z rozporządzeniem rządu regularne rejsy do Francji zostają zawieszone

[ TEMATY ]

Francja

Francuzi

AG photographe/Fotolia.com

Zgodnie z rozporządzeniem rządu w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, regularne rejsy LOT-u do Francji zostają od środy zawieszone - poinformował PLL LOT. Jak dodano, dla pasażerów planujących powrót do Polski, w okresie od 16 do 20 września br. LOT zorganizuje siedem lotów czarterowych.

"Zgodnie z wytycznymi z rozporządzenia, regularne rejsy LOT-u do Francji z dniem 16 września zostają zawieszone" - poinformował LOT w środowym komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

Belgia: Po ponad 450 latach obecności jezuici opuszczają Liège. Przykry znak obecnych czasów?

2026-06-17 21:17

[ TEMATY ]

Belgia

jezuici

pl.wikipedia.org

Symbol Towarzystwa Jezusowego (zakonu jezuitów)

Symbol Towarzystwa Jezusowego (zakonu jezuitów)

Msza św. dziękczynna odprawiona przez biskupa Jean-Pierre'a Delville'a 13 czerwca oznaczała koniec nieprzerwanej obecności, która rozpoczęła się w XVI wieku. Oprócz emocji wywołanych tym pożegnaniem, wydarzenie to rodzi pytania o przyszłość wielodzietnych rodzin zakonnych w Europie - informuje francuski portal tribunechretienne.com.

13 czerwca 2026 roku diecezja Liège oficjalnie pożegnała jezuitów podczas uroczystości, której przewodniczył biskup Jean-Pierre Delville. Po 456 latach nieprzerwanej obecności, Towarzystwo Jezusowe opuszcza Liège. Prawie 600 osób wypełniło kościół św. Krzysztofa na Mszy św. dziękczynnej. Księża, zakonnicy, zakonnice, alumni, nauczyciele i parafianie przybyli, aby oddać hołd dziełu, które głęboko ukształtowało duchowe, intelektualne i edukacyjne życie regionu.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat biskupa diecezjalnego

2026-06-17 19:10

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Materiały kurialne

Herb Biskupa Tadeusza Lityńskiego

Herb Biskupa Tadeusza Lityńskiego

Biskup zielonogórsko-gorzowski wydał specjalny komunikat w sprawie spotkania organizowanego przez wspólnotę „Miłość i Miłosierdzie Jezusa”.

Drodzy Diecezjanie,
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję