Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biały Domek już otwarty

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2016, str. 2

[ TEMATY ]

senior

Małgorzata Godzisz

Biały Domek czeka na pacjentów

Biały Domek czeka na pacjentów

Biały Domek to dom pobytu dla osób chorych, niesamodzielnych oraz starszych w Majdanie Ruszowskim, na terenie gminy Łabunie. W połowie lutego został oficjalnie otwarty. Uroczystość rozpoczęła się w tamtejszej kaplicy Mszą św., której przewodniczył ks. Piotr Rawlik, proboszcz parafii Łabunie. Współkoncelebransami byli: ks. Julian Brzezicki, diecezjalny moderator Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz ks. Adam Sobczak, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Ks. Julian Brzezicki w kazaniu podkreślił rolę placówki w służbie osobom najbardziej potrzebującym: - Ta inwestycja, która tutaj powstała, ma służyć pomocą w duchu miłości. Ma służyć tym, którzy tego potrzebują. Bardzo rzadko są poświęcenia tego typu domów. Dziękuję, że mam łaskę w tym uczestniczyć. Myślę, że takie ośrodki, gdzie będzie opieka i pomoc tym, którzy sobie nie radzą, są bardzo potrzebne. Nie znaczy, żeby zastępować rodzinę, bo to jest obowiązek rodziny opiekować się najbliższymi w domu. Dzieci mają się opiekować rodzicami, starszymi. Wnuki babciami, dziadkami. Nieraz jest taka sytuacja, że przy najlepszej woli, chęci i pięknej postawie miłości najbliższych potrzeba tej opieki specjalistycznej, całodobowej, pielęgniarskiej czy lekarskiej. Wiemy, że w szpitalach chorzy są na krótki czas. Kaznodzieja zauważył też, że bardzo mało jest oddziałów z opieką długoterminową. Nieraz rodzina jest bezradna wobec problemu z wieloma dolegliwościami u bliskich. – Poświęcamy dom, gdzie będzie troska o chorych, starszych, potrzebujących, gdzie będzie opieka nad nimi, aż do tego dnia przejścia do domu Ojca. Trzeba nam się zamyśleć nad postawą Chrystusa, nad Jego ofiarą i gestami wobec cierpiących. Jezus uzdrawiał chorych, leczył z różnych chorób i mówił: „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40) – mówił ks. Brzecicki. Po Mszy św. poświęcenia obiektu dokonał ks. Adam Sobczak.

Reklama

Biały Domek działa w budynku po dawnej szkole podstawowej. Jolanta Markiewicz, właścicielka ośrodka, wyjaśniła, że pomoc medyczna będzie świadczona na trzech płaszczyznach: sama opieka, specjalistyczne zabiegi pielęgniarskie i pomoc lekarska. W zależności od tego, jaki jest stan pacjenta i jakie są jego schorzenia, będzie dokonywany ogólny plan opieki nad nim, a następnie będzie to realizowane. W to będą wchodziły zajęcia terapeutyczne, np. ćwiczenia pamięci, czy zajęcia w zakresie samoobsługi.

O pacjentów będzie dbał wykwalifikowany personel pod kierunkiem lekarzy współdziałających, w tym rehabilitantów i lekarzy rodzinnych. Jak zapewnia Jolanta Markiewicz, będzie to specjalistyczna opieka nad tymi osobami: całodobowa, na wniosek samego pacjenta, jego rodziny albo pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W otwarciu domu pobytu dla osób chorych, niesamodzielnych oraz starszych w Majdanie Ruszowskim wzięli udział m.in.: wójt gminy Adamów Dariusz Szykuła, wójt gminy Skierbieszów Stanisław Sokal, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu Jerzy Nizioł, wójt gminy Łabunie Antoni Wojciech Turczyn, radny gminy Łabunie i sołtys sołectwa Majdan Ruszowski Roman Krupa, kierownik GOPS w Łabuniach Anna Syska, a także mieszkańcy Majdanu Ruszowskiego.

2016-03-03 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sezon na grypę, sezon na szczepienia

Nie ma stuprocentowej ochrony przed wirusem grypy. Ale szczepiąc się przeciwko grypie, możemy uniknąć powikłań i sprawić, że choroba będzie miała lżejszy przebieg - argumentują lekarze będący zwolennikami szczepień. Tym bardziej że - jak podkreślają - „na oko” grypy od zwykłego przeziębienia odróżnić się nie da

Zdaniem lekarzy, szczepienia profilaktyczne są najskuteczniejszą i najtańszą metodą uniknięcia zachorowania. Większość preparatów zabezpiecza przed dwoma najczęściej spotykanymi wirusami typu A (H3N2 i H1N1). Bardzo wielu specjalistów uważa, że nie ma minusów szczepienia. Lekarze podkreślają jednocześnie, iż warunkiem skuteczności szczepienia przeciw grypie jest kupno „aktualnej” szczepionki. Co roku dochodzi do mutacji wirusa, dlatego szczepionki muszą być aktualizowane. Z tego powodu każdego roku laboratoria pobierają wymazy z gardła chorych i badają znalezione tam wirusy grypy. Na tej podstawie naukowcy przygotowują szczepionkę na rok następny. Te z zeszłego roku, jako nieskuteczne, wycofywane są z aptek na początku każdego sezonu. Teoretycznie małe jest zatem prawdopodobieństwo nabycia w aptece ubiegłorocznej szczepionki, ale przed jej kupnem warto się zawsze upewnić. Lepiej też z racji bezpieczeństwa kupować szczepionki, których producenci są znani na rynku farmaceutycznym.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

2021-09-26 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję