Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Tylko dla wybrańców

Niedziela bielsko-żywiecka 11/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

MR

Ks. Mikołaj Szczygieł zaprasza do Łagiewnik

Ks.  Mikołaj Szczygieł zaprasza do Łagiewnik

Dwa tysiące sto osób – to limit dla tegorocznej Pieszej pielgrzymki diecezji bielsko-żywieckiej do Centrum św. Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która 30 kwietnia wyruszy z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie.

– Zapisy potrwają tylko do 3 kwietnia. Jeśli liczba zgłoszeń przekroczy 2100 osób, to listy zamkniemy wcześniej. Na razie nie jesteśmy w stanie zorganizować pielgrzymki dla większej liczby pątników na takim poziomie, jaki był w poprzednich latach – wyjaśnia Irena Papla z biura pielgrzymkowego.

W pierwszym roku pielgrzymowania wyruszyło z Bielska-Białej do Łagiewnik 792 osoby. W drugim – 1087, a w trzecim – 1371. Z tego względu 4. edycja pielgrzymki została dostosowana do tego trendu, a ze względu na duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży limit przyjęć zwiększono o 600 miejsc. To sprawia, że do istniejących grup doszły dwie nowe: św. Maksymiliana Kolbego i św. Matki Teresy z Kalkuty. O kolejne miejscowości rozrosła się również przestrzeń noclegowa. Po raz pierwszy uczestnicy pielgrzymki będą nocować w Nowej Wsi k. Kęt, Kleczy Dolnej, Marcyporębie, Gajach i Libertowie. Nie zmienia się za to liczba kilometrów do przejścia ani trasa. Do pokonania będzie ok. 100-kilometrowy dystans, który podzielony jest na 4 dni marszu.

Reklama

Zapisy na pielgrzymkę można dokonać w księgarniach katolickich: na Rynku w Kętach, „Św. Rity” w Bielsku-Białej, „Emaus” w Andrychowie, oraz w parafiach: św. Jerzego w Cieszynie, św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Cięcinie, św. Maksymiliana w Oświęcimiu, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipniku i w Żywcu. Zapisać się można także poprzez Internet. W ub.r. w ten sposób zapisało się 350 osób.

– Chciałbym zwrócić uwagę na przedział wiekowy osób, które biorą udział w pielgrzymce. Na pierwszej najwięcej osób było z przedziału wiekowego 51-60 lat, a na drugiej i trzeciej – z przedziału wiekowego 11-20, czyli młodzież gimnazjalno-licealna – mówił ks. Mikołaj Szczygieł, dyrektor pielgrzymki.

W historii Sanktuarium w Łagiewnikach podbeskidzka pielgrzymka zapisała się jako pierwsza pielgrzymka diecezjalna. Dotychczas podobne piesze grupy trafiały tam z poszczególnych miast. Zainteresowanie podbeskidzką pielgrzymką zaczyna już wykraczać poza granice diecezji.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyruszyła 37. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rafał Czepiński

„Nasze wędrowanie jest wejściem na wyprawę na drugi brzeg, jest wejściem na wyprawę, która powinna nas doprowadzić do jeszcze ściślejszego związku z Panem Bogiem. Idziemy wyposażeni w niezwykłą pomoc, jaką jest opieka Matki Bożej” – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski, podczas Eucharystii inaugurującej 37. Przemyską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Przez najbliższe dni ok. 1300 pątników przemierzy ok. 380 km. Będą przechodzili przez diecezje: rzeszowską, tarnowską i kielecką. Pielgrzymi wyszli z różnych miast archidiecezji. Oprócz Przemyśla, z Jarosławia, Przeworska, Leżajska, Łańcuta, Leska, Brzozowa i Krosna. W sumie 10 grup. Każda grupa ma swojego patrona. Wszystkie grupy spotykają się trzykrotnie na wspólnej modlitwie. Najpierw podczas uroczystej Eucharystii w miejscowości Paszczyna, gdzie grupy spotykają się jako cała pielgrzymka po raz pierwszy, następnie w Dąbrowie Tarnowskiej na nabożeństwie patriotycznym, oraz pod Częstochową na nabożeństwie pokutnym.

CZYTAJ DALEJ

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję