Reklama

Niedziela Podlaska

Boża miłość może nas uzdrowić i uczynić szczęśliwymi

– Każdy potrzebuje Bożego miłosierdzia. Dlatego też każdy w tym sanktuarium może zwrócić się do Jezusa Miłosiernego. Jest to czas łaski, czas otwierania serc w sakramencie pojednania. Tymi słowami rozpoczął Eucharystię proboszcz sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. Krzysztof Kisielewicz, który sprawował Najświętszą Ofiarę w koncelebrze z ks. Stanisławem Boguszem oraz z gościem o. Jakubem Mentlem, franciszkaninem z Krakowa

Niedziela podlaska 11/2016, str. 5

[ TEMATY ]

Msza św.

Ks. Artur Płachno

Indywidualne nałożenie rąk kapłańskich to rodzaj uroczystego błogosławieństwa

Indywidualne nałożenie rąk kapłańskich to rodzaj uroczystego błogosławieństwa

Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie miało miejsce indywidualne błogosławieństwo ludzi przez nałożenie rąk oraz poświęcenie sakramentaliów: wody, soli, oleju i świec. Modlitewnej atmosferze wieczoru sprzyjały barwna iluminacja oraz śpiew młodzieży pod przewodnictwem państwa Grochowskich, którzy przygotowali pieśni doskonale komponujące się z treścią rozważań. Podczas kazania o. Jakub starał się zachęcić zebranych do częstej lektury Pisma Świętego i wierzenia we wszystko, co mówi do nas Bóg. To Jego słowa mogą być lekarstwem na nasze dolegliwości. Ojciec Jakub mówił, że prawda o tym, że Bóg nas kocha, jest trudna do przyjęcia, zwłaszcza przez ludzi poranionych przez bliźnich. Radził, jak pozbyć się chorób fizycznych, psychicznych i duchowych. Najważniejsze to zaakceptować historię swojego życia taką, jaka jest. Należy sobie uświadomić, że w każdej sytuacji był i jest z nami Pan Jezus, a zwłaszcza w chwilach trudnych, o których chcemy zapomnieć i wyrzucić ze swojego życiorysu. Nie należy tak czynić, ponieważ w ten sposób odrzucamy samego Boga i blokujemy dostęp do naszej duszy Bożego miłosierdzia, a przecież tylko Boża miłość może nas uzdrowić i uczynić szczęśliwymi.

Po Eucharystii młodzież wniosła uroczyście krzyż i ikonę Matki Bożej – znaki Światowych Dni Młodzieży i został odśpiewany hymn ŚDM „Błogosławieni miłosierni”.

Reklama

Adoracja Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem o. Jakuba miała na celu otwarcie serc na działanie Ducha Świętego, który przychodzi razem z Jezusem Miłosiernym, aby nas uzdrowić. Refleksje kapłana zostały oparte na przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, w którym o. Jakub widzi samego Pana Jezusa (por. Łk 10, 30-37). Każdy człowiek może odnaleźć siebie w tej przypowieści. Raz jesteśmy jak ten pobity, leżący na drodze, to znowu jak ci, którzy bezdusznie omijają leżącego. Jeżeli pomagamy potrzebującym, naśladujemy Chrystusa. Według o. Mentla przypowieść może więc być opisem naszego życia. Pan Jezus nie bez powodu w przypowieści wymienia kapłana i lewitę, którzy z racji swoich stanowisk powinni być blisko Pana Boga, a jednak nie okazują miłosierdzia bliźniemu. Jest to dla nas przestroga, że nam, zwykłym ludziom, tym bardziej grożą zaślepienie i egoizm. Trzeba przyznać się do własnych wad. Jest to warunek uzdrowienia, na które wszyscy liczą. Pan Jezus jako miłosierny Samarytanin zabiera nas codziennie do „gospody” – Kościoła. Tu możemy doznać uzdrowienia i osiągnąć pełnię miłości, radości i pokoju. Indywidualne nałożenie rąk kapłańskich na zebranych (w trzeciej części Wieczoru Miłosierdzia) miało na celu udzielenie uroczystego błogosławieństwa. Gest ten wykonywał sam Chrystus, kładąc ręce na chorych i zniewolonych. O. Jakub przestrzegł, aby nie traktować tego znaku w sposób magiczny. Uzdrawianie uzależnione jest od naszej wiary i zaufania do Pana Boga. Dlatego należy modlić się z wiarą o Boże miłosierdzie.

Uczestnicy wieczoru mogli zaopatrzyć się w poświęcone przez o. Jakuba świece oraz jak zwykle otrzymać losowo wybrany fragment z Pisma Świętego. Kto czuł potrzebę dzielenia się z potrzebującymi, mógł też złożyć do kosza Caritas swój materialny dar.

Zachęcam wszystkich czytelników „Niedzieli Podlaskiej” do uczestnictwa w kolejnych Wieczorach Miłosierdzia w trzecie piątki miesiąca. Tym razem taka duchowa uczta odbędzie się 18 marca o godz. 18. Zapraszam też do odwiedzania strony internetowej sanktuarium www.milosierdziesokolow.pl, gdzie można obejrzeć zdjęcia z poprzednich wieczorów.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierni Chrystusowi i Jego krzyżowi

Ta szczególna relikwia krwi bł. Ojca Świętego Jana Pawła II, będąca świadkiem jego odchodzenia do Domu Ojca, znakiem końca jego pielgrzymowania niech będzie dla was nieustannym wyzwaniem, by trwać, kochać i świadczyć o Chrystusie - apelował do zgromadzonych w kościele św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości wprowadzenia do świątyni relikwii bł. Papieża Polaka

Eucharystia pod przewodnictwem Metropolity łódzkiego zgromadziła rzeszę wiernych, wśród których byli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i powiatowych, dyrektorzy tomaszowskich szkół i instytucji, dzieci i młodzież szkolna, liczne grono ministrantów, kapłani z dekanatu tomaszowskiego oraz zaproszeni księża. Szczególnie widoczni byli Rycerze Kolumba, którzy zostali kustoszami relikwii. Oprawę muzyczną Mszy św. w intencji mieszkańców miasta zapewniła połączona schola młodzieżowa ze wszystkich parafii Tomaszowa Mazowieckiego.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję