Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bp Kazimierz Górny

Niedziela rzeszowska 11/2016, str. 1

[ TEMATY ]

wyróżnienie

Ks. Janusz Sądel

Kard. Stanisław Dziwisz wręcza bp. Kazimierzowi Górnemu medal "Bene Merenti"

Kard. Stanisław Dziwisz wręcza bp. Kazimierzowi Górnemu medal

Biskup Kazimierz Górny 23 lutego 2016 r., podczas Walnego Zebrania Polskiego Towarzystwa Teologicznego, jakie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, otrzymał medal „Bene Merenti” – Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Zarząd Towarzystwa uzasadnił przyznanie medalu jako wyraz szczególnego uznania i wdzięczności za twórczy wkład w kształtowanie polskiej teologii oraz rozwój Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W uroczystości wzięli udział znamienici goście: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski oraz biskupi pomocniczy z Krakowa: bp Jan Szkodoń, bp Jan Zając, bp Grzegorz Ryś. W uroczystości wzięła też udział delegacja diecezji rzeszowskiej, a także Kazimierz Szczepaniec, wójt Gminy Lubień i bliscy z rodziny laureata. Uroczystość ubogacił śpiewem chór szkolny z gimnazjum w rodzinnym Lubniu wraz z Elżbietą Wojtan, dyrektorem szkoły.

Reklama

Uroczystości przewodniczył bp Jan Szkodoń. Laudację na cześć laureata wygłosił ks. dr hab. Jerzy Buczek, kanclerz Kurii w Rzeszowie, prezentując życie i działalność Księdza Biskupa, szczególnie pokazując ogrom działań na polu teologii, podjętych i zrealizowanych w diecezji rzeszowskiej od początku jej powstania, a to m.in. powołania Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara, troska o działalność naukową w diecezji, szczególnie na polu teologii, troska o kształcenie specjalistyczne teologów oraz działalność duszpasterską, szczególnie na polu duszpasterstwa rodzin.

Wręczenia medalu w imieniu Towarzystwa dokonał kard. Stanisław Dziwisz. W przemówieniu wspomniał zaangażowanie bp. Kazimierza Górnego w czasie jego posługi w archidiecezji krakowskiej oraz jego owocną współpracę z św. Janem Pawłem II, wówczas metropolitą krakowskim. Zwrócił także uwagę na ogrom pracy wykonanej przez laureata, związanej z organizowaniem nowej diecezji. Wskazał na jego nowoczesne spojrzenie na działalność duszpasterską Kościoła dla dobra wiernych.

Bp Kazimierz Górny dziękując Polskiemu Towarzystwu Teologicznemu za wyróżnienie, zwrócił się z serdecznym podziękowaniem dla wszystkich, którzy kształtowali jego osobę oraz do tych, którzy z nim przez wiele lat gorliwie współpracowali, co mogło zaowocować wieloma dziełami.

Druga część uroczystości to wykład biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, zatytułowany „Małżeństwo i rodzina w posynodalnej refleksji”. Bp. Wątrobie Konferencja Episkopatu Polski powierzyła kierowanie Komisją Duszpasterstwa Rodzin KEP, którą wcześniej prowadził bp Kazimierz Górny. W ciekawym wykładzie prelegent przedstawił krótki zarys pracy ostatniego Synodu o Rodzinie, którego był uczestnikiem. Zwrócił uwagę na najważniejsze kwestie podejmowane w czasie synodu. Wskazał też dwa główne obszary pracy posynodalnej: przygotowanie kandydatów do małżeństwa i właściwa troska o małżeństwa, a także o osoby żyjące w ponownych związkach. Mocno podkreślił, że zasadniczym tematem synodu i przedmiotem pracy Kościoła jest troska o małżeństwa i rodziny starające się, mimo trudności, wiernie wypełniać przysięgę małżeńską i wiernie iść za Chrystusem w codziennym życiu.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Grocholewski doktorem honoris causa Uniwersytetu w Monachium

[ TEMATY ]

wyróżnienie

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Zenon Grocholewski z książką zawierającą akta kongresu „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”, zorganizowanego w 2015 r. w Łodzi przez abp. Marka Jędraszewskiego

Kard. Zenon Grocholewski z książką zawierającą akta kongresu „Być i stawać się odpowiedzialnymi
za życie”, zorganizowanego w 2015 r. w Łodzi przez abp. Marka Jędraszewskiego

Uniwersytet Ludwiga Maksymiliana w Monachium uhonorował kardynała Zenona Grocholewskiego doktoratem honoris causa. Emerytowany kardynał kurialny był w latach 1999-2015 prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego. Wraz z nim doktorat honorowy otrzymał też francuski ksiądz i kanonista 69-letni Patrick Valdrini.

Wyróżnienia ta przyznano im w czasie międzynarodowej konferencji prawa kanonicznego, zorganizowanej w ramach obchodów setnej rocznicy ogłoszenia pierwszego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Podkreślono, że obaj duchowni są znanymi i zasłużonymi kanonistami, którzy mają wielkie zasługi w tej dziedzinie, zarówno naukowe, jak i praktyczne.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher: „nie” dla rasizmu, potrzebujemy kultury spotkania

2021-09-23 16:39

[ TEMATY ]

ONZ

rasizm

abp Gallagher

Vatican News

W środę w nowojorskiej siedzibie ONZ odbyło się wydarzenie upamiętniające dwudziestą rocznicę Deklaracji z Durbanu, określającej środki zwalczania rasizmu, nietolerancji i ksenofobii. Abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami, w przesłaniu wideo podkreślił, że Stolica Apostolska wspiera zwalczanie niesprawiedliwości rasowej.

W Deklaracji z Durbanu oraz Programie Działania (DDPA) zaproponowano konkretne środki w celu zwalczania rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i nietolerancji. W dwudziestą rocznicę ogłoszenia dokumentu, Szefowie państw i rządów dyskutowali o „reparacjach, sprawiedliwości rasowej i równości dla osób pochodzenia afrykańskiego”. Ponieważ spotkanie to koncentruje się na trudnościach, z jakimi borykają się ludzie pochodzenia afrykańskiego na całym świecie, abp Gallagher wyraził nadzieję, że ustanowienie „stałego forum dla osób pochodzenia afrykańskiego” pomoże zapewnić sprawiedliwość i wsparcie ofiarom rasizmu. Z drugiej strony – powiedział – rasizm można przezwyciężyć poprzez „kulturę spotkania, braterstwa i solidarności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję