Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica

Konferencja historyczna o 1050. rocznicy Chrztu Polski

„Polska 966-2016. W 1050. rocznicę Chrztu Polski” – to temat konferencji historycznej zorganizowanej 5 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy

Niedziela świdnicka 11/2016, str. 2

[ TEMATY ]

konferencja

Archiwum autora

W sesji popularnonaukowej udział wzięli m.in. ks. prof. dr hab. Józef Swastek (PWT Wrocław), który mówił do licznie zebranych w auli kapłanów, katechetów, studentów teologii oraz alumnów o politycznych, społecznych i religijnych konsekwencjach chrztu Polski. – Przez chrzest Polska została włączona do krajów Europy Zachodniej oraz kultury i łacińskiej cywilizacji i od X wieku obficie czerpie z bogactwa kultury chrześcijańskiego Zachodu, z czasem ten skarbiec wzbogacając. Dlatego też obecnie nie musi wchodzić do Europy jako ubogi petent, gdyż tkwi w niej od tysiąca lat. Jej zaś wkład w kulturę europejską jest daleko większy, aniżeli tych krajów, które przypisują sobie patent na europejskość – mówił ks. prof. Swastek.

Kolejnym prelegentem był ks. prof. dr hab. Józef Mandziuk (UKSW Warszawa), który mówił o początkach chrześcijaństwa na Śląsku. – Przyjęcie religii chrześcijańskiej obrządku łacińskiego powiązane było z problemem przynależności Śląska do Czech i do państwa Wiślan Mieszka I – mówił prelegent, dodając: – Rozwój chrześcijaństwa nastąpił z chwilą utworzenia biskupstwa wrocławskiego i jego wejścia w skład metropolii gnieźnieńskiej, erygowanej w 1000 r. Potrzeba było wielkiego wysiłku ewangelizacyjnego, aby nastąpiła chrystianizacja całego społeczeństwa śląskiego – podkreślał ks. prof. Mandziuk.

Reklama

Ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który prowadził znany dziennikarz Jan Pospieszalski. Podczas burzliwej dyskusji poruszany był temat „Wpływu chrześcijaństwa na Polską kulturę narodową”, w której udział wzięli: ks. prof. dr hab. Ignacy Dec; ks. prof. dr hab. Józef Mandziuk; ks. prof. dr hab. Józef Swastek; ks. dr Stanisław Chomiak (Świdnica); Gabriel Maciejewski, Coryllus, pisarz, bloger oraz Henryk Smolny, dyrektor Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa.

Na zakończenie sesji w kaplicy seminarium duchownego miała miejsce Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, który wręczył prelegentom odznaczenie diecezjalne – Pierścień św. Stanisława.

XV sesja popularnonaukowa została objęta honorowym patronatem bp Ignacego Deca oraz ks. prof. dr. hab. Włodzimierza Wołyńca, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Konferencja „Od nawrócenia do misji”

[ TEMATY ]

konferencja

Artur Stelmasiak/Niedziela

Nawrócony raper i ksiądz z Kamerunu zapowiedzą Tydzień Misyjny!

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję