Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Tomaszowskie Misterium Męki Pańskiej

W Niedzielę Palmową 20 marca, dzięki współpracy Burmistrza Miasta, Sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i Tomaszowskiego Domu Kultury, o godz. 17 w sali teatralnej TDK odbędzie się premiera widowiska „Misterium Męki Pańskiej”.

Wykonawcami będą aktorzy amatorzy Zespołu Teatralnego, członkowie grup religijnych oraz mieszkańcy miasta. Spektakl reżyseruje Maria Kozyra, a ks. Mariusz Skakuj pomaga w organizacji przedsięwzięcia.

Widowisko, w którym weźmie udział ok. 60 osób, ma na celu przybliżenie ostatnich chwil życia Jezusa na tle wydarzeń historycznych rozgrywających się w Jerozolimie ponad 2 tysiące lat temu. Oprócz faktów ukazanych na podstawie Biblii pojawią się również sceny przedstawiające fragmenty rozmów Piłata i jego żony oraz osób przebywających w ich pałacu.

Reklama

Klimat tamtego okresu podkreślą: sceneria Ogrodu Oliwnego, wnętrze pałacu Poncjusza Piłata, efektowne kostiumy, muzyka i śpiew. W celu rozbudzenia wyobraźni widza i podkreślenia symboli oraz dramaturgii zdarzeń, zostaną zastosowane takie środki techniczne i artystyczne jak: operowanie światłem, wykorzystanie żywego ognia i efektów specjalnych w postaci zjawisk nadprzyrodzonych, obrazów oraz dźwięków naśladujących naturę.

Wystąpią m.in.: Jezus (Sylwester Sobieszczański), Matka Boża (Barbara Suchowierzch), Piłat (Piotr Palak), żona Piłata (Karolina Pleskacz), Tuliusz (Paweł Kusiak), Arcykapłani (Jan Kuśmierczuk i Andrzej Malec), Piotr (Karol Wawrzusiszyn), Jan (Grzegorz Kuśmierczuk). Scenografię przygotował Jerzy Wawrzyński, ścieżkę dźwiękową Michał Wawrzyński, a kostiumy i charakteryzację Gabriela Raczkiewicz.

Ze względu na duże zainteresowanie widowiskiem w poprzednich latach, w tym roku zaplanowano dwa spektakle: godz. 17 – premiera (transmisję na żywo będzie można obejrzeć w Internecie), godz. 19 – spektakl dodatkowy.

Bezpłatne miejscówki można pobierać od 1marca w sekretariacie TDK. Serdecznie zapraszamy i życzymy, aby misterium w szczególny sposób poruszyło serca i umysły uczestniczących w nim widzów i aktorów.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Laudato Si – Święto Stworzenia

Przy toruńskim Centrum Konferencyjno-Kongresowym Jordanki odbyło się widowisko plenerowe „Laudato Si – Święto Stworzenia” przygotowane przez ponad 70 aktorów. Poprzez taniec, światło, muzykę i ogień aktorzy, tancerze, muzycy przedstawili 7 dni stwarzania świata

Spektakl przygotowany przez kilkanaście grup z całej Polski, m.in. z Krakowa, Olsztyna, Poznania, Pakości, Nowego Miasta Lubawskiego, Torunia i Bydgoszczy, 28 maja obejrzało kilkaset widzów. Wśród nich byli także uczestnicy trwającego od 26 maja Spotkania Młodych Taizé w Grębocinie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję