Reklama

Niedziela Częstochowska

Podjasnogórskie korty bez „Victorii”

Jesteśmy sąsiadami. Redakcja „Niedzieli” mieści się przy ul. 3 Maja 12, a klub tenisowy „Victoria” niemal naprzeciwko. Łączy nas też wiek – i tygodnik, i klub kończą w tym roku 90 lat. Tym bardziej przykra okazała się wiadomość, że władze miasta postanowiły zakończyć współpracę z klubem i nakazały mu opuścić teren kortów do 29 lutego br.

Niedziela częstochowska 12/2016, str. 3, 5

[ TEMATY ]

tenis

Magdalena Niebudek/Niedziela

Powodem jest dług, jaki klub ma wobec miasta (ok. 64 tys. zł) – to zaległości za czynsz z poprzednich lat. Czy z tego powodu warto niszczyć trwającą 9 dekad historię? Czy miasto nie powinno o taką perłę w koronie zadbać? Bo, jak twierdzi prezes „Victorii” Grzegorz Parzyniowski, samorząd nie wykazał chęci, by rozwiązać problem. Co prawda klubowicze wielokrotnie słyszeli ustne obietnice pomocy, m.in. od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, ale wydaje się, że nigdy nie było szczerej chęci wsparcia. Nawet gorzej – te ustne zapewnienia uśpiły czujność zarządu klubu. – Myśleliśmy, że jesteśmy wśród przyjaciół – mówi dziś z goryczą prezes Parzyniowski. Obietnice nie przełożyły się jednak na konkretne działania.

Skąd wziął się dług? – pytamy prezesa. – Z wysokiego i całorocznego tzw. czynszu dzierżawnego, który częstochowski Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji nałożył na nas w 2012 r. Uznaliśmy wtedy, że zaszła pomyłka, bo powszechnie wiadomo, że na korcie gra się ok. 5 miesięcy w roku. Z czego mieliśmy płacić czynsz np. w listopadzie? Utrzymujemy się ze składek członków klubu, dotacje wykorzystujemy na organizowanie w sezonie różnych imprez. Jesteśmy jedynym niekomercyjnym klubem w mieście. Zaprotestowaliśmy, ale nim protest uwzględniono, minął czas i pojawił się ten dług. Poza tym nigdy wcześniej, przez całe 90 lat, nie narzucono nam tak dużego czynszu. Uznałem, że był to błąd jakiegoś urzędnika, ale dziś nie mam już takiej pewności – odpowiada.

Reklama

Menadżer klubu Żaneta Nahotko mówi, że wielokrotnie prosiła władze miasta, by dług rozłożyć na raty. Sądzili, że spłacą zaległość z dotacji miejskich, ale od 2014 r. nie dostali z kasy miasta grosza, choć miejski wydział sportu zobligowany jest do wspierania inicjatyw sportowych. Menadżer pokazuje nam pismo z MOSiR-u nakazujące klubowi opuszczenie kortów tenisowych z dniem 29 lutego br. – To jedyny konkret, jaki uzyskaliśmy – dodaje. – Tego dnia zjawili się na kortach urzędnicy i ochroniarze. Zmieniono zamki i kazano wyjść członkom klubu, który przez 90 lat uczył częstochowian gry w tenisa. Nikt nie chciał z nimi rozmawiać – dodaje prezes Parzyniowski.

Poprosiliśmy o komentarz Tomasza Łuszcza, dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie: – MOSiR rozwiązał umowę dzierżawy i przejął obiekt ze względu na nieregulowanie przez CzKT „Victoria” bieżących zobowiązań i rosnące zadłużenie wobec Ośrodka. Najstarsza niezapłacona faktura jest z maja 2014 r., a od września 2015 r. Klub nie uregulował na rzecz Ośrodka jakiejkolwiek płatności. Regularnie wysyłano do Klubu wezwania do zapłaty. Zarząd klubu miał więc pełną świadomość rosnącego zadłużenia. W listopadzie 2014 r. zarząd „Victorii” zwrócił się do MOSiR-u z wnioskiem o zastosowanie ulgi w sprawie zadłużenia. Dyrektor Ośrodka poinformował wówczas Prezesa, że jeśli zadłużenie przekracza 10 tys. zł, to stosowna decyzja leży w kompetencjach Prezydenta Miasta Częstochowy”. Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM Częstochowy, w liście do nas stwierdza, że Klub otrzymał odpowiedź, ale nie podjął żadnych formalnych działań w tym zakresie.

Dyrektor Łuszcz zapewnia, że w 2016 r. na kortach będą mogły się odbyć sztandarowe, coroczne imprezy, a korty przez cały sezon będą dostępne dla tenisistów. „Trudna sytuacja finansowa Klubu nie musi być powodem zaprzestania jego działalności”, zapewnia. Zarzuca jednak, że „Klub nie sprawdził się w ostatnich latach również w roli gospodarza, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Teraz będzie mógł rezerwować godziny na obiekcie, ale warunkowo – do czasu rozwiązania problemu zadłużenia wobec MOSiR-u”.

Reklama

Prezes Klubu ripostuje, że żadna z tych informacji nie jest zgodna z prawdą. Na dowód mają kopie pism, które wysyłali do UM, i które pozostawały bez odpowiedzi. – Klub zwracał się wielokrotnie do władz miasta z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. Podczas corocznych turniejów, np. w ramach Dni Częstochowy, przedstawiciele władz miejskich publicznie deklarowali pomoc. Nigdy jednak nie doszło do jej realizacji.

Żaneta Nahotko opowiada nam, jak odsyłano ją od „Iwana do pogana”, od biurka do biurka, nie słyszała nic poza przerzucaniem się odpowiedzialnością i zasłanianiem brakiem kompetencji. Ale skoro samorząd jest prawem zobowiązany do wspierania działalności sportowej klubu „Victoria”, to trwano w przekonaniu, że dojdzie w końcu do jakiegoś zadawalającego obie strony rozwiązania. – Miejscy urzędnicy muszą zdawać sobie sprawę, że koszty prowadzenia klubu tenisowego, np.: dbanie o kort, oświetlenie, nawodnienie itp. przekraczają możliwości finansowe klubu, który utrzymuje się ze składek członkowskich. Zminimalizowaliśmy koszty, sądząc, że w ten sposób uzbieramy na dług. Stałem się kortowym sprzątaczem i prezesem w jednej osobie – mówi nie bez goryczy Grzegorz Parzyniowski.

Początek kłopotów klubowicze upatrują w przekazaniu przez miasto kortów przy ul. 3 Maja MOSiR-owi. – Wydawało nam się to trochę dziwne, bo zabudowania na terenie kortów postawiono przed wojną ze składek członków klubu „Victoria”, a niedawny remont i modernizacja obiektu dokonała się w sporej części ze składek rodziców, których dzieci uczyły się gry w klubie. Miasto nie zawraca sobie głowy takimi „drobiazgami” – mówi Żaneta Nahotko. – Nie wiem, o co chodzi – przekonuje prezes Parzyniowski. – Świetnie nam się współpracowało z poprzednią ekipą z wydziału sportu. Wydawało się, że nasz Klub ma stałe miejsce na sportowej mapie miasta. Tyle lat, taka tradycja! Ludzie są zrozpaczeni. Mamy trenera, który pracuje u nas od 60 lat. Wszystkich musimy teraz zwolnić. A jak człowiek nie wie, o co chodzi, to wiadomo, że o pieniądze. Ktoś przejmie przecież nasze korty. Miasto już huczy od plotek, już dzwonią do nas z informacją, kto nas zastąpi.

W swoim liście Rzecznik UM napisał, że możliwa jest dalsza współpraca miasta i klubu. Prezes i menadżer „Victorii” powątpiewają w szczerość tych deklaracji.

* * *

Częstochowska „Victoria” działa od 1922 r., a sekcja tenisa ziemnego od 1926 r. Klub prowadzi działalność nieprzerwanie przez 90 lat, co oznacza, że przetrwał i okupację, i komunizm, ale nie przetrwa obecnej władzy. Ma na swoim koncie wychowanie mistrza Polski. Teresa Skórka-Posyłek była mistrzynią Polski juniorów i reprezentowała Polskę na kortach Wimbledonu. Klub od lat pięknie zajmuje się dziećmi i młodzieżą, którą w wakacje uczy grać za darmo. Jest to jedyny niekomercyjny klub w mieście. Niezwykłe miejsce, w którym trenerzy pracują od 60 lat. „Victoria” jest organizatorem lub współorganizatorem wielu turniejów, w tym znaczącego – im. Marty Hudy, kwalifikującego dzieci do lat 12 – gromadzi od 20 lat najlepsze polskie „małe rakiety”. Kiedyś laureatką tego turnieju była Agnieszka Radwańska.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa kolejne zwycięstwa Igi Świątek w Montreux

[ TEMATY ]

tenis

Bruno Girin / Foter.com / CC BY-SA

Iga Świątek odniosła w sobotę dwa zwycięstwa w turnieju pokazowym w Montreux. Najpierw gładko pokonała Leonie Kueng 6:1, 6:0, a następnie Jil Teichmann 6:3, 5:7, 10-3. Obie jej rywalki pochodzą ze Szwajcarii i zajmują niższe miejsca w światowym rankingu tenisistek.

Są to pierwsze mecze 19-letniej warszawianki po trwającej ponad cztery miesiące przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W piątek turniej zainaugurowała zwycięstwem nad inną reprezentantką gospodarzy Conny Perrin 6:0, 6:0.

Świątek, która w czerwcu pisała maturę, obecnie zajmuje 49. miejsce w rankingu WTA. Z Kueng (155. w zestawieniu WTA) zna się bardzo dobrze, bo pokonała ją przed dwoma laty w juniorskim finale Wimbledonu.

Łącznie w szczęśliwym dla niej Montreux (wygrała tam turniej ITF w 2018 roku) rozegra pięć meczów. Dwa ostatnie zaplanowane są na niedzielę.

Do rywalizacji w cyklu WTA Świątek ma wrócić w turnieju przeniesionym z Cincinnati do Nowego Jorku (21-28 sierpnia). Dzień po jego zakończeniu na tych samych obiektach rozpocznie się wielkoszlemowy US Open. (PAP)

mar/ cegl/

CZYTAJ DALEJ

Poszukiwali prawdy w Sulistrowicach

2020-09-27 19:44

Natalia Kowcz

Podczas Festiwalu Młodych odbyła się gra terenowa

Podczas Festiwalu Młodych odbyła się gra terenowa

26 września w Sulistrowicach odbył się Festiwal Młodych „W poszukiwaniu prawdy”. Spotkanie zgromadziło ponad 100 uczestników. Pierwszym punktem wydarzenia były konferencje tematyczne nawiązujące do hasła Festiwalu. Prelekcje do młodych wygłosili: Ks. Ryszard Staszak, Stanisław Dobrowolski, Karol Białkowski, Ks. Jakub Bartczak oraz Jakub Pigóra.

- Prawy człowiek się nie rodzi. Prawość trzeba sobie wypracować - mówił proboszcz parafii w Sulistrowicach.

Podczas konferencji został również poruszony temat prawdy w życiu codziennym, poszukiwania jej np. podczas Camino o czym mówił Jakub Pigóra.

- Każdy z nas dziennikarzy zastanawia się jak dotrzeć do największego grona odbiorców. Często unika się przez to pewnych niewygodnych sformułowań dla własnej korzyści, nawet materialnej - mówił Karol Białkowski na temat fake newsów w mediach.

W tym samym czasie odbyła się katecheza dla najmłodszych którą poprowadził kleryk świdnickiego Seminarium Duchownego Jan Kubiak.

- Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia, podczas której kazanie wygłosił ks. Arkadiusz Krzeszowiec. Następnie zgromadzona młodzież udała się na obiad, po którym odbyła się gra terenowa. Na szczęście pogoda poprawiła się w stosunku do tej porannej i gra mogła się odbyć w pełnym formacie. Zadaniem uczestników było dotarcie do punktów położonych na terenie Sulistrowic i wykonanie tam określonych zadań. Celem gry było poznanie świętych i błogosławionych, którzy swoim życiem też w pewien sposób szukali prawdy. Na punktach gry można było spotkać m.in. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, św. Jadwigę Śląską, św. Jakuba.

Festiwal Młodych zakończył się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a następnie poczęstunkiem, wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundacje Harcerską Leśni oraz ks. Jakuba Bartczaka przy współpracy ze Starostwem Powiatowym we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie zakazu w ruchu lotniczym

2020-09-28 16:34

[ TEMATY ]

lotnictwo

zakaz

COVID‑19

PAP

Rozporządzenie wprowadzające od 30 września zakaz lądowania w Polsce samolotów z państw, w których współczynnik - w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - przekracza 90 - przyjął w poniedziałek rząd.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu zakaz nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium: Belize; Bośni i Hercegowiny; Czarnogóry; Federacyjnej Republiki Brazylii; Królestwa Bahrajnu; Izraela; Kataru; Kuwejtu; Libii; Zjednoczonych Emiratów Arabskich; Republiki Argentyńskiej; Republiki Chile; Republiki Ekwadoru; Republiki Indii; Republiki Iraku; Republiki Kolumbii; Republiki Kostaryki; Republiki Libańskiej; Republiki Macedonii Północnej; Republiki Malediwów; Republiki Mołdawii; Republiki Panamy; Republiki Paragwaju; Republiki Peru; Republiki Trynidadu i Tobago; Republiki Zielonego Przylądka; Stanów Zjednoczonych Ameryki; Sułtanatu Omanu; Wspólnoty Bahamów.

Jak poinformowało CIR, współczynnik dotyczący 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców jest tworzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

Rozporządzenie będzie obowiązywać w okresie od 30 września do 13 października 2020 r.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję