Reklama

Głos z Torunia

Miłosierdzie pochylone z błogosławieństwem pokoju

Na Golgocie pusty krzyż. Jeszcze mamy przed oczami Twoje, Panie, rozpostarte nad światem ramiona, wyciągnięte w kształt krzyża. Trzymają je gwoździe naszych grzechów. Gwoździe, czy Twoja miłosierna Miłość? Szukamy Cię, Panie, z Magdaleną. I nagle przychodzi zrozumienie: Twój krzyż, Chryste, stał się dla nas znakiem nadziei! Bóg zakrólował z drzewa! Arcykapłan wszech wieków dokonał na nim swojej ofiary za nas!

Niedziela toruńska 13/2016, str. 6

[ TEMATY ]

miłosierdzie

RAFFAELLINO DEL GARBO

"Zmartwychwstanie" (XVI w.)

Zostawiamy Twój zamknięty grób, zatoczony wielki kamień, ciszę pełną lęku. Bł. Matka Maria Karłowska mówi: „Pan Jezus nie zszedł do grobu po to, by w nim pozostać, ale jeżeli przyjął śmierć i poddał się jej, to tylko dlatego, by ją zwyciężyć i mocą swą ujarzmić”. Oto nagle blask. Kamień odsunięty! Miłosierdzie nie da się zamknąć w ciemnej niszy grobowej, nie da się przytłoczyć najcięższym nawet kamieniem! Bo miłosierdzie to miłość, a miłość zwycięża śmierć!

Miłosierdzie to miłość

Znów miłosierdzie pochyla się nad tymi, których pozostawiło zalęknionych, zgnębionych, kryjących się w smutku. Pochyla się z błogosławieństwem pokoju. „Pokój wam!” – tak Zmartwychwstały wita tych, którzy Go szukają. Przyjmijmy więc to błogosławieństwo, bo ono daje moc i uczyni z nas świadków miłosierdzia oraz pokoju wśród zagubionego świata.

„Ten święty pokój jest rękojmią i zadatkiem Waszego szczęścia, czystego sumienia i zbawienia wiecznego!” – mówi bł. Matka Maria Karłowska.

Reklama

Powstańmy!

Potrzeba nam powstać odważnie z tego, co nas samych przygniata jak kamień grób Chrystusa. Jezus zwycięża śmierć, aby pokazać, że możliwe jest „wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, jakie jest w świecie i w człowieku” – pisze św. Jan Paweł II. Usuńmy więc każde zło i niepewność, którymi darzy nas dzisiejszy świat, i powstańmy z wiarą, wołając do Pana: „Jako Ty, również my zmartwychwstaniemy!”.

Powstańmy, abyśmy po nocy ludzkiego zwątpienia i niepokoju, słysząc słowa konającego Odkupiciela: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23, 34), mogli mimo wszystko wyśpiewać radosne Alleluja! W Chrystusie przecież każdy z nas jest zdolny do przebaczenia i pojednania, do miłości i pokoju, do budowania życia w braterskiej wspólnocie. Braterstwo w Chrystusie jest podstawą ducha miłości miłosiernej i służby bliźnim; jest podstawą nadziei na pełne zwycięstwo prawdy i dobra nad złem w nas i wokół nas.

Dar Zmartwychwstałego

„Jezus odkupił nas życiem swoim i Krwią swoją Najświętszą, a zatem nabył wszystko, co w nas jest, wszystko, co od nas pochodzi, to jest całe nasze życie, cały nasz czas, wszystkie nasze myśli, słowa, uczynki; wszystko, co należy do ciała i dusz naszych; wszystkie zmysły nasze i władze nasze duchowe, i także cały użytek, który robimy z rzeczy zewnętrznych, które są na świecie. Poświęcając się w Duchu Mistrza naszego Dobrego Pasterza, serca nasze dojdą do coraz większej miłości” – podkreśla bł. Maria.

Reklama

Tylko przyjęcie z wiarą i otwartością daru Zmartwychwstałego zrodzi w nas prawdziwą radość wolnych dzieci Bożych, która doda nam sił i zapału, aby we wszystkim szukać i pragnąć tylko dobra i Chrystusowego pokoju. Życzmy sobie nawzajem wiary mocnej i zwycięskiej, dającej wytrwanie przy krzyżu Pana. Niech otworzą się w nas nowe przestrzenie dla wiary żywej, pełnej czynów miłosierdzia, a my zanieśmy tę wiarę tym, co stracili nadzieję.

* * *

Drodzy w Chrystusie Panu Czytelnicy

Zmartwychwstałem i jestem z Wami! Niech ten święty czas paschalny będzie dla Was spotkaniem z Bogiem, który jest miłością miłosierną. Radość płynąca ze Zmartwychwstania Pańskiego niech nie przemija, lecz promieniuje swą niesłabnącą mocą na każdy Wasz dzień, a uroczystość wielkanocna niech pozwoli odczuć na nowo Chrystusowe „Pokój wam!”.

Obyśmy wszyscy w dniu Jezusowego zwycięstwa nad śmiercią, odnaleźli w Nim odwagę, nadzieję i światło, aby solidarnie stawić czoło przejawom zła, które dręczą dziś świat, a nasze spojrzenia na bliźniego niech promieniują miłością i rodzą czyny miłosierdzia.

Ufajmy, że wpatrzeni w pochylone ku nam Boże Miłosierdzie i Nim otuleni, będziemy mężnie podążać za Chrystusem, który jest naszą drogą do zwycięskiego Alleluja w domu Ojca!

Z wielkanocnym pozdrowieniem i z modlitwą przy relikwiach bł. Matki Marii Karłowskiej, apostołki Miłosierdzia.

Siostry Pasterki

Jabłonowo-Zamek, Wielkanoc 2016 r.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: na całym świecie będzie obchodzone wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Faustyna

św. Faustyna

s. Faustyna

youtube.com/faustyna

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.

W dokumencie przypomniano drogę życiową św. Faustyny, kanonizowanej w Rzymie w roku 2000 przez św. Jana Pawła II. Podkreślono, że głoszone przez nią orędzie Bożego Miłosierdzia szybko rozpowszechniło się na całym świecie. „ Z tego powodu papież Franciszek, przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników, a także stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ duchowości św. Faustyny w różnych częściach świata, nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października. Niech to nowe wspomnienie zostanie wpisane do wszystkich Kalendarzy oraz Ksiąg Liturgicznych do odprawiania Mszy św. i Liturgii Godzin, przyjmując załączone do tego dekretu teksty liturgiczne, które mają być przetłumaczone, zatwierdzone a po zatwierdzeniu przez tę dykasterię opublikowane przez konferencje episkopatów” – czytamy w dekrecie noszącym datę 18 maja 2020 roku – setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Dokument podpisali prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

Teksty te są już zatwierdzone i od kilku lat obowiązują w Kościele w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Mimo obostrzeń i deszczu Rodzina Radia Maryja licznie na Jasnej Górze

2020-07-11 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Radio Maryja

TV Trwam

„Wszystko postawiłem na Maryję” - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem 29. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Wśród intencji modlitewnego spotkania, które trwa na placu jasnogórskim w sobotę, 11 lipca, jest dziękczynienie za św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin, za Cud nad Wisłą z 1920 r., modlitwa za Ojczyznę oraz o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Jest to pierwsza od początku pandemii tak liczna pielgrzymka, która modli się pod jasnogórskim Szczytem. Mimo deszczu i chłodu (w Częstochowie jest ok. 12 stopni Celsjusza) na placu zgromadziło się kilkanaście tysięcy wiernych. Pielgrzymi modlą się także w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice. Obecny jest o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor i założyciel rozgłośni.

Tegoroczna Pielgrzymka nieco różni się od tych z poprzednich lat. Ze względu na zaplanowaną na jutro II turę wyborów prezydenckich, odbywa się wyłącznie dziś. Dodatkowo wiernych obowiązują zasady sanitarne, wprowadzone w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. Z jasnogórskiego Szczytu płyną komunikaty o wymogach sanitarnych, o konieczności założenia maseczek lub zachowaniu dystansu oraz o dezynfekcji rąk. Pielgrzymkę zabezpiecza Służba Zdrowia w namiotach oraz karetki pogotowia.

Pielgrzymka rozpoczęła się tuż po godz. 12.00. Pierwszym punktem spotkania była wspólna modlitwa różańcowa. Następnie rozpoczął się czas koncertów: znanej i popularnej piosenkarki Eleni, piosenkarza Macieja Wróblewskiego oraz braci z Zakonu Braci Mniejszych: o. Azariasza Jacka Hessa i o. Juliana Mieczysława Śmierciaka.

O godz. 15.00 wierni zgromadzeni na błoniach jasnogórskich modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie rozpoczęła się Msza św., która jest głównym punktem pielgrzymki. Eucharystii przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się koncert orkiestry „Victoria” z parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie, która też oprawia liturgię Mszy św.

Transmisję ze spotkania przeprowadzają na żywo: Radio Maryja, TV Trwam oraz Twitter Radia Maryja. W Pielgrzymce można także uczestniczyć za pośrednictwem jasnogórskiego kanału YouTube.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję