Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Odpust ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika

– Ufność złożona w Bogu oraz wierność Bogu i Ewangelii jest gwarancją naszego bytu i naszej wewnętrznej wolności, której nikt nam nie zabierze, jeżeli sami jej nie zniszczymy w nas samych – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Katedrze Wawelskiej. W liturgii uczestniczył także metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś oraz bp Jan Zając.

2026-05-09 23:03

Biuro Prasowe AK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszliśmy, aby modlić się za wstawiennictwem naszego wielkiego patrona za naszą Ojczyznę, za Kraków oraz za nas samych – mówił kard. Stanisław Dziwisz na początku liturgii. Podkreślił, że modlitwą otacza także współczesnego następcę św. Stanisława, kard. Grzegorza Rysia.

W homilii kardynał senior przypomniał, że Jezus, mówiąc o sobie jako dobrym pasterzu, objawił prawdę o swojej miłości i służbie. – Nie jesteśmy dla Niego anonimową rzeszą powierzonych Mu przez Ojca ludzi. On zna imię i twarz każdego człowieka. On zna głębię naszego serca, przenika nasze myśli i uczucia, bo – jak potwierdza Ewangelia – wiedział i wie, co kryje się w każdym człowieku, w każdym z nas – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwołując się do języka biblijnego, zaznaczył, że poznanie oznacza również miłość. – Jezus zna swoje owce, więc je kocha. A ponieważ mówi, że również Jego owce znają Go, podobnie jak zna Go Ojciec i On zna Ojca, tym samym zaprasza nas do relacji miłości, której praźródła tkwią w Sercu Boga, bo Bóg jest miłością – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Reklama

Metropolita krakowski senior zwrócił uwagę, że słowa Jezusa o dobrym pasterzu odnoszą się także do tych, którzy uczestniczą w Jego pasterskiej misji. W tym kontekście wskazał na postać św. Stanisława ze Szczepanowa. – Biskup Stanisław znał powierzone mu owce. Znał ich pragnienia i nadzieje. Znał ich słabości i niedole. Ta znajomość, zgodnie z logiką Ewangelii, prowadziła również do miłości powierzonego mu ludu. Kiedy trzeba było, stanął w jego obronie i nie wahał się narazić władcy. Zapłacił za to najwyższą cenę – wskazał.

Kardynał przywołał słowa św. Jana Pawła II z listu apostolskiego z okazji 750-lecia kanonizacji św. Stanisława, gdzie papież pisał o znaczeniu prawa Bożego, wolności człowieka i odpowiedzialności za kształt życia społecznego. – Powracamy do tych słów świętego papieża, bo przecież również w naszej polskiej rzeczywistości powracały lub od czasu do czasu powracają postulaty stanowienia prawa niezgodnego z prawem Bożym, zapisanym w naturze i sumieniu człowieka – podkreślił.

Kard. Stanisław Dziwisz odwołał się także do Listu św. Pawła do Rzymian. – Niejednokrotnie w historii naszego narodu zdawało się, że zło i przemoc odniesie ostateczne zwycięstwo, a jednak powstawaliśmy, również dzięki wierze i zawierzeniu naszych losów Panu ludzkich dziejów. Ufność złożona w Bogu oraz wierność Bogu i Ewangelii jest gwarancją naszego bytu, naszej wewnętrznej wolności, której nikt nam nie zabierze, jeżeli sami jej nie zniszczymy w nas samych – zaznaczył.

Przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane na krakowskich Błoniach podczas pielgrzymki do Polski w 1979 r. – Warto powracać do tych słów w świetle nowych wyzwań, jakim stawiamy czoło w naszych zmaganiach o dobro i miłość w nas samych, w naszych rodzinach i środowiskach, w naszej Ojczyźnie i w Kościele – mówił.

Reklama

Na zakończenie kardynał senior nawiązał do pierwszej rocznicy wyboru papieża Leona XIV. Wskazał, że Ojciec Święty przypomina Kościołowi o prymacie miłości, budowaniu jedności i pokoju w świecie naznaczonym konfliktami i wojnami.

Przed błogosławieństwem metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś złożył imieninowe życzenia celebransowi. Odnosząc się do słów o Dobrym Pasterzu, mówił o codziennym i wiernym oddawaniu życia w kapłańskiej posłudze. Zestawił postawę św. Stanisława z wieloletnią drogą posługi kard. Stanisław Dziwisza, podkreślając, że także wytrwałe trwanie przy Chrystusie i służba pełniona dzień po dniu są formą oddawania życia za powierzonych ludzi.

Kard. Stanisław Dziwisz dziękował za życzenia, wspólną modlitwę oraz za obecność wiernych i duchowieństwa. Zawierzył także patronowi Krakowa troski zebranych, prosząc szczególnie o dar pokoju.

Po Eucharystii w katedralnym skarbcu życzenia metropolicie krakowskiemu seniorowi złożyli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. – Życzymy, byś wciąż wpatrywał się w postać św. Stanisława, inspirował się nią i naśladował przykład jego życia. Życzymy, niech św. Stanisław, biskup i męczennik, oręduje za Księdzem Kardynałem i wspomaga w posłudze w Kościele krakowskim – powiedział przedstawiciel alumnów. Do życzeń dołączyły również siostry zakonne oraz księża koncelebrujący.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie bł. Bolesławy Lament i bł. ks. Józefa Stanka

2026-06-07 08:40

[ TEMATY ]

relikwie

Święto Dziękczynienia

bł. Bolesława Lament

Ksiądz Józef Stanek

Archidiecezja Warszawska/facebook.com

„Dziękujemy za świadectwo wiary” – pod takim hasłem odbędą się w niedzielę obchody XIX Święta Dziękczynienia. W tym roku do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie bł. Bolesławy Lament w 35. rocznicę jej beatyfikacji i bł. Józefa Stanka – męczennika II wojny światowej.

Z relikwiami błogosławionych wierni wyruszą w niedzielę z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Zostaną uroczyście wniesione do świątyni podczas mszy św. o godz. 12, której przewodniczyć będzie przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

50 lat parafii michalickiej

2026-06-07 17:14

Renata Czerwińska.

Parafia św. Michała Archanioła świętowała jubileusz 50-lecia.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. W świątyni zgromadzili się liczni kapłani, w tym księża z dekanatu, dawni proboszczowie oraz związani z parafią. Nie zabrakło przełożonych zgromadzenia księży michalitów i sióstr michalitek, licznych sióstr zakonnych, przedstawicieli władz samorządowych, a także służb mundurowych, którym patronuje św. Michał. Kościół wypełnili również liczni wierni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję