Reklama

Niedziela Częstochowska

Obecność Zmartwychwstałego Chrystusa we Wspólnocie Kościoła

List pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego na II Niedzielę Wielkanocy – Miłosierdzia Bożego

Niedziela częstochowska 14/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

list

Bożena Sztajner/Niedziela

Umiłowani w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu człowieka!

W II Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego, kieruję do Was pasterskie słowo, które zgodnie z modlitwą kolekty mszalnej jest „wezwaniem do umocnienia i ożywienia wiary”. W czasie wielkanocnym, który przeżywamy, czytania biblijne mówią nam o obecności i działaniu Chrystusa we wspólnocie Kościoła. Zmartwychwstały Pan poprzez Dzieje Apostolskie jest z nami, przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

U źródeł biblijnych

Pierwsze czytanie ukazuje nam Jezusa, który przez ręce Apostołów udziela swej mocy: „Wiele znaków i cudów działo się przez ręce Apostołów wśród ludzi”. Zastanawia wiara tych, którzy wynoszą chorych na ulice, aby choć cień przechodzącego Apostoła Piotra padł na nich. Zdumiewa również fakt, że wszyscy chorzy zostali uleczeni zarówno duchowo, jak i cieleśnie.

Reklama

W odczytanym dzisiaj fragmencie Apokalipsy słyszymy, że Jezus woła donośnym głosem: „Jam jest Pierwszy i Ostatni... Byłem martwy, a oto jestem żyjący”. Zwróćmy uwagę, że Chrystus nie tylko przeszedł przez śmierć, On ją zwyciężył swoją miłością miłosierną. Dlatego ma „klucze śmierci i Otchłani”.

Przechodząc do rozważania Ewangelii według św. Jana, widzimy Jezusa nie tylko ukazującego się Marii Magdalenie, niewiastom i Apostołom, ale przychodzącego z pierwszym darem wielkanocnym, jakim jest odpuszczenie grzechów i dar pokoju. To wszystko zaś dokonuje się w mocy Ducha Świętego, który doprowadza do całej prawdy o Jezusie i czyni Apostołów świadkami aż po krańce świata. Potrzebne było swoiste wyzwanie św. Tomasza wobec Jezusa, gdyż zaowocowało ono błogosławieństwem wiary: „Szczęśliwi, którzy nie widzieli, a uwierzyli”...

Zadania Roku Miłosierdzia

W tym błogosławieństwie Chrystusa Zmartwychwstałego możemy się odnaleźć jako wspólnota Kościoła pielgrzymującego przez czas i granice geograficzne. Zwłaszcza w tym roku, gdy dziękujemy Bogu za łaskę Chrztu Narodu Polskiego od 1050 lat.

Reklama

Ta rocznica nie tylko przypomina o odwadze wiary Mieszka I, który najprawdopodobniej przyjął chrzest w samą Wigilię Wielkanocną 966 r. Skłania nas także do dziękczynienia za wszystkie „zanurzenia chrzcielne w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa” naszych przodków, a na końcu i nas samych. Jednym z zadań przeżywanego w tym roku Jubileuszu Chrztu było i jest poznanie daty własnego Chrztu, a zarazem potwierdzenie duchowej łączności z Chrystusem żyjącym w Kościele i świadczenie o Nim codziennym życiem. Rocznica ma spełniać się poprzez odnowienie przyrzeczeń, które dotykają wiary i stałej gotowości do przezwyciężania wszystkiego, co się sprzeciwia Duchowi Świętemu. W dniu 3 maja bieżącego roku będziemy wraz z całym Episkopatem Polski ponawiać Akt zawierzenia Bogu przez Serce i dłonie Maryi Królowej Polski naszej teraźniejszości i przyszłości.

Kolejnym naszym zadaniem jest duchowe i materialne przygotowanie się do apostolskiej pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka do naszej Ojczyzny i na Jasną Górę, a konkretnie w dniu 28 lipca 2016 r., w godzinach przedpołudniowych. Dziękujemy już dzisiaj za gotowość duszpasterzy, wspólnot zakonnych i rodzin, zarówno na przyjęcie w parafiach do swoich domów młodych całego świata, jak również zorganizowanie pielgrzymki na Jasną Górę. Dajmy świadectwo wiary poprzez realizację słów Chrystusa: „Bądźcie miłosierni jak Ojciec”.

Owocny czyn miłosierdzia

Wszystkie dobre uczynki wypływają z przykazania miłości Boga i bliźniego. Ta miłość stanowi znak rozpoznawalny życia chrześcijańskiego, zwłaszcza w naszych rodzinach i parafiach. W dobie współczesnego kryzysu prawdy i sprawiedliwości społecznej każdy wysiłek zmierzający do tego, aby życie człowieka uczynić bardziej ludzkim, przez „nową wyobraźnię miłosierdzia” jest celowy i potrzebny. Przywołajmy bardzo konkretny przykład. W przytulisku „Oaza” dla kobiet bezdomnych i matek z dziećmi naszej Caritas Archidiecezjalnej znajdują się 63 osoby, w tym 23 dzieci. Istnieje pilna potrzeba utworzenia nowych miejsc tymczasowego zamieszkania dla przebywających tam kobiet i ich dzieci. Widząc tę potrzebę, Caritas Archidiecezjalna zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli do wsparcia finansowego tego dzieła, aby pomóc przystosować pomieszczenia biurowe w jednym z budynków przy ulicy Staszica na mieszkania dla kobiet w stanie błogosławionym i kobiet z małymi dziećmi. Otrzymane środki materialne pomogą zorganizować między innymi: sanitariaty, pralnię, świetlicę dla niemowląt oraz zaplecze kuchenne. Będzie to nasz wkład do owocnego przeżywania Roku Miłosierdzia.

Do tego listu dołączam dar modlitwy i pasterskiego błogosławieństwa.

W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen!

Częstochowa, 21 marca 2016.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rektor UPJPII: dzisiejszy świat potrzebuje bardziej świadków niż nauczycieli

[ TEMATY ]

list

Bożena Sztajner/Niedziela

„Dzisiejsze święto jest okazją, by postawić sobie pytanie o jakość świadectwa życia chrześcijańskiego. Papieże ostatnich dziesięcioleci przypominają nam, że człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” – napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Dziś w kościołach zbierana jest składka na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. „Z radością spoglądam na rozwój i działalność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, poprzez które przekazuje on i rozwija intelektualne oraz duchowe dziedzictwo swojego patrona świętego Jana Pawła II. Drodzy Bracia i Siostry, dzięki Waszej przychylności, modlitwie oraz wsparciu dzieło papieża Polaka może nadal przyczyniać się do pogłębiania wiary oraz rozwoju nauki i kultury polskiej” – napisał z tej okazji do wiernych archidiecezji krakowskiej metropolita kard. Stanisław Dziwisz.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję