Reklama

Więźniów pocieszać

2016-03-30 12:22

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 14/2016, str. 1

To jeden z uczynków miłosierdzia, który jest praktykowany przez kolejnych biskupów z Legnicy od wielu już lat, szczególnie w Wielki Poniedziałek. To dzień, w którym biskupi odwiedzają jedyny na terenie diecezji legnickiej Zakład Karny w Zarębie k. Lubania.

„Przekraczać próg nadziei” – z takim przesłaniem do osadzonych 21 marca przybył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. To już 22. wizyta biskupia w 24-letniej historii diecezji.

W Zakładzie Karnym w Zarębie Biskup Legnicki spotkał się z dyrekcją, wychowawcami, pracownikami Służby Więziennej, odwiedził oddział szpitalny oraz rozmawiał z niektórymi z osadzonych. Wysłuchał także okolicznościowego koncertu więziennego zespołu muzycznego, a także przyjął życzenia od delegacji więźniów: – Żyjemy w tym miejscu nadzieją, że po wyjściu na wolność czekać na nas będzie rodzinny dom, miejscowość, parafia – mówił jeden z osadzonych. – Nadzieja nasza jest z Boga, nie ze świata. Czerpiemy ją tutaj z osobistej modlitwy z pomocą kapelana. Dlatego prosimy Księdza Biskupa podczas tej dzisiejszej wizyty duszpasterskiej o modlitwę za nas, by w obliczu zbliżających się świąt wielkanocnych pomógł nam przekroczyć ten próg nadziei.

Reklama

Odpowiadając na prośbę osadzonych, Ksiądz Biskup tak mówił o tej wizycie: – Przekraczać próg nadziei oznacza nie pozostawać w jednym miejscu, tylko być człowiekiem, który nawet jeśli się znalazł w trudnych okolicznościach, nawet jako osadzony, żeby ta sytuacja nie była beznadziejna. Z punktu widzenia człowieka wiary jest punktem nie tylko do refleksji, ale i punktem, w którym można usłyszeć przesłanie nadziei, że Bóg w Jezusie Chrystusie wyzwala człowieka z jego osadzenia się w sobie, z jego bycia w zamknięciu. Oczywiście, nie chodzi tu tylko o zamknięcie przez kraty więzienne, ale zamknięcie przez naszą mentalność, przez umysł człowieka, który chce realizować samego siebie według swego tylko pomysłu i przez to wchodzi w konflikt z innymi.

Spotkanie zakończyła Msza św. odprawiana w kaplicy więziennej transmitowana przez lokalny radiowęzeł. Na jej zakończenie Ksiądz Biskup otrzymał na pamiątkę spotkania obraz pt. „Wygnanie z Raju” namalowany przez jednego z osadzonych.

– Jak co roku, tak jak na wolności osoby osadzone w Zakładzie Karnym oczekują wydarzeń Wielkiego Tygodnia zapoczątkowanego Niedzielą Palmową. Do tych wydarzeń przygotowywani są przez księdza kapelana. W obecnym roku Zakład Karny w Zarębie jest miejscem odbywania wyroków dla 335 skazanych. Aktualnie liczba osób jest mniejsza niż w poprzednich latach, gdyż na jednym z oddziałów dokonujemy remontów. Osadzeni, to w większości odsiadujący wyroki, m.in.: za kradzieże, włamania (ponad 80% wyroków), rozboje czy przestępstwa narkotykowe – informuje rzecznik prasowy mjr Ryszard Leszczyński. – Najstarszy więzień odsiadujący wyrok ma 58 lat a najmłodszy 21 – podsumowuje.

Post w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza

2019-11-29 09:16

Red.

Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na politowanie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz Piotr też coraz więcej o niej mówi. Społeczność zgromadzona na Facebooku rozpoczyna post w intencji kaznodziei!

Nagranie „Łagiewnicka »22«, spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, maj 2016”, Faustyna 2016

„Boli?

– Bólu nie czuję. To ograniczenie ruchowe, brak koordynacji. Przewróciłem się już może z 30, 40 razy.

– Czyli żartów nie ma?

– Bywa niebezpiecznie. Jak upadam, np. ze schodów, to myślę, żeby jakoś ręce pochować i przyjąć ciałem ciężar uderzenia.

– To choroba Parkinsona?

– Tak.

– Można ją zatrzymać?

– Można ją spowolnić i to się w dużym stopniu udaje. Ale po jakimś czasie zawsze sunie do przodu. Pół milimetra, centymetr, ciągle dalej”. („Idę po śmierć, idę po życie” Krzysztof Tadej)

Organizatorami inicjatywy są profile Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza i Kazania inne niż wszystkie, które ewangelizują na portalu Facebook.

Organizatorzy zapraszają:

Proponujemy tutaj formułę: post i modlitwa w określony dzień – 2 grudnia – w dowolnej formie. Może o chlebie i wodzie, a może odmawiając sobie mięsa/słodyczy?

Pościć można także i w inne dni, również wcześniej (do czego zachęcamy), ale 2 grudnia zarezerwujmy sobie jako szczególny dzień w modlitwie i poście za ks. Piotra. 2 grudnia to dzień szczególny – początek adwentu - okresu, który kończy się narodzinami Chrystusa. Wierzymy, że i nasza modlitwa może wiązać się z narodzinami.

„Niektórzy mówią mi o cudzie. Tak, rzeczywiście byłby to spektakularny cud, gdybym z tego wyszedł i rozstał się z panem Parkinsonem”. („Spowiedź ks. Pawlukiewicza” Paweł Kęska)

O cudzie być może nie mamy śmiałości mówić, ale o uldze w cierpieniu - tak. To dobry moment, aby dobry Bóg dał dużo zdrowia i siły.

---

Boże Ojcze Wszechmogący

oto My Twoje dzieci

urzeknięci słowami Jezusa,

Twojego jednorodzonego Syna

"O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje,

Ja to spełnię." J14,14

Prosimy Cię, abyś dał księdzu Piotrowi Pawlukiewiczowi

zdrowie i siłę oraz uświęcał Duchem Świętym,

aby mógł pełnić Twoja wolę tak,

aby nadal mógł poruszać nasze serca,

abyśmy mogli bardziej rozumieć Twoje słowa,

abyśmy mogli być lepszymi Twoimi dziećmi,

aby na ziemi nastała jedna rodzina.

---

Jako tygodnik "Niedziela" zachęcamy serdecznie do włączania się w akcję modlitewną w intencji ks. Piotra!

strona wydarzenia: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: niech Maryja uczy nas zawsze mówić Bogu „tak”

2019-12-08 12:23

st (KAI) / Watykan

Do wielkodusznego odpowiadania Bogu na Jego plany i propozycje na wzór Niepokalanej Maryi Dziewicy zachęcił Franciszek wiernych w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 8 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie.

Vatican Media

Papież zauważył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest umieszczona w kontekście Adwentu, który jest okresem oczekiwania na wypełnienie się Bożych obietnic. Jednak w dzisiejszej uroczystości rozważamy już część tego, co z Bożych obietnic się wypełniło w życiu Maryi Panny. Zanim się zaczęła poruszać w łonie swej matki, była już tam obecna uświęcająca miłość Boga, chroniąc ją przed skażeniem złem, które jest wspólnym dziedzictwem rodziny ludzkiej.

Franciszek nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (Łk 1, 26-38), opisującego scenę zwiastowania. Podkreślił pełne zaufanie Maryi Bogu i całkowite oddanie się Jemu do dyspozycji. „Odpowiadając doskonale na plan Boga względem niej, Maryja staje się «cała piękna», «cała święta», bez najmniejszej oznaki samozadowolenia. Jest arcydziełem, ale pozostając pokorną, maluczką, ubogą. Odzwierciedla się w Niej piękno Boga, który cały jest miłością, łaską, darem siebie” – podkreślił Ojciec Święty.

Zauważył, że dyspozycyjność Maryi wobec Boga znajduje swój wyraz w Jej postawie dyskretnej służby i nawiedzeniu Elżbiety. „Również w naszych wspólnotach jesteśmy wezwani do podążania za przykładem Maryi, praktykując styl dyskrecji i ukrycia” – wskazał Franciszek. „Niech uroczystość naszej Matki pomoże nam uczynić z całego naszego życia «tak» dla Boga, «tak» składające się z adorowania Go i codziennych gestów miłości i służby” – powiedział Ojciec Święty przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

(Rozszerzymy)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem