Reklama

Więźniów pocieszać

To jeden z uczynków miłosierdzia, który jest praktykowany przez kolejnych biskupów z Legnicy od wielu już lat, szczególnie w Wielki Poniedziałek. To dzień, w którym biskupi odwiedzają jedyny na terenie diecezji legnickiej Zakład Karny w Zarębie k. Lubania.

„Przekraczać próg nadziei” – z takim przesłaniem do osadzonych 21 marca przybył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. To już 22. wizyta biskupia w 24-letniej historii diecezji.

Reklama

W Zakładzie Karnym w Zarębie Biskup Legnicki spotkał się z dyrekcją, wychowawcami, pracownikami Służby Więziennej, odwiedził oddział szpitalny oraz rozmawiał z niektórymi z osadzonych. Wysłuchał także okolicznościowego koncertu więziennego zespołu muzycznego, a także przyjął życzenia od delegacji więźniów: – Żyjemy w tym miejscu nadzieją, że po wyjściu na wolność czekać na nas będzie rodzinny dom, miejscowość, parafia – mówił jeden z osadzonych. – Nadzieja nasza jest z Boga, nie ze świata. Czerpiemy ją tutaj z osobistej modlitwy z pomocą kapelana. Dlatego prosimy Księdza Biskupa podczas tej dzisiejszej wizyty duszpasterskiej o modlitwę za nas, by w obliczu zbliżających się świąt wielkanocnych pomógł nam przekroczyć ten próg nadziei.

Odpowiadając na prośbę osadzonych, Ksiądz Biskup tak mówił o tej wizycie: – Przekraczać próg nadziei oznacza nie pozostawać w jednym miejscu, tylko być człowiekiem, który nawet jeśli się znalazł w trudnych okolicznościach, nawet jako osadzony, żeby ta sytuacja nie była beznadziejna. Z punktu widzenia człowieka wiary jest punktem nie tylko do refleksji, ale i punktem, w którym można usłyszeć przesłanie nadziei, że Bóg w Jezusie Chrystusie wyzwala człowieka z jego osadzenia się w sobie, z jego bycia w zamknięciu. Oczywiście, nie chodzi tu tylko o zamknięcie przez kraty więzienne, ale zamknięcie przez naszą mentalność, przez umysł człowieka, który chce realizować samego siebie według swego tylko pomysłu i przez to wchodzi w konflikt z innymi.

Spotkanie zakończyła Msza św. odprawiana w kaplicy więziennej transmitowana przez lokalny radiowęzeł. Na jej zakończenie Ksiądz Biskup otrzymał na pamiątkę spotkania obraz pt. „Wygnanie z Raju” namalowany przez jednego z osadzonych.

– Jak co roku, tak jak na wolności osoby osadzone w Zakładzie Karnym oczekują wydarzeń Wielkiego Tygodnia zapoczątkowanego Niedzielą Palmową. Do tych wydarzeń przygotowywani są przez księdza kapelana. W obecnym roku Zakład Karny w Zarębie jest miejscem odbywania wyroków dla 335 skazanych. Aktualnie liczba osób jest mniejsza niż w poprzednich latach, gdyż na jednym z oddziałów dokonujemy remontów. Osadzeni, to w większości odsiadujący wyroki, m.in.: za kradzieże, włamania (ponad 80% wyroków), rozboje czy przestępstwa narkotykowe – informuje rzecznik prasowy mjr Ryszard Leszczyński. – Najstarszy więzień odsiadujący wyrok ma 58 lat a najmłodszy 21 – podsumowuje.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję