Reklama

Niedziela Rzeszowska

Niedziela Miłosierdzia w Roku Miłosierdzia

Niedziela rzeszowska 14/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

„Miłosierdzie – to imię Boga”: tę fundamentalną prawdę przypomina Ojciec Święty Franciszek w trwającym aktualnie Roku Miłosierdzia. Staje się ona szczególnie bliska w Tygodniu Miłosierdzia, któremu towarzyszy hasło „Miłosierni jak Ojciec”.

To zadanie jest realizowane każdego dnia, natomiast Święto Miłosierdzia Kościół na całym świecie obchodzi w II Niedzielę Wielkanocną, wypełniając w ten sposób prośbę Jezusa, który objawiając się św. s. Faustynie – powiedział: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”. Ta niedziela jest świętem patronalnym Caritas.

Reklama

„Miłość nie może być abstrakcyjnym słowem. Ze swej natury jest ona konkretnym życiem” (papież Franciszek – bulla „Misericordiae vultus”). W tym duchu swoją misję spełnia Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która każdego dnia w konkretny sposób niesie pomoc potrzebującym. Pomaga tym, którzy z różnych powodów nie radzą sobie w życiu i przeżywają trudne sytuacje: osobom chorym, niepełnosprawnym, ubogim, rodzinom wielodzietnym, dotkniętym przez dramatyczne zdarzenia losowe (powódź, pożar), chorym dzieciom wymagającym kosztownych operacji.

Każdego dnia do rzeszowskiej Caritas przybywają ludzie proszący o pomoc. I ją otrzymują! To zasługa zarówno tych, którzy pracują w placówkach prowadzonych przez Caritas, jak również wolontariuszy – członków Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. Oni na co dzień spotykają się z potrzebującymi; oni włączają się w akcje koordynowane przez diecezjalną Caritas lub parafie; oni poświęcają swój czas i siły, aby pomagać innym – w duchu słów Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Dzieło Caritas – to również zasługa chorych i cierpiących, którzy ofiarują swój krzyż w intencji Kościoła.

W Tygodniu Miłosierdzia dziękujemy tym ludziom, którzy chcą być „miłosierni jak Ojciec”. W ostatnich tygodniach realizowali owo miłosierdzie przez odwiedzanie osób chorych, udział w zbiórce żywności, jałmużnę wielkopostną, przez nabycie baranka wielkanocnego lub przekazanie ofiary – darowizny na rzecz tych, którym pomaga Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Również w najbliższych tygodniach można to uczynić, przekazując 1% podatku dochodowego na rzecz Caritas Bliźni w Potrzebie (KRS 0000251723).

Caritas Diecezji Rzeszowskiej otacza w dniu swojego święta wszystkich Darczyńców modlitwą, dziękuje za zaufanie i prosi o dalszą współpracę w pomaganiu ubogim. Bądźmy wspólnie „miłosierni jak Ojciec”.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza Wakacyjna Akcja Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Wakacyjny wyjazd dzieci może wydawać się mało ważny – ale to pozór. Wyjeżdżając na wakacje dzieci uczą się przekraczać bariery, rozwijają się ich relacje, marzenia i plany. To dzięki poszerzaniu horyzontów można wyjść z ograniczeń i dziedziczenia biedy - podkreślił dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz, zachęcając do wsparcia finansowego na rzecz organizacji letnich kolonii dla dzieci, dla których wyjazd poza miejsce zamieszkania bez wsparcia finansowego nie jest możliwy. Tylko w ubiegłym roku z oferty Caritas skorzystało blisko 30 tysięcy dzieci.

Wakacyjna Akcja Caritas to jedna z najstarszych akcji Caritas w Polsce. Organizowana jest od ponad 20 lat i biorą w niej udział wszystkie Caritas diecezjalne w Polsce zapewniając wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin. Na kolonie wyjeżdżają podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych Caritas, młodzież objęta programem „Skrzydła” oraz dzieci zgłoszone przez rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję