Reklama

Niedziela Miłosierdzia w Roku Miłosierdzia

2016-03-30 12:22

Ks. Piotr Potyrała – wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej
Edycja rzeszowska 14/2016, str. 1

Archiwum Caritas

„Miłosierdzie – to imię Boga”: tę fundamentalną prawdę przypomina Ojciec Święty Franciszek w trwającym aktualnie Roku Miłosierdzia. Staje się ona szczególnie bliska w Tygodniu Miłosierdzia, któremu towarzyszy hasło „Miłosierni jak Ojciec”.

To zadanie jest realizowane każdego dnia, natomiast Święto Miłosierdzia Kościół na całym świecie obchodzi w II Niedzielę Wielkanocną, wypełniając w ten sposób prośbę Jezusa, który objawiając się św. s. Faustynie – powiedział: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”. Ta niedziela jest świętem patronalnym Caritas.

„Miłość nie może być abstrakcyjnym słowem. Ze swej natury jest ona konkretnym życiem” (papież Franciszek – bulla „Misericordiae vultus”). W tym duchu swoją misję spełnia Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która każdego dnia w konkretny sposób niesie pomoc potrzebującym. Pomaga tym, którzy z różnych powodów nie radzą sobie w życiu i przeżywają trudne sytuacje: osobom chorym, niepełnosprawnym, ubogim, rodzinom wielodzietnym, dotkniętym przez dramatyczne zdarzenia losowe (powódź, pożar), chorym dzieciom wymagającym kosztownych operacji.

Reklama

Każdego dnia do rzeszowskiej Caritas przybywają ludzie proszący o pomoc. I ją otrzymują! To zasługa zarówno tych, którzy pracują w placówkach prowadzonych przez Caritas, jak również wolontariuszy – członków Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. Oni na co dzień spotykają się z potrzebującymi; oni włączają się w akcje koordynowane przez diecezjalną Caritas lub parafie; oni poświęcają swój czas i siły, aby pomagać innym – w duchu słów Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Dzieło Caritas – to również zasługa chorych i cierpiących, którzy ofiarują swój krzyż w intencji Kościoła.

W Tygodniu Miłosierdzia dziękujemy tym ludziom, którzy chcą być „miłosierni jak Ojciec”. W ostatnich tygodniach realizowali owo miłosierdzie przez odwiedzanie osób chorych, udział w zbiórce żywności, jałmużnę wielkopostną, przez nabycie baranka wielkanocnego lub przekazanie ofiary – darowizny na rzecz tych, którym pomaga Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Również w najbliższych tygodniach można to uczynić, przekazując 1% podatku dochodowego na rzecz Caritas Bliźni w Potrzebie (KRS 0000251723).

Caritas Diecezji Rzeszowskiej otacza w dniu swojego święta wszystkich Darczyńców modlitwą, dziękuje za zaufanie i prosi o dalszą współpracę w pomaganiu ubogim. Bądźmy wspólnie „miłosierni jak Ojciec”.

Tagi:
Caritas

Reklama

Trwa zbiórka żywności Caritas „Tak. Pomagam!”

2019-12-06 11:57

www.caritas.czest.pl

„Widząc i czując już miłosierdzie, czyni się je zawsze w inny sposób, kreatywnie, twórczo, tak aby przyjść z konkretną pomocą tym, którzy są w potrzebie” (Enzo Bianchi)

Beata Pieczykura/Niedziela

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy odnajdujemy Boga niewidzialnego, który stał się widzialny w naszym ludzkim ciele. Dlatego pragniemy od pięknych słów o miłosierdziu przejść do działania i pospieszyć z braterską pomocą ludziom doświadczającym na co dzień biedy duchowej i materialnej. Ufamy, że nasza pomoc skierowana do ubogich pozwoli im w pokoju serca i w nadziei na lepsze jutro spędzić czas świąteczny.

Celem zbiórki „Tak. Pomagam!” jest pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności. Dzięki zebranej żywności Caritas przygotuje paczki świąteczne dla potrzebujących pomocy.

Zbiórka jest prowadzona w dniach 6-7 grudnia w wybranych marketach w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Czekamy na Pana Jezusa. Jakieś sprytne dziecko zauważyło, że przecież Pan Jezus jest cały czas w Kościele: i w tabernakulum, i jak ksiądz mówi kazanie. I jak ksiądz czyta Ewangelię, to czyta słowo Chrystusa. Chrystus jest obecny. Jak to więc jest, że my czekamy na kogoś, kto jest obecny? To jest wielka tajemnica, że Bóg jest i Bóg przychodzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.

youtube.com

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Szczyrk: modlitwa za ofiary wybuchu gazu

2019-12-08 21:27

rk / Szczyrk (KAI)

W intencji ofiar niedawnej katastrofy, ich bliskich, a także wszystkich, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc modlono się 8 grudnia św. w kościele parafialnym w Szczyrku. Wielu uczestników Mszy św. wspominało zmarłych tragicznie sąsiadów i przyjaciół.

Foto-Rabe/pixabay.com

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła ks. Andrzej Loranc, który przewodniczył liturgii, wyjaśnił, że jest to modlitwa, w której wierni proszą, „by tych, którzy ucierpieli w katastrofie, objąć modlitwą”, a także „prosić o Boże błogosławieństwo dla tych, którzy żyją, a dla tych, którzy odeszli, o życie wieczne”.

„Przychodzimy pełni bólu, smutku, przygnębienia. Przechodzimy też pełni nadziei, jako ludzie wierzący” – dodał i wskazał na Maryję , która stała pod krzyżem swojego Syna. „Ona umiała zawierzyć Bogu. Prośmy o to, abyśmy i my potrafili” – dodał kapłan.

W kazaniu ks. Andrzej Sander wspomniał o jednej z ofiar tragedii, która miała przystąpić w przyszłym roku do I komunii świętej. „Otrzymujecie dziś medaliki z Matką Bożą, a nasza koleżanka Michalina już ją widzi. Jest razem z nią” – tłumaczył obecnym na modlitwie koleżankom i kolegom nieżyjącej dziewczynki.

W wyniku wybuchu gazu, do którego doszło 4 grudnia, pod gruzami domu, należącego do jednej rodziny, zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci.

Caritas bielsko-żywiecka poinformowała, że środki finansowe przeznaczone na pomoc dla najbliższych ofiar katastrofy w Szczyrku należy wpłacać na rachunek bankowy diecezjalnej Caritas: 47 1240 1170 1111 0010 6323 0610 z dopiskiem: Pomoc Szczyrk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem