Reklama

Trzy wiersze dla Świętego Papieża z Polski

2016-04-06 08:37

Bp Antoni Długosz
Niedziela Ogólnopolska 15/2016, str. 31

Okres pontyfikatu św. Jana Pawła II jest głęboko zakorzeniony w historii Polski. Wyrazem miłości Papieża do naszego narodu było 9 pielgrzymek, które odbył on do Polski, by będąc 264. biskupem Rzymu, tak jak św. Piotr umacniać nas w wierze.

Poetycki hołd Papieżowi Polakowi złożył Tadeusz Szyma – dziennikarz prasowy i telewizyjny, publicysta i krytyk filmowy, scenarzysta i reżyser oraz wykładowca akademicki. W wydawnictwie jubileuszowym na 1050-lecie Chrztu Polski opublikował 3 wiersze ilustrowane wymownymi fotografiami Stanisława Markowskiego i Zdzisława Sowińskiego oraz obrazami Stanisława Rodzińskiego.

Pierwszy wiersz dla Świętego Papieża z Polski nosi tytuł „Powrót”. Akcentuje on przesłanie pielgrzymki, w której Jan Paweł II, tęskniący za powrotem do Ojczyzny, tak jak Cyprian Kamil Norwid, spełnia to pragnienie, powracając do Krakowa, „swojego mieszkania, Katedry Wawelskiej i opustoszałych ulic”.

Reklama

Drugi wiersz (bez tytułu) mówi o solidaryzowaniu się Jana Pawła II z naszym narodem. W pielgrzymce okresu stanu wojennego podtrzymywał nas, gdy „drętwiały opuchnięte nogi” i „zduszony głos w gardle zamierał”.

Trzeci wiersz, pt. „Santo Subito”, podany także w wersji angielskiej i włoskiej, mówi o przejściu św. Jana Pawła II do domu Ojca. Mieszkańcy ziemi uprzedzali papieską kanonizację jednogłośnym wezwaniem: „SANTO SUBITO!”.

Gratulujemy autorowi wierszy, których tematyka aktualizuje główne akcenty posługi św. Jana Pawła II, wskazujące na jego obecność w naszym kraju. Zachęcam do lektury powyższych wierszy oraz cennego tekstu poprzedzającego ich druk autorstwa abp. Wacława Depo, który pisze, że Tadeusz Szyma zaproponował nam pielgrzymkę słowa ze św. Janem Pawłem II. Wyraża nadzieję, że ta publikacja będzie uwielbieniem Boga za dar Świętego Papieża, za jego posługiwanie i wstawiennictwo w naszych potrzebach.

Tadeusz Szyma, „Trzy wiersze dla Świętego Papieża z Polski”, Częstochowa 2016, wyd. Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, ul. Waszyngtona 61/63, 42-200 Częstochowa.

Abp Depo: Radio Maryja rozmodliło Polskę a TV „Trwam” obudziła serca i sumienia Polaków

2019-12-07 19:29

Redakcja

Nie możemy się lękać wejść na areopagi pogan i głosić tam Chrystusa – mówił abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP podczas Mszy św. dziękczynnej za 28 lat istnienia Radia Maryja. Eucharystia z udziałem licznych przedstawicieli władz państwowych i samorządowych sprawowana była pod przewodnictwem abp Depo w hali widowiskowo – sportowej „Arena Toruń”.

Mariusz Książek

Jaka byłaby Polska dziś, gdyby nie było Radia Maryja i TV Trwam? To radio rozmodliło Polskę, a TV Trwam obudziła serca i sumienia Polaków poprzez prawdę w obrazie. A czyż nie możemy dzisiaj, po 28 latach istnienia Radia Maryja, odważnie i z całą świadomością dopowiedzieć, że będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela wraz z Nią, ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami – mówił w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. z okazji 28. rocznicy powstania Radia Maryja abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Patrząc głębiej i wsłuchując się w wypowiedzi naszych przedstawicieli Rzeczpospolitej Polskiej ośmielam się postawić niejako retoryczne pytanie: Czy istniałaby dzisiaj Polska jako państwo niepodległe i czy przetrwałaby suwerenność duchowa narodu gdyby nie kościół katolicki i maryjny wymiar życia Polaków? – pytał abp Wacław Depo oklaskiwany przez licznych uczestników jubileuszowej uroczystości.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, dzięki czemu rozgłośnia jest odbierana także w wielu miejscach zamieszkałych przez Polonię. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Mariusz Książek
W uroczystościach wziął udział ks. Jarosław Grabowski - redaktor naczelny Tygodnika "Niedziela"
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: niech Maryja uczy nas zawsze mówić Bogu „tak”

2019-12-08 12:23

st (KAI) / Watykan

Do wielkodusznego odpowiadania Bogu na Jego plany i propozycje na wzór Niepokalanej Maryi Dziewicy zachęcił Franciszek wiernych w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 8 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie.

Vatican Media

Papież zauważył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest umieszczona w kontekście Adwentu, który jest okresem oczekiwania na wypełnienie się Bożych obietnic. Jednak w dzisiejszej uroczystości rozważamy już część tego, co z Bożych obietnic się wypełniło w życiu Maryi Panny. Zanim się zaczęła poruszać w łonie swej matki, była już tam obecna uświęcająca miłość Boga, chroniąc ją przed skażeniem złem, które jest wspólnym dziedzictwem rodziny ludzkiej.

Franciszek nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (Łk 1, 26-38), opisującego scenę zwiastowania. Podkreślił pełne zaufanie Maryi Bogu i całkowite oddanie się Jemu do dyspozycji. „Odpowiadając doskonale na plan Boga względem niej, Maryja staje się «cała piękna», «cała święta», bez najmniejszej oznaki samozadowolenia. Jest arcydziełem, ale pozostając pokorną, maluczką, ubogą. Odzwierciedla się w Niej piękno Boga, który cały jest miłością, łaską, darem siebie” – podkreślił Ojciec Święty.

Zauważył, że dyspozycyjność Maryi wobec Boga znajduje swój wyraz w Jej postawie dyskretnej służby i nawiedzeniu Elżbiety. „Również w naszych wspólnotach jesteśmy wezwani do podążania za przykładem Maryi, praktykując styl dyskrecji i ukrycia” – wskazał Franciszek. „Niech uroczystość naszej Matki pomoże nam uczynić z całego naszego życia «tak» dla Boga, «tak» składające się z adorowania Go i codziennych gestów miłości i służby” – powiedział Ojciec Święty przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

(Rozszerzymy)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem