Reklama

Niedziela Podlaska

Miłosierni, czyli szczęśliwi

Matura. Jeden z najważniejszych momentów w życiu, mimo podejmowania kluczowych decyzji, determinujących nasze życie jako osób dorosłych, otwierający nowe perspektywy i dający, jak chyba nigdy już później, przeświadczenie, że wszystko jest możliwe, a świat stoi przed nami otworem

Niedziela podlaska 15/2016, str. 1, 7

[ TEMATY ]

maturzyści

Marian Sztajner/Niedziela

Maturzyści z diecezji drohiczyńskiej na Jasnej Górze

W oktawie Wielkanocy w czwartek 31 marca przed oblicze Pani Jasnogórskiej przybyli w liczbie 1100 osób maturzyści z diecezji drohiczyńskiej, by Najlepszej z Matek podziękować za to, co było, i zawierzyć swoje jutro, przede wszystkim to najbliższe: czas czekających ich egzaminów.

Jako że tegoroczne pielgrzymowanie przebiegało w szczególnym dla Kościoła Roku Miłosierdzia, spotkanie u tronu Królowej Polski, co naturalne, oscylowało wokół tego właśnie przymiotu Boga. Całemu spotkaniu towarzyszyło zaś hasło: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Daj sobie czas

Takie m.in. przesłanie można wysnuć ze słów konferencji, którą na Jasnej Górze do młodych w ekspresyjny, dotykający najgłębszych zakamarków duszy, ale konkretny sposób wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak z archidiecezji krakowskiej. Uświadamiał młodym, że Bóg najpierw daje, potem wymaga od człowieka, a samo miłosierdzie to zobaczyć, co w nas widzi Bóg. – Jesteś młody, daj sobie czas, bo Pan Bóg jest dla ciebie miłosierny. Jeśli będziesz się Go trzymał, nie zmarnujesz życia! – konkludował ks. Wojciech. W tym działaniu wspierała go śpiewem grupa ewangelizacyjna.

Reklama

Słowom tym jak to dobry ojciec ma we zwyczaju przysłuchiwał się pasterz diecezji – bp Tadeusz Pikus. On również, na progu pielgrzymki, zwrócił się z przesłaniem do młodych: – Chociaż istnieje nieskończona liczba dróg do wyboru, pójdziesz jedną drogą twego życia, tą, którą wybierzesz. Jezus niczego ci nie narzuca, apeluje jedynie do twojej wolności, mówiąc: „Jeśli chcesz, weź swój krzyż i chodź za Mną!”. I tego poznania Pasterza, Boga Żywego wam życzę, bo to jest właśnie wejście na drogę, której na imię Jezus – podkreślił Ksiądz Biskup.

O godz. 18 młodzież uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich, do której rozważania przygotowali sami maturzyści – z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim pod okiem ks. Mariusza Krolla. O godz. 21 wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, połączonym z Aktem zawierzenia maturzystów, którego dokonali przedstawiciele młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Drohiczynie (opiekun ks. Michał Kisiel), a następnie do godz. 24, kiedy to rozpoczęła się Eucharystia wieńcząca spotkanie przed obliczem Czarnej Madonny, czuwali w Kaplicy Cudownego Obrazu. Warto odnotować, że pierwszy raz w historii spotkań maturzystów czuwanie z udziałem młodzieży prowadzili alumni drohiczyńskiego seminarium z prefektem ks. Marcinem Szymanikiem. Wspierała ich schola działająca przy bazylice mniejszej w Węgrowie (odpowiedzialny ks. Daniel Jankowski).

Przyjąć zaproszenie

– Rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży, 1050-lecie Chrztu Polski oraz 25-lecie diecezji drohiczyńskiej – to niejako tło towarzyszące naszemu tegorocznemu spotkaniu – mówił w rozmowie z „Niedzielą Podlaską” ks. Andrzej Lubowicki, dyrektor Wydziału Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, organizator spotkania. – Przybywamy na Jasną Górę, aby się modlić, by zinterpretować słowa „błogosławieni miłosierni”, o czym mówił ks. Węgrzyniak. Były trzy części tej wypowiedzi: kto mówi, co mówi i do kogo mówi. Mówi Bóg, który jest miłosierny, mówi do człowieka, który niekoniecznie wie, co Bóg ma mu do powiedzenia, mówi o miłości swojej, o tym, czego człowiek potrzebuje. Padło więc zaproszenie, żeby młodzież wsłuchała się w te słowa. A że okoliczności przed maturą zawsze są dodatkowe, motywacja wzrasta, samo miejsce również temu sprzyja, myślę, że młodzi ludzie przyjęli i odpowiedzieli na to zaproszenie – dodał.

Reklama

Bo jak nie Ona, to kto

Pasterz diecezji w homilii podczas Eucharystii pochylił się na największym z przykazań danych nam od Jezusa: miłości nieprzyjaciół. I zmusił niejako do zastanowienia się, jak realizujemy je w praktyce i zadania sobie pytań odnośnie własnej osoby. – Czy ty naprawdę siebie kochasz? Ile razy przeklinasz swój los, bo już matura, a jeszcze tabliczki mnożenia nie znasz, pamięci nie masz? Z powodu błahych rzeczy nie akceptujemy siebie, przeklinamy rodziców, nie prosiliśmy się na świat – nawet niektórzy mówią (...). Jeśli siebie nie zaakceptujemy – nie będziemy kochać bliźnich – przestrzegał maturzystów Ksiądz Biskup. Miłość to jest zwyczajnie przyjąć swoje życie i wymagać od siebie. Pamiętając jednakże w perspektywie wiary, że to, co nas tak dręczy, co nam ciąży tu, na ziemi, zostawimy, bo Chrystus prowadzi nas do życia wiecznego w chwale. – Jeśli będzie miłość, serce w człowieku, to będzie on piękny – mówił – bo miarą wielkości jest miłość! Bo jeśli będziemy mieli w sobie miłość Bożą, miłosierną, nikt i nic nie będzie w stanie doprowadzić do zamknięcia naszego serca na drugiego człowieka. Choć będzie cierpiało, to fakt, ale nie z powodu zranienia, ale dramatu duchowego tego, który zranił – konkludował.

Na zakończenie podziękowanie za obecność na pielgrzymce i słowa wsparcia wyraziła Księdzu Biskupowi młodzież z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Stoczku Węgrowskim pod kierunkiem ks. Andrzeja Falkowskiego.

– Mam takie przeświadczenie, że coś się kończy, ale i coś się zaczyna. Choć po ludzku boję się tego, co przede mną, nieznane – zwierzyła mi się jedna z napotkanych na Jasnej Górze maturzystek. – Jestem tutaj, by spojrzeć na swoje życie z Bożej perspektywy, pod troskliwym okiem Maryi. I mam takie wewnętrzne przeświadczenie, że jeśli Jej oddam swoją przyszłość, będzie dobrze. Bo jak nie Ona, to kto...

Lepszego podsumowania tego wyjątkowego spotkania nie potrzeba.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent do maturzystów: zapnijcie pasy, będzie dobrze

[ TEMATY ]

prezydent

maturzyści

matura

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Zaczynacie egzaminy, które symbolicznie przeniosą Was w dorosłość. Od dziś życie przyspiesza. Zapnijcie pasy! Będzie dobrze, a nawet bardzo dobrze - napisał w poniedziałek do maturzystów prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek 8 czerwca rozpoczynają się matury. Ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Życzenia maturzystom złożył na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Drodzy Maturzyści! Wreszcie nadszedł ten dzień. Zaczynacie egzaminy, które symbolicznie przeniosą Was w dorosłość. Od dziś życie przyspiesza. Zapnijcie pasy! Będzie dobrze, a nawet bardzo dobrze. Dacie radę! Trzymamy za Was z Agatką kciuki. Powodzenia!" - napisał Duda. (PAP)

gb/ par/

CZYTAJ DALEJ

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

2020-08-06 09:24

[ TEMATY ]

koronawirus

Youtube.com

Rygory ponownie wprowadzane w 9 powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego - m.in. obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej; łagodniejsze rygory w 10 kolejnych powiatach m.in. w woj. podkarpackim.

Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty 8.08.2020 r.

Chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia i rygory w powiatach z największym przyrostem zakażeń - zapowiedział minister Szumowski.

Mapa objętych powiatów

Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń.

Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń.

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Na konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń.

MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty.

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

MZ GOV

Cieszyński: wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa; liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka.

W powiatach oznaczonych na czerwono obowiązywać będzie zakaz organizacji kongresów, targów, wydarzeń kulturalnych, a także działalności wesołych miasteczek, parków rozrywki, parków rekreacyjnych czy sanatoriów. Zamknięte będą siłownie, kina, a wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału publiczności.

W uroczystościach rodzinnych i spotkaniach obowiązywać będzie limit do 50 osób. Co więcej w lokalu i ogródku będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni. Będą także obowiązywały ograniczenia liczby osób korzystających z komunikacji zbiorowej do 50 proc. miejsc siedzących.

W kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni świątyni. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, będzie mogło w nim uczestniczyć do 150 osób.

W “strefie czerwonej” pojawi się również obowiązek noszenia maseczek wszędzie – również w przestrzeni publicznej.

W powiatach oznaczonych na żółto imprezy sportowe czy wydarzenia kulturalne oraz seanse w kinach będą mogły się odbyć tylko z udziałem 25 proc. uczestników. W przypadku działalności wesołych miasteczek, parków rozrywek będzie obowiązywał limit – jedna osoba na 10 mkw powierzchni. Podobnie będzie w lokalach gastronomicznych i ogródkach. Tam limit wyniesie – jedna osoba na 4 mkw powierzchni.

W uroczystościach rodzinnych takich jak wesela i innych spotkaniach liczba osób będzie ograniczona do 100.

W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmienią się zasady dotyczące ograniczeń w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

CZYTAJ DALEJ

Szumowski: będą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych

2020-08-07 11:01

[ TEMATY ]

koronawirus

Szumowski

Youtube.com

Poprosiłem MSWiA oraz GIS o wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych oraz powiatach "żółtych" i "czerwonych", w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Resort zdrowia w czwartek poinformował o planowanym wprowadzeniu od soboty dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń.

W piątek w programie "Tłit" Wirtualnej Polski minister Łukasz Szumowski zapowiedział wzmożone kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa w miejscowościach turystycznych oraz w tych 19 powiatach, w których zostają wprowadzane dodatkowe obostrzenia. Poinformował, że rozmawiał już na ten temat z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim, wiceministrem Maciejem Wąsikiem.

"Również poprosiłem pana ministra (Jarosława) Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego o wzmożone kontrole zarówno w tych powiatach +żółtych+ i +czerwonych+, jak również w pasie nadbrzeżnym i miejscowościach turystycznych, choćby takich rzeczy, jak zachowanie się w restauracjach, w sklepach" - dodał minister.

"To, że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z tego, że jak wchodzimy do sklepu to zakładamy maskę, a jak wchodzimy do restauracji, to trzymamy dystans. I nie zwalnia to restauratorów z tego, że stoliki mają być w odpowiedniej odległości" - przypomniał szef MZ.

Szumowski zwrócił uwagę, że w pasie przybrzeżnym nie ma tak dużej liczby zachorowań, jak można było się spodziewać. W tym kontekście minister zwrócił uwagę, że plażowicze często korzystają z parawanów i w efekcie zachowują dystans 1,5 m. "Poza tym polskie wybrzeże jest zwykle wybrzeżem wietrznym" - dodał.

Od soboty MZ w powiatach z największym przyrostem zakażeń wprowadzi dwa rodzaje obostrzeń – czerwone i żółte.

Większe, czerwone obostrzenia, będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, i wodzisławskim, a także w miastach na prawach powiatu: w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej i w Rybniku. Tam wprowadzane są najbardziej rygorystyczne obostrzenia zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do osoby na cztery metry kwadratowe. Ponadto wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze, "żółte" rygory, będą w powiatach: wieruszowskim, jarosławskim, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim i oświęcimskim, a także w miastach na prawach powiatu: Jastrzębiu–Zdroju, Przemyślu i w Żorach. Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dotyczące ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ dki/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję