Reklama

Edytorial

Edytorial

„Niedziela” dziękuje za urodzinowy prezent

Niedziela Ogólnopolska 16/2016, str. 3

[ TEMATY ]

90 lat Niedzieli

Bożena Sztajner/Niedziela

Papież Franciszek powiedział 90-letniej „Niedzieli”, że jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla Narodu. Kochany Ojcze Święty, Bóg zapłać! Te słowa, skierowane do nas w sercu chrześcijaństwa podczas audiencji generalnej 6 kwietnia 2016 r. wobec ogromnej rzeszy pielgrzymów oraz kamer przekazujących relację z Placu św. Piotra na cały świat, zawierają bardzo wysoką ocenę naszego tygodnika. To wyjątkowy prezent na urodziny „Niedzieli”, a zarazem hołd złożony naszym poprzednikom, którzy tworzyli i czytali „Niedzielę” od 1926 r., oraz tym, którzy czynią to obecnie. Ojciec Święty wskazał nam też drogę na przyszłość. Życzył „Niedzieli”, aby przez ewangelizacyjną posługę nadal umacniała czytelników w wierze. To w pewnym sensie potwierdzenie opinii, że otwierając gazetę katolicką, otwiera się niejako przestrzeń nadprzyrodzoną. Trzeba zauważyć, że nasze pismo przez cały czas się rozwija i zmienia, bo zmienia się świat. Dusza „Niedzieli” pozostaje jednak taka sama – przytulona do Chrystusa i Maryi. Pismo osadzone jest na mocnym fundamencie, który stanowi wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Oczywiście, bezkompromisowo stoi zawsze na straży Dekalogu.

Reklama

Główna urodzinowa Msza św. była sprawowana na grobie-ołtarzu św. Jana Pawła II dla prawie 400 pielgrzymów przez 45 kapłanów, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który zwrócił uwagę, że trzeba w tym miejscu przyklęknąć i w pokorze podziękować za niesienie przez 90 lat na szpaltach „Niedzieli” prawdy ewangelicznej. Z pewnością czytelnicy „Niedzieli” mają prawo znać szczegóły indywidualnego spotkania delegacji naszej redakcji z papieżem Franciszkiem. W ramach tzw. baciamano Ojciec Święty pobłogosławił dziełu „Niedzieli” i przyjął nasze dary.


Przywieźliśmy do Watykanu obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który przed wyjazdem został złożony i omodlony na Ołtarzu Ojczyzny na Jasnej Górze. Powiedzieliśmy, że jest to dotyk czułości Matki Najświętszej, która 28 lipca br. oczekuje na Ojca Świętego w swoim jasnogórskim domu. Złożyliśmy też w darze rocznik „Niedzieli” z numerem ogłaszającym pontyfikat papieża Franciszka. Zapewniliśmy, że jesteśmy i pozostaniemy papieską amboną dla Polaków w kraju i poza granicami. Kolejny nasz dar był radosną niespodzianką – to popularne krówki z logo „Niedzieli” w papierkach z papieskimi sentencjami, pełnymi miłości. Ojciec Święty był wyraźnie zaskoczony, a zarazem uradowany tą formą popularyzowania jego myśli zawartych w tweetach. Powiadomiliśmy, że na wzór znanych we Włoszech cukierków „baci” firmy „Perugina”, z serdecznymi myślami narzeczonych, są to polskie „baci di Francesco”, ze słowami miłości papieża Franciszka.

Oczywiście, na pielgrzymce redakcji spod Jasnej Góry nie mogło zabraknąć Apelu Jasnogórskiego. Ta wieczorna modlitwa Polaków, której pod oknem papieskim na Placu św. Piotra przewodniczył Metropolita Częstochowski, zakończyła nasz pobyt w Wiecznym Mieście. „Współpracownicy prawdy” redakcji „Niedzieli” i czytelnicy pragną wyrazić wdzięczność abp. Wacławowi Depo za przewodniczenie urodzinowej pielgrzymce. W imieniu własnym i całej redakcji podziękowania wszystkim uczestnikom pielgrzymki składamy na ręce 90-letniej pani Marianny z Lublina – rówieśniczki „Niedzieli”. Z pewnością na pielgrzymce wszyscy nabraliśmy sił duchowych na dalszą pracę ewangelizacyjną. Słowa przesłania papieża Franciszka do „Niedzieli” zobowiązują. Zapewniam, że nasz tygodnik pozostanie wierny Kościołowi i Ojcu Świętemu niezależnie od tego, w którą stronę będą wiały wiatry historii i zmierzały trendy współczesnego świata. Pozostają nam wdzięczność i zobowiązanie.

2016-04-13 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Laureaci Medalu „Mater Verbi” Anno Domini 2016 edycji częstochowskiej „Niedzieli”

Niedziela częstochowska 39/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

90 lat Niedzieli

Ks. Jacek Molka

Ks. Andrzej Chwał, Genowefa Turek otrzymała Medal „Mater Verbi” z rąk Lidii Dudkiewicz

Ks. Andrzej Chwał, Genowefa Turek otrzymała Medal „Mater Verbi” z rąk Lidii Dudkiewicz

W tym roku „Niedziela” obchodzi 90-lecie powstania. 17 września br. jej pracownicy i sympatycy pielgrzymowali na Jasną Górę już 20. raz pod hasłem „Błogosławieni miłosierni”. Każdego roku „Niedziela” przyznaje też wyróżnienia osobom zasłużonym w propagowaniu naszego pisma

Medal „Mater Verbi” Anno Domini 2016 w archidiecezji częstochowskiej otrzymały dwie osoby. Pierwsza z nich to Genowefa Turek, która w parafii pw. św. Józefa w Częstochowie zajmuje się kolportażem „Niedzieli”. Czyni to bezinteresownie już od wielu lat. Niekiedy nawet za własne pieniądze wykupuje niesprzedane egzemplarze i rozdaje je parafianom. Obecnie jest na emeryturze, ale pomaga również jako księgowa w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II i w firmie President.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję