Reklama

Edytorial

Edytorial

„Niedziela” dziękuje za urodzinowy prezent

Niedziela Ogólnopolska 16/2016, str. 3

[ TEMATY ]

90 lat Niedzieli

Bożena Sztajner/Niedziela

Papież Franciszek powiedział 90-letniej „Niedzieli”, że jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla Narodu. Kochany Ojcze Święty, Bóg zapłać! Te słowa, skierowane do nas w sercu chrześcijaństwa podczas audiencji generalnej 6 kwietnia 2016 r. wobec ogromnej rzeszy pielgrzymów oraz kamer przekazujących relację z Placu św. Piotra na cały świat, zawierają bardzo wysoką ocenę naszego tygodnika. To wyjątkowy prezent na urodziny „Niedzieli”, a zarazem hołd złożony naszym poprzednikom, którzy tworzyli i czytali „Niedzielę” od 1926 r., oraz tym, którzy czynią to obecnie. Ojciec Święty wskazał nam też drogę na przyszłość. Życzył „Niedzieli”, aby przez ewangelizacyjną posługę nadal umacniała czytelników w wierze. To w pewnym sensie potwierdzenie opinii, że otwierając gazetę katolicką, otwiera się niejako przestrzeń nadprzyrodzoną. Trzeba zauważyć, że nasze pismo przez cały czas się rozwija i zmienia, bo zmienia się świat. Dusza „Niedzieli” pozostaje jednak taka sama – przytulona do Chrystusa i Maryi. Pismo osadzone jest na mocnym fundamencie, który stanowi wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Oczywiście, bezkompromisowo stoi zawsze na straży Dekalogu.

Reklama

Główna urodzinowa Msza św. była sprawowana na grobie-ołtarzu św. Jana Pawła II dla prawie 400 pielgrzymów przez 45 kapłanów, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który zwrócił uwagę, że trzeba w tym miejscu przyklęknąć i w pokorze podziękować za niesienie przez 90 lat na szpaltach „Niedzieli” prawdy ewangelicznej. Z pewnością czytelnicy „Niedzieli” mają prawo znać szczegóły indywidualnego spotkania delegacji naszej redakcji z papieżem Franciszkiem. W ramach tzw. baciamano Ojciec Święty pobłogosławił dziełu „Niedzieli” i przyjął nasze dary.


Przywieźliśmy do Watykanu obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który przed wyjazdem został złożony i omodlony na Ołtarzu Ojczyzny na Jasnej Górze. Powiedzieliśmy, że jest to dotyk czułości Matki Najświętszej, która 28 lipca br. oczekuje na Ojca Świętego w swoim jasnogórskim domu. Złożyliśmy też w darze rocznik „Niedzieli” z numerem ogłaszającym pontyfikat papieża Franciszka. Zapewniliśmy, że jesteśmy i pozostaniemy papieską amboną dla Polaków w kraju i poza granicami. Kolejny nasz dar był radosną niespodzianką – to popularne krówki z logo „Niedzieli” w papierkach z papieskimi sentencjami, pełnymi miłości. Ojciec Święty był wyraźnie zaskoczony, a zarazem uradowany tą formą popularyzowania jego myśli zawartych w tweetach. Powiadomiliśmy, że na wzór znanych we Włoszech cukierków „baci” firmy „Perugina”, z serdecznymi myślami narzeczonych, są to polskie „baci di Francesco”, ze słowami miłości papieża Franciszka.

Oczywiście, na pielgrzymce redakcji spod Jasnej Góry nie mogło zabraknąć Apelu Jasnogórskiego. Ta wieczorna modlitwa Polaków, której pod oknem papieskim na Placu św. Piotra przewodniczył Metropolita Częstochowski, zakończyła nasz pobyt w Wiecznym Mieście. „Współpracownicy prawdy” redakcji „Niedzieli” i czytelnicy pragną wyrazić wdzięczność abp. Wacławowi Depo za przewodniczenie urodzinowej pielgrzymce. W imieniu własnym i całej redakcji podziękowania wszystkim uczestnikom pielgrzymki składamy na ręce 90-letniej pani Marianny z Lublina – rówieśniczki „Niedzieli”. Z pewnością na pielgrzymce wszyscy nabraliśmy sił duchowych na dalszą pracę ewangelizacyjną. Słowa przesłania papieża Franciszka do „Niedzieli” zobowiązują. Zapewniam, że nasz tygodnik pozostanie wierny Kościołowi i Ojcu Świętemu niezależnie od tego, w którą stronę będą wiały wiatry historii i zmierzały trendy współczesnego świata. Pozostają nam wdzięczność i zobowiązanie.

2016-04-13 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” z błogosławieństwem Franciszka

[ TEMATY ]

pielgrzymka

90 lat Niedzieli

L'Osservatore Romano

– Tygodnik „Niedziela” jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla polskiego Narodu, który w tym czasopiśmie od lat znajduje rzetelny przekaz informacji o Kościele i oparcie w trudnych momentach waszej historii – stwierdził Ojciec Święty Franciszek

Przytoczone powyżej papieskie słowa, wypowiedziane podczas audiencji generalnej 6 kwietnia br., są kwintesencją misji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, którą redakcja realizuje dokładnie od 90 lat. Owoce pielgrzymki redakcji i czytelników do Rzymu to najlepszy urodzinowy prezent okrągłego jubileuszu, bo przecież dla katolickiego pisma błogosławieństwo i życzenia Następcy św. Piotra są najważniejsze.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Bełchatów: Wyśpiewajmy pamięć

2021-07-31 17:53

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

O Powstańcach Warszawskich 1944 roku w dniu jutrzejszym odbędzie się wyjątkowy koncert w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP. Podczas uroczystości wyśpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o niepodległość Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję