Reklama

Feniks Specjalny dla „Niedzieli”

„Niedziela” została uhonorowana przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Małego Feniksa Specjalnego przyznano z okazji jubileuszu 90-lecia naszego tygodnika za promowanie polskiej kultury i wiary. Takiego samego Feniksa otrzymało Polskie Radio

Niedziela Ogólnopolska 16/2016, str. 10

Artur Stelmasiak

„Niedziela” znalazła się w zacnym gronie laureatów, którzy otrzymali statuetki podczas XXII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Wśród nich są m.in.: prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard L. Müller, prof. Krzysztof Ożóg – za książkę „966. Chrzest Polski”, rodzice Prezydenta RP – Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda, wiceprzewodniczący KEP abp Marek Jędraszewski – za książkę „Dialogi w katedrze 2013”, a główną nagrodę Feniksa 2016 otrzymał twórca Sceny Plastycznej KUL prof. Leszek Mądzik. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się w warszawskiej bazylice Serca Jezusowego.

Zachwyt nad Bogiem

W kategorii „Nauki kościelne” głównego Feniksa otrzymał kard. Gerhard L. Müller – za „działalność na rzecz nienaruszalności instytucji małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, oraz rodziny”. Nagrodę wręczył gość specjalny z Watykanu kard. Tarcisio Bertone, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

– Zawsze próbowałem zgłębiać tematy, które uważałem za istotne dla osób wierzących. Gdy podejmuję jakieś zagadnienie, to mam jeden ważny cel: aby uczynić je zrozumiałym w świetle wiary, wierności Objawieniu i nauczania Magisterium Kościoła – powiedział kard. Müller. – Najważniejszy w mojej twórczości jest jednak zachwyt nad Bogiem i Jego miłością – dodał.

Reklama

Kolejna nagroda Feniks – w kategorii „nauki kościelne” – została przyznana Księgarni św. Jacka za dzieło „Theologia Benedicta”. Odbierając nagrodę, autor trzytomowej publikacji ks. prof. Jerzy Szymik przyznał, że podczas pisania książek motywowany był względami osobistymi. – Książkę tę pisałem przede wszystkim dla siebie. Po prostu chciałem pobyć w najlepszej szkole teologicznej, która istnieje we współczesnym katolickim świecie. Benedykt XVI jest najbardziej przenikliwym diagnostykiem naszej epoki i na pewno największym jej teologiem – podkreślił ks. Szymik.

Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznał w 2016 r. specjalną nagrodę „Księga Życia” za szczególne osiągnięcia dla życia społecznego. Nagrodzeni nią zostali Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda, rodzice Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wywiad rzekę przeprowadziła z nimi Milena Kindziuk, redaktor odpowiedzialna za warszawską edycję „Niedzieli”. – Nie byłoby tej książki, gdyby nie p. Milena, która otworzyła furteczkę naszych serc i pozwoliła nam opowiedzieć coś o sobie – podkreśliła prof. Janina Milewska-Duda. – Jesteśmy zaskoczeni, że ta książka jest tak dobrze przyjęta. Nam się wydaje, że mówimy rzeczy całkiem normalne dla większości polskich rodzin – dodał prof. Jan Duda.

Fundamenty chrześcijańskiej Polski

Kolejna ważna nagroda przypadła w udziale wydawnictwu „Biały Kruk” – za książkę „966. Chrzest Polski”, której autorem jest prof. Krzysztof Ożóg.

Reklama

Nagrodę Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela” wręczył abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, powiedziała, że przedstawiciele redakcji przyjechali do Warszawy wprost z Watykanu, gdzie tygodnik został szczególnie wyróżniony przez Ojca Świętego Franciszka. Do „Niedzieli” było skierowane specjalne przemówienie podczas audiencji generalnej, która odbyła się 6 kwietnia br. „Niedziela” usłyszała, że „jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla Narodu”. – Jesteśmy umocnieni przez papieża Franciszka, a nagroda Feniksa stanowi dopełnienie naszej radości – podkreśliła red. Dudkiewicz.

Honory dla organizatorów

Przyznawanie nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich to najważniejsza uroczystość, która towarzyszyła XXII Targom Wydawców Katolickich w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Wzięło w nich udział 178 wydawców z Polski i zagranicy. „Kolejne targi to wymowny znak silnej i trwałej obecności chrześcijańskiej kultury w Polsce i na świecie” – napisał do organizatorów i uczestników Prezydent RP Andrzej Duda.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński odznaczył Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” ks. Romana Szpakowskiego, prezesa Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, który od wielu lat jest głównym organizatorem Targów Wydawców Katolickich w Warszawie.

2016-04-13 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MSW potwierdziło śmierć demonstranta; ranni na stacji metra Puszkińska

2020-08-11 08:14

PAP

Podczas protestów w Mińsku zginął mężczyzna, który - zdaniem białoruskiego MSW - usiłował odpalić ładunek wybuchowy. W poniedziałek w stolicy Białorusi doszło do starć z milicją, na ulice wyszły też wojska wewnętrzne. Są ranni - m.in. przy metrze Puszkińska.

"Do zdarzenia (śmierci demonstranta) doszło ok. godz. 23:00 w centrum, na ulicy Prytyckaha, gdzie tłum usiłował zablokować ruch uliczny, tworząc prowizoryczne barykady" - podano w komunikacie.

Na miejscu był oddział specnazu, który przybył, by odblokować plac i rozproszyć tłum.

Media niezależne na bieżąco informują o tym, gdzie spontanicznie gromadzą się ludzie i gdzie rozpoczynają się interwencje OMON-u. Przy metrze Puszkińska, gdzie doszło do poważnych starć z policją, było 14 rannych - poinformowali niezależni blogerzy. OMON był także przy galerii handlowej Ryga (ulica Surhanawa), gdzie protestujący zbudowali barykady, za którymi schronili się przed naporem funkcjonariuszy struktur siłowych.

"OMON rozpędził ludzi, zburzył barykady, ale ci znowu zaczęli się zbierać" – powiedział PAP uczestnik tamtejszych wydarzeń Anton.

Rozproszono ludzi stojących przy metrze Uschod, a kilka kilometrów dalej korespondentka PAP widziała kompanię wojsk wewnętrznych uzbrojonych w karabiny maszynowe.

Nie potwierdziła się podana wcześniej informacja o kolumnie demonstrantów, zmierzających do budynku telewizji na ulicy Makajonka. Budynek telewizji po północy był otoczony przez kordon OMON-u, ale oprócz niewielkich grupek młodzieży w pobliżu nie było żadnych innych ludzi.

Siły specjalne milicji stosowały granaty hukowe, gaz łzawiący i armatki wodne. Milicjanci ścigali demonstrantów uciekających na okoliczne podwórka. W internecie – działającym mimo blokady – pojawiały się informacje z kodami wejścia do poszczególnych klatek schodowych – by można było uniknąć zatrzymania.

W poniedziałek protesty rozlały się po mieście, pomimo tego, że struktury siłowe zamknęły szczelnie wszystkie drogi prowadzące do centrum. Ok. godz. 19 rozpoczęły się zatrzymania, w tym przypadkowych osób.

Poniedziałek był drugim dniem protestów i zatrzymań na Białorusi po niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi. Demonstracje rozpoczęły się po niedzielnych wyborach prezydenckich, które - według oficjalnych wyników - wygrał prezydent Alaksandr Łukaszenka. Niezależni obserwatorzy twierdzą, że w czasie wyborów dochodziło do licznych nieprawidłowości, a frekwencja w lokalach wyborczych była zawyżana.

Poniedziałkowe protesty w Mińsku koncentrowały się w trzech miejscach: przy stacji metra Puszkińska, przed centrum handlowym Ryga i na ulicy Kalwaryjskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

2020-08-11 20:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bp Buzun Łukasz

facebook.com/RadioRodzinaDiecezjiKaliskiej

45 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 19. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W związku ze stanem epidemii w tym roku pielgrzymka jest mniej liczna.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. – Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza – powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder, który przewodzi grupie kalisko-pleszewskiej pod patronatem Akcji Katolickiej. Po raz drugi do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

– Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę – mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. – Pielgrzymując wstępujemy do kościołów i zatrzymujemy się, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Pierwszy taki postój mamy w kościele pocysterskim w Ołoboku. Odmawiamy też Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę brewiarzową. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim, a na różańcu modlimy się indywidualnie w czasie jazdy. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. – podkreśla bp Buzun.

Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów jest także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach.

- Modlitwa na trasie wygląda inaczej niż w pielgrzymce pieszej. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w kościele w Jarocinie modlitwą i błogosławieństwem i wyruszyliśmy do św. Józefa w Kaliszu, aby tutaj uczestniczyć wspólnie z drugą grupą we Mszy św. i dalej pielgrzymować na Jasną Górę. W drodze indywidualnie modlimy się i wspólnie na postojach. Nawiedzamy też cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Marka Kulawinka, który z nami też jeździł na Jasną Górę – mówi ks. kan. Andrzej Piłat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy pani Urszula. – Ta pielgrzymka będzie znamienna i na pewno zapisze się w naszej pamięci. Będziemy ją przeżywać inaczej ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Zabieram ze sobą dużo intencji. Modlę się za wszystkie osoby, które zostają w Kaliszu, za całe miasto, a przede wszystkim za diecezję kaliską, która znalazła się w trudnej sytuacji. Będziemy to wszystko omadlać i wypraszać łaski u Matki Najświętszej – zaznaczyła rowerzystka z Kalisza.

Pani Grażyna co roku czuje potrzebę serca, aby pielgrzymować do Matki Bożej. – W tym roku jadę już ósmy raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Moja mama jest bardzo chora i jadę prosić Matkę Bożą o zdrowie dla niej i błogosławieństwo dla całej mojej rodziny – powiedziała uczestniczka pielgrzymki z Jarocina.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję