Reklama

Niedziela Legnicka

Zabytkowa chrzcielnica na wystawie w Poznaniu

Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski to ważne wydarzenie we współczesnych dziejach narodu i Kościoła. Ta wyjątkowa rocznica jest okazją do pochylenia się nad chrześcijańskim dziedzictwem, któremu początek dał chrzest Mieszka I

Niedziela legnicka 16/2016, str. 1, 5

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Ks. Piotr Nowosielski

Wczesnogotycka chrzcielnica jest jedynym tego rodzaju zabytkiem sakralnym w Polsce sprzed 1300 r.

Wczesnogotycka chrzcielnica jest
jedynym tego rodzaju zabytkiem
sakralnym w Polsce sprzed 1300 r.

Na zachowane do dziś wspaniałe osiągnięcia duchowe i materialne, w tym również kulturowe i artystyczne, składają się niezliczone dzieła inspirowane przez ponadtysiącletnią tradycję chrześcijańską.

Wystawa

Z okazji jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski zostało podjętych przez różne gremia wiele ważnych inicjatyw, a wśród nich znaczącym wydarzeniem kulturalnym jest wystawa, prezentująca liczne bezcenne dzieła sztuki powstałe pod wpływem chrześcijańskich prądów artystycznych, którą zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu. Nad tym ważnym projektem wystawienniczym noszącym tytuł „Imagines Medii Aevi”, honorowy patronat objęli: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Unikatowy zabytek

Reklama

Do obszernego spektrum unikatowych zabytków kościelnych, prezentowanych na wystawie w Poznaniu, została włączona dzięki decyzji biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, wczesnogotycka chrzcielnica pochodząca z kościoła parafialnego pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy (obecnie katedra legnicka).

Zarys historyczny

Chrzcielnica odlana w brązie, w formie olbrzymiego kielicha, o czaszy średnicy 89 cm i wysokości 98 cm, jest jedynym tego rodzaju zabytkiem sakralnym w Polsce, pochodzącym z okresu przed 1300 r. Ta chrzcielnica stanowiła cenny element wyposażenia liturgicznego kościoła pw. św. Piotra w Legnicy, wzmiankowanego już w 1208 r. Prawdopodobnie po 1333 r. chrzcielnica została przeniesiona do nowej świątyni, którą zbudowano na miejscu wcześniejszego założenia.

Chrystologiczny program dekoracji chrzcielnicy zapowiedziany został już w tekście inskrypcji, którą umieszczono na boku czaszy ponad przedstawieniami figuralnymi w charakterystycznym dla okresu powstania kroju liter, o następującej treści: „Hic Babtizatum Babtismi Fonte Renatum Det Christus Gratum Sue Matris Visere Natum”, co można przetłumaczyć następująco: „Tutaj ochrzczonemu przez źródło chrztu na nowo narodzonemu niech ukaże Chrystus narodzonego syna swojej Matki” – (tłum. red).

Dwanaście scen

Reklama

Po obwodzie czaszy, poniżej tekstu inskrypcji, przedstawionych zostało dwanaście scen związanych z ziemską misją Chrystusa, z których sześć dotyczy okresu dzieciństwa Jezusa, a następne związane są z pasyjnymi wydarzeniami zbawczymi.

Cykl dotyczący dzieciństwa Jezusa składa się z następujących przedstawień: Zwiastowanie Maryi, Narodzenie Chrystusa, Ofiarowanie Chrystusa w świątyni, rozpisanego na dwie sceny Pokłonu Trzech Króli oraz rzadkiej sceny w ogrodzie, po którym Maryja prowadzi za rękę małego Jezusa z koszyczkiem w ręce. Kontynuację przedstawień chrystologicznych podejmuje scena Chrztu Chrystusa w Jordanie, który został przedstawiony jako zdrój tryskający życiodajną wodą. Kulminacyjny punkt wydarzeń zbawczych, prezentowanych na czaszy chrzcielnicy, stanowią sceny pasyjne: Biczowanie Chrystusa, Niesienie krzyża, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie. Całość przedstawień zamyka prezentacja Chrystusa błogosławiącego z księgą, którego postać być może nawiązuje do bizantyjskich wizerunków Chrystusa w grupach Deesis lub figur Beau Dieu z portali francuskich katedr.

Wszystkie przedstawienia opisane na czaszy chrzcielnicy zostały opracowane reliefowo i wpisane w architektoniczne trójlistne arkady, co analogicznie zastosowano przy opracowaniu trzonu wyprowadzonego z okrągłej stopy. Sam trzon został ozdobiony postaciami aniołów dźwigających łuki arkad nad maswerkami okien, których kolumny płynnie spływają stylizowanymi warkoczami na okrągłą stopę i trzy masywne łapy. Rozety na stopie i zgrupowane przy zewnętrznej krawędzi pary bazyliszków będących symbolami zwyciężonego zła, przedzielone zostały dość schematycznie opracowanymi głowami ludzkimi, które dopełniają dekoracji chrzcielnicy.

Uzdrawiająca moc sakramentu

Zarówno z kształtem chrzcielnicy, jak i z jej dekoracją, związany został program ideowy skoncentrowany na prawdzie podkreślającej uzdrawiającą moc sakramentu chrztu św. Wyraźne odwołanie się do tradycji biblijnej uwiarygodniało fakt mocy Bożej obecnej w obrzędach chrzcielnych, dla których rzeczywistą siłą jest zbawczy czyn Chrystusa, czyli Jego zwycięstwo nad złem i śmiercią dające nowe życie. Udokumentowany pietyzm i szacunek, jakim przez wieki otaczano legnicką chrzcielnicę, stanowił zawsze ważne świadectwo zrozumienia znaczenia sakramentu chrztu św. dla wiernych i całej wspólnoty lokalnego Kościoła, niezależnie od sytuacji konfesyjnej.

W perspektywie jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski należy stwierdzić, że ta chrzcielnica, podobnie jak wiele wspaniałych dzieł sakralnych, była i jest do dziś ważnym świadkiem tożsamości chrześcijańskiej Śląska i jego mieszkańców.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ambasador RP w Osservatore Romano z okazji jubileuszu 1050. lecia chrztu Polski

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Sandstein/ pl.wikipedia.org

Osservatore Romano w dzisiejszym wydaniu publikuje tekst Piotra Nowiny-Konopki, Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej pt: „Chrześcijańskie dziedzictwo”.

Oto tekst artykułu w polskim tłumaczeniu:

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33

[ TEMATY ]

Ormianie

patriarcha

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Nowy zwierzchnik katolickich Ormian urodził się w Bejrucie w 1946 r. Studiował w ormiańskim seminarium w Bzommar oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po święceniach w 1973 r. przez 16 lat posługiwał w Libanie. W latach 1989-2003 pracował wśród ormiańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. założył ormiańską telewizję Telepace. W 2011 r. został arcybiskupem dla Europy Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję