Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Majowe święto rodzin

Niedziela sosnowiecka 16/2016, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

dni

Archiwum organizatorów

Jedyne w diecezji sosnowieckiej Dni Życia i Rodziny wystartują po raz trzeci w Będzinie, a ich ukoronowaniem będzie Marsz dla Życia i Rodziny, który już po raz szósty organizowany jest w tym mieście. Tegoroczne rodzinne świętowanie odbędzie się w dniach 6 i 7 maja. Obie inicjatywy pokazują, że życie to największy skarb, który nie tylko można, ale i trzeba przeżywać we wspaniały sposób. Preludium obu imprez stanowi trwająca do końca kwietnia br. zbiórka „Paczuszka dla Maluszka”, która odbywa się w kościołach Będzina, a także ogólnopolski konkurs fotograficzny „Życie jest CUDowne”. Wcześniej, bo 31 marca organizatorki będzińskiego Marszu i Dni Życia i Rodziny oraz wielu innych przedsięwzięć prorodzinnych – Katarzyna Maciejewska i Anna Koczur uczestniczyły w III Kongresie Życia i Rodziny, który odbył się w Warszawie pod hasłem „Wychowanie – Wehikuł Cywilizacji Życia”.

Reklama

Zarówno Marsze dla Życia i Rodziny, jak i Dni Życia i Rodziny są manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. To święto rodzin, stanowiące okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny. To również sposobność, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości. Uczestniczą w nim przede wszystkim rodziny z dziećmi, ale także członkowie ruchów i stowarzyszeń. Organizatorami będzińskich Dni i Marszu są: Akcja Katolicka z Będzina, Diecezjalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, a partnerem Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny z Warszawy. Patronatem honorowym objęli świętowanie bp Grzegorz Kaszak, dziekan będziński ks. kan. Andrzej Stępień oraz starosta będziński Arkadiusz Watoła. Medialnie imprezy wspierają „Niedziela Sosnowiecka” i „Wydarzenia Powiatu Będzińskiego”.

Każde życie jest bezcenne

Pomysł zorganizowania w Będzinie marszów zrodził się kilka lat temu, podczas jednego ze spotkań dekanalnych parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej zorganizowanego w parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Członkowie tych oddziałów opowiadali o działaniach podejmowanych w swoich parafiach. – Zaproponowałam, że dobrze byłoby zorganizować coś wspólnie, bardziej spektakularnie, żeby to miało wymiar publicznej ewangelizacji, a nie tylko parafialnej. Wtedy jedna z członkiń Akcji Katolickiej z parafii św. Jana Chrzciciela – Anna Koczur zaproponowała, żeby to był Marsz dla Życia. – I rzeczywiście udało się zorganizować jego pierwszą edycję. Potem nawiązałam współpracę z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny z Warszawy (organizatorami i koordynatorami marszów w całej Polsce). Mogliśmy wtedy poszerzyć formułę tego wydarzenia i od tamtego czasu świętujemy jako uczestnicy Marszów dla Życia i Rodziny. Nasza współpraca z Pawłem Kwaśniakiem i Jarosławem Kniołkiem z Centrum znakomicie się układa. Ich pomoc jest bardzo duża, za co jestem im bardzo wdzięczna – mówi Katarzyna Maciejewska. Tegorocznemu Marszowi w Będzinie będzie patronowało hasło „Każde Życie jest Bezcenne”. VI Marsz wyruszy w sobotę 7 maja o godz. 15.00 z sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu (osiedle Syberka) i zakończy się jak zawsze Józefiadą przy kościele św. Jana Chrzciciela. Św. Józef to opiekun Świętej Rodziny uznany m.in. za patrona chrześcijańskich małżeństw i rodzin. Dlatego też finał odbywa się w tej Józefowej parafii.

Radość rodzinnego świętowania

Marsz jest okazją do świętowania, niestety dość krótkiego, radości z życia i posiadania rodziny oraz z satysfakcji przebywania z ludźmi. Natomiast Dni Życia i Rodziny dają okazję do dłuższego wspólnego świętowania. Dlatego też organizatorzy Marszu 3 lata temu zaproponowali uczestnikom dłuższe, bo dwudniowe świętowanie. Projekcja kinowa filmu prorodzinnego albo z gatunku pro-life stanowi doskonałe wprowadzenie w ideę marszów, które są zwieńczeniem działań prorodzinnych i pro-life. – Nasze Marsze oraz Dni zawsze poprzedzają zbiórki dobroczynne na rzecz rodziców i samotnych matek czy ojców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej – mówi Anna Koczur. Dni Życia i Rodziny mają każdego roku podobny schemat: finał ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Życie jest CUDowne”, projekcja w kinie Nowość z krótkim wprowadzeniem. A drugi dzień to oczywiście Marsz dla Życia i Rodziny poprzedzony Koronką do Miłosierdzia Bożego i wspólne zabawy podczas Józefiady, m.in. konkursy z nagrodami, prezentacja prac w Galerii pod Niebem, słodki poczęstunek, możliwość zbadania poziomu cukru itp oraz wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. W tym roku organizatorzy przewidzieli dla uczestników jeszcze atrakcyjniejsze marszowe gadżety, które ucieszą zwłaszcza najmłodszych.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Towarzyszą, pomagają, ratują

Niedziela warszawska 7/2020, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina

duszpasterstwo

duszpasterstwo rodzin

Magdalena Wojtak

Anna i Piotr Goławscy posługują w kilku poradniach

Anna i Piotr Goławscy posługują w kilku poradniach

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej działa od ponad 15 lat. W Parafialnych Ośrodkach Formacji Rodziny małżonkowie uczą się m.in. pokonywania różnych trudności.

W znajdującym się przy ul. Grochowskiej Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin kalendarz osób towarzyszących małżeństwom wypełniony jest po brzegi. Tylko tutaj w ciągu roku około tysiąca osób korzysta z wiedzy i doświadczenia różnych specjalistów.

CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję