Reklama

Polska

Chrześcijanin musi być radykalny w miłości

- Chrześcijanin musi być radykalny w miłości – przekonywał abp Józef Michalik, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie IV Podkarpackiego Forum Charyzmatycznego w Krośnie. Spotkanie, które pod hasłem „Dokąd zmierzasz?” odbywało się 8 i 9 listopada na hali MOSiR, zgromadziło 2 tysiące osób. Rekolekcje animował zespół Mocni w Duchu z Łodzi.

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Jan Marczak

Odpowiadając na pytanie postawione w temacie spotkania „Dokąd zmierzasz?”, abp Michalik podkreślał, że rolą chrześcijan jest uświęcanie świata, a to realizuje się przez mocną wiarę i dobre życie na ziemi. Wskazywał, że jedną z dróg do tego są wspólnoty charyzmatyczne.

Metropolita przemyski zachęcał, aby nie bać się radykalizmu w życiu. – Chrześcijanin musi być radykalny. Jeśli chce być prawdziwym chrześcijaninem musi być wierny Chrystusowi i Kościołowi naprawdę, odważnie. Ale chrześcijanin jest radykalny w miłości. Stawia wymagania, ale nie potępia. Widzi grzech i potępia zło, ale nie przekreśla człowieka – wskazywał.

Reklama

Eucharystie podczas Forum Charyzmatycznego przeżywane były bardzo radośnie, towarzyszyło im wiele śpiewu – również w częściach, które na ogół są recytowane, np. podczas wyznania wiary. Metropolita przemyski, odnosząc się do tego, stwierdził, że zmierzch wiary wcale nie następuje. – Nowe wspólnoty, zwłaszcza charyzmatyczne okazują entuzjazm, że spotkanie z Chrystusem w liturgii też jest wyrazem radości – mówił.

Abp Michalik zauważył, że w ostatnim czasie Kościołowi przybyło wielu świętych, „którzy żyli pośród nas i których dotykaliśmy”. Wśród nich wymienił papieży: Pawła VI czy Jana Pawła II, a także Matkę Teresę z Kalkuty. Zaznaczył jednocześnie, że ciągle jest bardzo wiele przypadków współczesnych męczenników, którzy za wiarę oddają życie. – Musimy czuć ból, ale jednocześnie czuć siłę Kościoła, który rośnie przez ich świadectwo. I zawstydzić się, ze nam niejednokrotnie nie starcza tej odwagi – powiedział.

IV Podkarpackie Forum Charyzmatyczne odbywało się 8 i 9 listopada w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zgromadziło 2 tysiące uczestników. Na program złożyły się konferencje tematyczne, świadectwa, modlitwy i śpiew oraz modlitwy uwielbienia.

Reklama

Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Dokąd zmierzasz?”. Konferencje głosili: ks. Marek Wasąg - koordynator Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji przemyskiej, o. Remigiusz Recław SJ - opiekun zespołu ewangelizacyjnego Mocni w Duchu, Inga Pozorska - kierownik zespołu Mocni w Duchu.

Organizatorami Forum byli: parafia św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie oraz Odnowa w Duchu Świętym archidiecezji przemyskiej.

Grupy Odnowy w Duchu Świętym istnieją na całym świecie, choć ich duchowość jest dość zróżnicowana. Jest to ruch charyzmatyczny, czyli opiera się na założeniu, że chrześcijanie są obdarowywani szczególnymi darami, którymi służą ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła. Charyzmaty te wymienia św. Paweł w dwunastym rozdziale Pierwszego Listu do Koryntian. Grupy te, mimo swojej różnorodności, mają wspólny cel i kierunek działania. Polega on na bardzo bliskiej relacji z Bogiem w życiu codziennym i świadczenie o Jezusie, który żyje tu i teraz. Ważnym elementem działania osób z odnowy jest ewangelizacja.

2014-11-10 07:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: wielu ludzi jedynie udaje chrześcijan

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Jarosław Futoma

Pytania o tożsamość narodową i tożsamość prawdziwego chrześcijanina stawiał zgromadzonym w Kalwarii Pacławskiej abp Józef Michalik podczas Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Skąd się bierze tylu ludzi wrogich Kościołowi? – pytał metropolita przemyski zaznaczając, że wielu ludzi jedynie udaje chrześcijan.

Msza pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski była sprawowana w intencji pokoju w Polsce i we wszystkich miejscach dotkniętych konfliktami, rządzących na różnych szczeblach władzy oraz służb mundurowych. W homilii abp Michalik nawiązał do słów św. Pawła: „Sprawiedliwy z wiary żyje”. - Człowiek wierzący żyje wiarą. I tu jest pytanie o naszą tożsamość: czy ja jestem chrześcijaninem? Czy ja naprawdę wypełniam wolę Bożą i realizuję Boże przykazania, które mnie obowiązują? Czy wypełniam je z miłością, czy tylko udaję, że jestem chrześcijaninem? Czy ja się przejmuję tym, że jestem ochrzczony, że moim zadaniem jest być zbawionym, że ciało moje, tak jak ciało Maryi jest świątynią Ducha Świętego? – pytał metropolita przemyski.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: długa rozmowa biskupów francuskich z papieżem Franciszkiem

2021-09-24 14:32

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dwie godziny i dwadzieścia minut trwała wczorajsza (23 września) rozmowa Ojca Świętego z biskupami francuskimi z prowincji kościelnych Paryża, Lyonu i Clermont-Ferrand odbywających wizytę ad limina Apostolorum – donosi portal tygodnika Famille chrétienne. Poruszono między innymi sprawę Motu proprio Traditionis custodes, wizji Francji, czy nadużyć seksualnych.

„To nasze pytania napędzały ten dialog, w bardzo prosty i braterski sposób” - powiedział prasie kilka godzin po spotkaniu arcybiskup Paryża, Michel Aupetit. Biskupi mogli powiedzieć Papieżowi o ciężarze, jaki stanowi dla niektórych z nich misja biskupia, wspominając nawet o przypadkach bliskich «wypalenia się». Papież powiedział im, aby „oddali trudności w ręce Pana, aby trwali w ufności" - zrelacjonował abp Aupetit.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję