Reklama

Zjazd Polonii Świata w Częstochowie Dziękczynienie za 1050-lecie Chrztu Polski

2016-04-20 08:33

Ks. dr Roman Piwowarczyk Mirosław Olszycki; Marek Lubiński; Piotr Makos
Niedziela Ogólnopolska 17/2016, str. 29

Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego (Mt 28,19).

Rok 2016 to szczególny czas przeżywania jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jako Polacy i katolicy mamy obecnie wiele okazji, by na różne sposoby wyrazić wdzięczność Bogu w Trójcy Jedynemu za ten cenny dar i uświadomić sobie, jak ważne to było wydarzenie w tworzeniu naszych religijnych i narodowych więzi.

Konfederacja Interpolonia – niedawno powstała struktura, która pragnie być pomocna w umacnianiu relacji między Polakami poza Polską – chce również włączyć się aktywnie w ten wyjątkowy czas jubileuszu. Dlatego też 30 kwietnia br. w Częstochowie chcemy zaprosić różne środowiska polonijne, a także Polaków z Polski zaangażowanych w sprawy Polonii, aby wspólnie dziękować Bogu za wszelkie otrzymane od Niego łaski.

Uroczystość ta została objęta patronatem honorowym bp. Wiesława Lechowicza – delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. Stanisława Dziekońskiego – rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Reklama

Program uroczystości składa się z dwóch części: o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, której będzie przewodniczył bp Ryszard Karpiński – wieloletni konsultor Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących; o godz. 13.00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (ul. Jagiellońska 67/71) rozpocznie się natomiast SIMPOSIO INTERPOLONIA, w ramach którego zostaną poruszone problemy dotyczące Polaków żyjących poza Ojczyzną.

W sympozjum udział wezmą:

prof. Zdzisław Jan Ryn – wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni ambasador Polski w Chile, Boliwii, Argentynie;

inż. Andrzej Zabłocki – prezes Zjednoczenia Polskiego w Chile;

dr Jerzy Achmatowicz – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca Uniwersytetu Santiago de Chile;

ks. prof. dr hab. Waldemar Gliński – wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego;

Wiesław Gołębiewski – prezes Światowej Rady Badań nad Polonią;

ks. dr Ireneusz Skubiś – wieloletni redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”;

Czesław Ryszka – senator;

Aleksandra Ślusarek – prezes Związku Repatriantów Rzeczypospolitej Polskiej;

dr Mirosław Boruta – wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy;

ks. dr Roman Piwowarczyk – wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Oprawę muzyczną sympozjum zapewnią: Marzena Konowalska – śpiewaczka musicalowa i operowa oraz Kordian Kacperski – jeden z najlepszych tenorów w Polsce, którzy przy akompaniamencie Janusza Janysta – wykładowcy Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (instrumenty klawiszowe) wykonają kilka utworów ze swojego repertuaru.

Serdecznie zapraszamy!

Reklama

Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu w Szczyrku

2019-12-05 11:57

wpolityce.pl

Tragiczne wieści ze Szczyrku. Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu. Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków.

wpolityce.pl

Została odnaleziona ósma ofiara wybuchu gazu w Szczyrku — poinformował wojewoda śląski.

Wojewoda o odnalezieniu kolejnej ofiary wybuchu gazu w Szczyrku poinformował na konferencji prasowej o godz. 9.

Z bólem muszę przekazać kolejną smutną informację. Została odnaleziona szósta ofiara tej tragedii. Jest to osoba dorosła —powiedział Wieczorek. Jak zaznaczył, poszukiwania cały czas są w toku.

Szef śląskich strażaków nadbrygadier Jacek Kleszczewski wskazał, że od 15 godzin ratownicy powtarzają te same czynności.

Przerzucamy, odgarniamy, wynosimy i robimy dostęp do miejsc, w których szukamy poszkodowanych —powiedział. Zapytany o procentowy postęp prac zaznaczył, że trudno jest podawać konkretne liczby, ale strażacy systematycznie posuwają się do przodu.

Jest już coraz więcej materiału usuniętego —zaznaczył strażak.

Do wybuchu doszło w środę wieczorem, około godz. 18.30. W budynku było prawdopodobnie osiem osób. Dotychczas znaleziono sześć ofiar. To cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci.

Wojewoda zapewnił, że bliscy ofiar zostali otoczeni wsparciem i opieką wszystkich służb – zarówno samorządowych, jak i wojewódzkich.

Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków, a przez akcję przewinęło się ich już ponad 200, pracujących na zmiany. Kolejnych 50 dojeżdża na miejsce. Strażacy przeszukali już ponad połowę rumowiska, ale na razie trudno ocenić, jak długo potrwa jeszcze akcja ratownicza.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała PAP w nocy ze środy na czwartek, że „najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System”.

PGS przekazała, że „roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa”.

Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa —wskazano. Spółka przekazała, że powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu, wynik jej prac powinien być znany w ciągu doby od momentu rozpoczęcia prac ekspertów.

Śledztwo w sprawie wybuchu będzie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej – przekazała PAP rzeczniczka tej jednostki Agnieszka Michulec. Postępowanie będzie prowadzone pod kątem art. 163 i 155 Kodeksu karnego. Chodzi o sprowadzenie katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślne spowodowanie śmierci. Formalna decyzja o wszczęciu postępowania jeszcze nie zapadła. Prokuratorzy chcą najpierw przeprowadzić oględziny w miejscu katastrofy - kiedy tylko będzie to możliwe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Trwa zbiórka żywności Caritas „Tak. Pomagam!”

2019-12-06 11:57

www.caritas.czest.pl

„Widząc i czując już miłosierdzie, czyni się je zawsze w inny sposób, kreatywnie, twórczo, tak aby przyjść z konkretną pomocą tym, którzy są w potrzebie” (Enzo Bianchi)

Beata Pieczykura/Niedziela

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy odnajdujemy Boga niewidzialnego, który stał się widzialny w naszym ludzkim ciele. Dlatego pragniemy od pięknych słów o miłosierdziu przejść do działania i pospieszyć z braterską pomocą ludziom doświadczającym na co dzień biedy duchowej i materialnej. Ufamy, że nasza pomoc skierowana do ubogich pozwoli im w pokoju serca i w nadziei na lepsze jutro spędzić czas świąteczny.

Celem zbiórki „Tak. Pomagam!” jest pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności. Dzięki zebranej żywności Caritas przygotuje paczki świąteczne dla potrzebujących pomocy.

Zbiórka jest prowadzona w dniach 6-7 grudnia w wybranych marketach w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem