Reklama

Czytajmy „Jasną Górę”!

2016-04-20 08:33

akw
Niedziela Ogólnopolska 17/2016, str. 31

W najnowszym numerze dwumiesięcznika „Jasna Góra” o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów dzieli się rozważaniami na temat liturgii Wielkiego Czwartku, a myślą przewodnią jego refleksji są słowa: „Chleb, ręce i gest – Eucharystia, kapłaństwo i służba miłości. Trzy dary dane nam przez Boga. Znaczą tak dużo, a są przecież proste”.

Redakcja zamieszcza również kilka wspomnień o zmarłym w ub.r. o. Zachariaszu Jabłońskim, paulinie, który program swojej posługi duszpasterskiej zawarł w słowach: „Wiem, Komu zaufałem...”. W ciągu 57 lat życia zakonnego najdłużej posługiwał na Skałce w Krakowie i na Jasnej Górze. Na łamach pisma wspominają go uczestnicy pielgrzymek, które organizował, współpracownicy oraz współbrat o. Kazimierz Maniecki. W jednym ze wspomnień czytamy: „Eucharystia sprawowana przez o. Zachariasza była zawsze niezwykła. To była radość spotkania z Bogiem, pełna majestatu i odczuwalnej obecności Boga samego. Jakby chwila zawieszona w wieczności”.

Interesującą lekturą są świadectwa o zakonnym powołaniu paulinów o różnym stażu – od 3 do 35 lat – życia w zakonie. Redakcja zamieszcza również rozważania Drogi Krzyżowej przygotowane przez o. Roberta Jasiulewicza – redaktora naczelnego pisma.

Reklama

Wśród innych publikacji warto wymienić artykuł Mariusza Drapikowskiego z Gdańska na temat Wspólnoty Królowej Pokoju – Communita Regina della Pace, której misją jest propagowanie modlitwy adoracyjnej przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju na świecie. W jego pracowni w Gdańsku zrealizowane zostały ołtarze dla Centrów Modlitwy o Pokój: kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie oraz bazyliki Matki Bożej Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Redakcja kontynuuje cykle: jasnogórskie świadectwa o uzdrowieniu za sprawą Matki Bożej oraz „Skarby Jasnej Góry”, w którym został zaprezentowany komplet ołtarzowy z fundacji króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. O. Eustachy Rakoczy przypomina niezwykłe dzieje obrazu Matki Bożej z Leśnej z czasów, kiedy na rozkaz cara Aleksandra II tamtejsza świątynia została przekazana duchownym prawosławnym. Redakcja wspomina również zmarłego w listopadzie ub.r. w Kamerunie paulina o. Bogumiła Andrzeja Pikusę, który przez wiele lat posługiwał na misjach w tym kraju.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”, adres redakcji: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (34) 377-73-51, fax (34) 377-73-17, adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl , e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl .

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Czekamy na Pana Jezusa. Jakieś sprytne dziecko zauważyło, że przecież Pan Jezus jest cały czas w Kościele: i w tabernakulum, i jak ksiądz mówi kazanie. I jak ksiądz czyta Ewangelię, to czyta słowo Chrystusa. Chrystus jest obecny. Jak to więc jest, że my czekamy na kogoś, kto jest obecny? To jest wielka tajemnica, że Bóg jest i Bóg przychodzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.

youtube.com

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rokitno: Maryja, młodzi i Eucharystia

2019-12-07 22:30

Kamil Krasowski

W Rokitnie i Grodowcu 7 grudnia odbyły się Adwentowe Wieczory Młodych. Ich hasłem były słowa: "Eucharystia daje życie", nawiązujące do nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

- Chcemy tutaj czuwać wraz z Maryją, oczekując na przyjście Pana Jezusa, a zarazem uświadamiać sobie, że On kiedyś przyjdzie na końcu czasów, ale też czuwać by dobrze duchowo przeżywać zbliżające się wspomnienia tajemnicy Wcielenia  - mówi diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Łukasz Malec, który czuwał z młodymi w Rokitnie.

Hasłem tegorocznych spotkań modlitewnych dla młodych były słowa nawiązujące do programu nowego roku duszpasterskiego w Polsce.

- Kościół mówiąc o Eucharystii chce wskazać miejsce, skąd młodzi mogą czerpać siłę i inspirację do tego, aby dobrze przeżyć swoje życie, wskazując że w Eucharystii spotykamy żywego Jezusa. Tu młodzi mogą przyjść ze swoimi troskami, problemami i uzyskać pokrzepienie, zrozumienie. Gdy przyjmują Pana Jezusa do swojego serca, On osobiście dotyka ich wszystkich przeciwności, trudności, problemów, ale także umacnia ich swoim Ciałem i swoją Krwią do tego, aby pokonywali grzech i byli mężnymi świadkami - mówi ks. Łukasz Nycz, koordynator ds. formacji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który skierował do młodych homilię w czasie Mszy św. i wygłosił katechezę.CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem