Reklama

Świdnica

„Coaching Katechety”, czyli warsztaty metodyczne dla katechetów

2016-04-21 11:41

Ks. Daniel Marcinkiewicz
Edycja świdnicka 17/2016, str. 8

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Z inicjatywy Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej 5 kwietnia w auli kurialnej odbył się „Coaching Katechety”, czyli warsztaty metodyczne dla katechetów prowadzone przez ks. Łukasza Piórkowskiego z Krakowa, znanego coacha, trenera, prowadzącego program „Ziarno” w TVP. W warsztatach wzięło udział ponad 70 katechetów z diecezji.

W trakcie warsztatów, które były prowadzone w dwóch blokach: pierwszy – 90 min, drugi – 60 min, ks. Piórkowski zapoznał katechetów z celem coachingu, czyli umiejętnościami zarządzania sobą i kierowania swym postępowaniem w taki sposób, by móc osiągnąć to, na czym naprawdę zależy, a tym samym ustalić swoje cele.

– Jest to proces złożony, podobnie jak skomplikowany jest każdy z nas, lecz warto pokazać, w jaki sposób można budować w sobie poczucie pewności, że poradzę sobie w sytuacjach zmian i wdrażania innowacji do swojego warsztatu pracy jako katechety – mówił prelegent. Wśród zalet coachingu ks. Piórkowski wskazywał m.in. na metody dotyczące technik kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów, jak również wykorzystywania różnych technik w pracy zespołowej, pokonywanie barier i ograniczeń własnego myślenia oraz stosowanie niekonwencjonalnych metod generowania pomysłów.

Reklama

– Wszelkie tego typu spotkania są organizowane dla katechetów ze względu na ich specyficzną posługę – tłumaczy ks. dr Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Ta posługa, to nie tylko nauczanie religii, przekazywanie wiadomości religijnych uczniom, ale kształtowanie postaw religijnych. W związku z tym katecheta powinien być kompetentny w tych dwóch dziedzinach. Z drugiej zaś strony, ta specyfika polega też na tym, że katecheta stoi wewnątrz wielorakich oczekiwań. Oczekiwania wobec katechety stawia sam Chrystus, który wyznaczył Kościołowi misję głoszenia Słowa Bożego. Oczekiwanie stawia również szkoła z całym swoim porządkiem prawnym. Oczekiwania swoje mają także uczniowie, rodzice. Katecheta więc bardzo często czuje się w tej sytuacji zdezorientowany, zagubiony. Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom, jako Wydział Katechetyczny, pełniący funkcję służebną wobec katechetów w Kościele partykularnym, organizujemy kilka razy w roku warsztaty metodyczne umożliwiające rozwój każdemu katechecie pod względem merytorycznym, intelektualnym i duchowym – mówił, wyjaśniając cel warsztatów, ks. dr Marek Korgul.

– Z krótkiego doświadczenia zawodowego wiem, że takie spotkania ubogacają środowisko wykonywanej posługi katechetycznej. Pozwalają jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy posługa katechetyczna jest prowadzona w taki sposób, aby przekaz wiedzy trafiał do ucznia i wydawał jak najlepsze owoce – mówił Piotr Pieczątkiewicz, katecheta ze Szkoły Podstawowej z Lutomi Dolnej.

Tagi:
warsztaty katecheci

Częstochowa: warsztaty bożonarodzeniowe w szkole na Górnej

2019-12-08 09:14

red

Pierwsze warsztaty bożonarodzeniowe odbyły się w Katoliciej Szkole Podstawowej w Częstochowie. Rozbudziły one apetyty dzieci rodziców i nauczycieli, którzy licznie zgromadzili się aby wspólnie przygotować świateczne ozdoby. Nie możemy doczekać się kolejnych - a one już za tydzień!

Zrobiliśmy piękne ozdoby świąteczne, programowaliśmy, budowaliśmy z klocków Lego, tańczyliśmy ze wstążkami i rozegraliśmy pełen emocji rodzinny turniej tenisa stołowego. Dziękujemy s. Dyrektor, Uczniom, Rodzicom, Gościom, Nauczycielom, pani Agnieszce, pani Basi, pani Marysi i pani Ani za ich zaangażowanie, uśmiech i dobre słowo.

Zobacz zdjęcia: Warsztaty bożonarodzeniowe

To był niesamowity sobotni poranek.

Zapraszamy WSZYSTKICH DUŻYCH I MAŁYCH 14 grudnia o 10.30 na kolejne spotkanie!!!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Vaněk: Jan Paweł II ważny również dla Czechów

2019-12-12 17:21

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Nie tylko dla Polaków Jan Paweł II odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu. Podobnie był on postrzegany również w ówczesnej Czechosłowacji. Wskazuje na to prof. Miroslav Vaněk, który w Czeskiej Akademii Nauk jest dyrektorem instytutu historii współczesnej. Wziął on udział w rzymskiej konferencji z okazji 30-lecia aksamitnej rewolucji.

Vatican News
Prof. Vaněk

Podkreśla on, że coraz częściej Czesi powracają do tego wydarzenia i postrzegają je jako swoisty ideał. Przez ostatnich 30 lat ludzie się w Czechach wzbogacili, wiedzą, że ich kraj się rozwinął, ale nie są dzięki temu bardziej szczęśliwi, zadowoleni z życia. Dlatego chętnie powracają w pamięci do aksamitnej rewolucji, do panującego wówczas braterstwa i jedności. W tamtych wydarzeniach szukają orientacji na przyszłość. Ważne jest również to, że w tamtych chwilach kluczową rolę odgrywał Jan Paweł II.

„Rola Jana Pawła II była ogromna. Jego wpływ wykraczał poza granice Polski, a także Europy Wschodniej i Środkowej. Nie można go oczywiście postrzegać w oderwaniu od innych czynników zarówno w polityce międzynarodowej, jak i na szczeblu lokalnym w Czechosłowacji, NRD czy Polsce. One też odegrały swoja rolę i bez nich wszystko to byłoby niemożliwe. Jednakże znaczenie Jana Pawła II w tych wydarzeniach daleko wykracza ponad to wszystko – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Vaněk. – Wczoraj po raz pierwszy w życiu miałem okazję być w Watykanie. I kiedy przechodziłem obok grobu Jana Pawła II, musiałem się zatrzymać. Miałem takie wewnętrzne poczucie, że powinienem tu za coś podziękować, bo i dla mnie było to bardzo ważne. W ówczesnej Czechosłowacji Jan Paweł II wpłynął na postawę wielu ludzi. Pamiętajmy, że tuż przed aksamitną rewolucją była przecież kanonizacja św. Agnieszki, w czym bezpośrednio przejawiała się papieska działalność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem