Reklama

Edytorial

Edytorial

Wszystko, co Polskę stanowi, oddajemy Maryi

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

Wielkie rzeczy dzieją się nieustannie w duchowej stolicy Polski. Tutaj mamy bowiem ołtarz i konfesjonał Narodu. Tutaj najlepiej wyraża się nasza polska, słowiańska, na wskroś maryjna dusza. Niezliczone rzesze pielgrzymów przechodzą przez Jasną Górę każdego dnia, aby z nowymi siłami powrócić do codziennego życia. To jasnogórskie gromadzenie się i zbiorowe rozmodlenie stanowi fenomen w skali coraz bardziej zlaicyzowanego świata. Zbliża się bardzo ważny dzień – 3 maja 2016 r. Naród polski pod przewodnictwem swoich biskupów ponownie dokona Aktu zawierzenia Matce Bożej. To Akt wyjątkowy w dziejach, bo przypada w czasie obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, gdy sięgamy do źródeł naszej wiary. W Akcie zawierzenia będziemy wielbić Boga „za włączenie w minionych wiekach wszystkich pokoleń naszych rodaków w nurt życia wiecznego”. Naród otrzymał przecież w 966 r. klucz do Nieba i narodziło się państwo polskie – mamy więc za co dziękować. Świętując 1050. rocznicę tamtego wydarzenia, które zrodziło Europę nowych początków, po raz kolejny oddamy w macierzyńską opiekę Maryi „wszystko, co Polskę stanowi”. W nowym Akcie zawierzenia zawarte są słowa wyrażające pewność, że przez oddanie się Maryi „najlepiej zabezpieczymy całą naszą chrześcijańską, osobistą i narodową przyszłość”.Teraz, gdy trwamy na nowennie przygotowującej Naród do nowego Aktu zawierzenia Matce Bożej, trzeba wspomnieć poprzednie zawierzenia. Właśnie minęła 360. rocznica złożenia ślubów w katedrze lwowskiej przez króla Jana Kazimierza, który 1 kwietnia 1656 r. po raz pierwszy uroczyście nazwał Maryję Królową Korony Polskiej. Inny ważny akt dokonał się 8 września 1946 r., gdy kard. August Hlond oddał Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. 60 lat temu uwięziony przez komunistów prymas Polski kard. Stefan Wyszyński przygotował tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu, które zostały wypowiedziane na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. Okazuje się, że stanowiły one prawdziwy ratunek dla Narodu, wobec którego zaplanowano bezwzględną ateizację, wdzierając się nawet w jego duszę. W 1957 r., pod przewodnictwem kard. Wyszyńskiego, Naród został wprowadzony na drogę Wielkiej Nowenny, przygotowującej do Milenium Chrztu Polski. Właśnie wtedy na szlak nawiedzenia wyruszył Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Finał Wielkiej Nowenny to dzień 3 maja 1966 r., gdy na Jasnej Górze złożono milenijny Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego. Oryginał tego historycznego dokumentu będzie można zobaczyć w jasnogórskiej Sali Rycerskiej – w miejscu, gdzie w niedzielę 1 maja br. odbędzie się ostatnia z dziewięciu comiesięcznych dysput, stanowiących swoisty rachunek sumienia z realizacji Jasnogórskich Ślubów Narodu z 1956 r. oraz innych narodowych przyrzeczeń, również tych z 1966 r. Dokładnie w 50. rocznicę złożenia milenijnego Aktu oddania Matce Bożej, czyli 3 maja 2016 r., Naród polski ponownie odda się Matce Bożej, idąc śladami swoich wielkich przewodników: św. Jana Pawła II z jego „Totus Tuus” i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który wszystko postawił na Maryję.

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na progu

Niedziela Ogólnopolska 1/2018, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

Słowa zapisane na murze wadowickiego kościoła parafialnego: „Czas ucieka, wieczność czeka”, codziennie odczytywał, spoglądając przez okno rodzinnego mieszkania, Karol Wojtyła. Na początku nowego roku warto zwrócić uwagę, że każdy z nas powinien te słowa zawsze pamiętać, bo czas wciąż ucieka, a nawet niepostrzeżenie nam się wymyka i nie można powrócić do minionych chwil. Wszystko jest w ruchu, wszystko płynie...

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję