Reklama

800 czytelników „Niedzieli” na pielgrzymce

Wielka rzesza – aż 800 czytelników „Niedzieli” z diecezji rzeszowskiej, którzy w ostatnich dniach pielgrzymowali m.in. do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie, 19 kwietnia br. w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach dziękowało za 1050 lat chrześcijańskiej Polski i za 90 lat Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Mszę św. dla pielgrzymów odprawił ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, wraz z 16 kapłanami, na czele z ks. Józefem Kulą, redaktorem odpowiedzialnym edycji rzeszowskiej naszego tygodnika i kierownikiem pielgrzymki.

– W Europie obserwujemy uderzenie w tożsamość chrześcijańską – zauważył w homilii ks. inf. Skubiś. Podkreślił, że „tożsamość to historia i tradycja, która zaczyna się od pytania, kim jestem”, i zwrócił uwagę, że „jubileusz Chrztu Polski to wielkie świadectwo tożsamości”. – Tożsamość człowieka zaczyna się już od poczęcia. Odpowiedź na pytanie: kim jestem, ukierunkowuje nas na Boga, do którego istoty należy to, że jest – kontynuował ks. Skubiś i stwierdził, że potrzebna jest refleksja na temat naszych dziejów, kultury, naszego zakorzenienia. – Polska kultura naznaczona jest Ewangelią i krzyżem. Naszym zadaniem jest więc ewangelizacja Europy, która uległa ateizmowi, hedonizmowi, liberalizmowi, która odeszła od Dekalogu, od idei świętości i utraciła swoją tożsamość. Nie wystarczą osiągnięcia z dziedziny technologii, cybernetyki, wielkość człowieka nie mieści się w kontach bankowych, w zabawie i zbytkach. Trzeba kultury głębszej i bardziej perspektywicznego myślenia – powiedział ks. Skubiś. Wskazał, że Polska ma kretną misję „wobec starej ciotki Europy, która woli pieski niż dzieci”, ale też, że „Polska potrzebuje prawdziwych chrześcijan i patriotów”. Wskazując na postać św. Jana Sarkandra, przypomniał jego męczeństwo za wiarę i podkreślił, że Polak powinien być wierny wartościom najwyższym i nie iść za targowicą.

Reklama

Ołomuniec w Czechach stanowi historyczną stolicę Moraw. Niegdyś był w granicach arcybiskupstwa Moraw i Panonii (Węgier). W latach 869-85 arcybiskupem Moraw i Panonii był św. Metody – apostoł Słowian.

Budowę kościoła św. Wacława w Ołomuńcu rozpoczął książę Świętopełk (w latach 1104-07). Kontynuował ją jego syn – Wacław Henryk, który przed swoją śmiercią w 1130 r. przekazał budowę biskupowi ołomunieckiemu Jindřichowi Zdíkovi. Jeszcze niedokończona budowla została konsekrowana 30 czerwca 1131 r. – budowę ukończono dopiero w roku 1141. W tym samym roku świątynia stała się też katedrą, tzn. kościołem biskupim.

W katedrze ołomunieckiej spoczywa ciało św. Jana Sarkandra (1576 – 1620), kapłana męczennika.

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję