Reklama

800 czytelników „Niedzieli” na pielgrzymce

Wielka rzesza – aż 800 czytelników „Niedzieli” z diecezji rzeszowskiej, którzy w ostatnich dniach pielgrzymowali m.in. do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie, 19 kwietnia br. w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach dziękowało za 1050 lat chrześcijańskiej Polski i za 90 lat Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Mszę św. dla pielgrzymów odprawił ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, wraz z 16 kapłanami, na czele z ks. Józefem Kulą, redaktorem odpowiedzialnym edycji rzeszowskiej naszego tygodnika i kierownikiem pielgrzymki.

– W Europie obserwujemy uderzenie w tożsamość chrześcijańską – zauważył w homilii ks. inf. Skubiś. Podkreślił, że „tożsamość to historia i tradycja, która zaczyna się od pytania, kim jestem”, i zwrócił uwagę, że „jubileusz Chrztu Polski to wielkie świadectwo tożsamości”. – Tożsamość człowieka zaczyna się już od poczęcia. Odpowiedź na pytanie: kim jestem, ukierunkowuje nas na Boga, do którego istoty należy to, że jest – kontynuował ks. Skubiś i stwierdził, że potrzebna jest refleksja na temat naszych dziejów, kultury, naszego zakorzenienia. – Polska kultura naznaczona jest Ewangelią i krzyżem. Naszym zadaniem jest więc ewangelizacja Europy, która uległa ateizmowi, hedonizmowi, liberalizmowi, która odeszła od Dekalogu, od idei świętości i utraciła swoją tożsamość. Nie wystarczą osiągnięcia z dziedziny technologii, cybernetyki, wielkość człowieka nie mieści się w kontach bankowych, w zabawie i zbytkach. Trzeba kultury głębszej i bardziej perspektywicznego myślenia – powiedział ks. Skubiś. Wskazał, że Polska ma kretną misję „wobec starej ciotki Europy, która woli pieski niż dzieci”, ale też, że „Polska potrzebuje prawdziwych chrześcijan i patriotów”. Wskazując na postać św. Jana Sarkandra, przypomniał jego męczeństwo za wiarę i podkreślił, że Polak powinien być wierny wartościom najwyższym i nie iść za targowicą.

Reklama

Ołomuniec w Czechach stanowi historyczną stolicę Moraw. Niegdyś był w granicach arcybiskupstwa Moraw i Panonii (Węgier). W latach 869-85 arcybiskupem Moraw i Panonii był św. Metody – apostoł Słowian.

Budowę kościoła św. Wacława w Ołomuńcu rozpoczął książę Świętopełk (w latach 1104-07). Kontynuował ją jego syn – Wacław Henryk, który przed swoją śmiercią w 1130 r. przekazał budowę biskupowi ołomunieckiemu Jindřichowi Zdíkovi. Jeszcze niedokończona budowla została konsekrowana 30 czerwca 1131 r. – budowę ukończono dopiero w roku 1141. W tym samym roku świątynia stała się też katedrą, tzn. kościołem biskupim.

W katedrze ołomunieckiej spoczywa ciało św. Jana Sarkandra (1576 – 1620), kapłana męczennika.

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję