Reklama

Dzieło Biblijne

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II

Niespełnione marzenie Jezusa

Pod niebem Nazaretu niczym kielich kwiatu zawisła kopuła bazyliki Zwiastowania Pańskiego. Rzeczywiście, kopuła kościoła konsekrowanego w 1955 r. w zamyśle architekta ma przypominać kwiat lilii – symbol czystości Maryi. Tuż przed świątynią już wiele lat temu muzułmanie rozpostarli potężny baner z wymownym napisem wyjętym z Koranu: „A kto poszukuje innej religii niż islam, nigdy nie zostanie przez Niego [Boga] zaakceptowany, a w życiu ostatecznym będzie on jednym z przegranych”.

W miejscowości Tabgha, położonej nad błękitnym Jeziorem Galilejskim, w IV wieku stanął kościół upamiętniający cud rozmnożenia chleba. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest przepiękna mozaika podłogowa, powstała w V wieku, przedstawiająca kosz pełen chlebów. W czerwcu 2015 r. kościół został podpalony. Na ścianach pojawiły się napisy w języku hebrajskim potępiające chrześcijan jako pogan czczących fałszywych bogów. W ostatnich latach ekstremiści żydowscy zaatakowali czterdzieści trzy kościoły lub meczety w Ziemi Świętej.

W 2001 r. Izrael rozpoczął budowę muru, który ma oddzielić ludność palestyńską od żydowskiej. Postawienie jednego kilometra muru kosztuje ok. miliona dolarów. Kilometrów ma być 670. W oddalonym o 8 km od Jerozolimy Betlejem mieszka wielu młodych ludzi, 15-, 16-latków, którzy nigdy nie byli w Jerozolimie. Nie otrzymali przepustki, by wyjść poza granice muru.

To właśnie tu, w Jerozolimie, mieście pokoju, podczas Ostatniej wieczerzy Jezus zapewniał: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, ja wam daję” (J 14, 27). Jego unoszące się nad Ziemią Świętą od dwóch tysiącleci wołanie o pokój wciąż czeka na spełnienie...

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

[ TEMATY ]

wywiad

Bioetyka

Adobe.Stock

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Tomasz Królak (KAI): Czy apelowanie do Polaków o to, by deklarowali niezgodę na pobieranie od nich po śmierci organów do przeszczepów to dobry pomysł?

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję