Reklama

Tylko miłość pozostanie

Pod znaczącym tytułem „Tylko miłość pozostanie” ukazał się niedawno śpiewnik z tekstami i nutami piosenek wykonywanych przez bp. Antoniego Długosza. Teksty utworów napisał ks. prał. dr Stanisław Jasionek, a muzykę opracował mgr Tomasz Łękawa, znany częstochowski organista.

Śpiewnik spotkał się z ciepłym przyjęciem w wielu kręgach. Słowo wstępne napisał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wyraził w nim radość Częstochowy z tego, że wykonawca piosenek – bp Antoni Długosz, który obecnie świętuje złote gody kapłańskie, jest pierwszym w historii biskupem urodzonym w tym mieście. Zachęcił Biskupa Antoniego do rozsławiania grodu maryjnego, duchowej stolicy Polski, i z serca mu pobłogosławił.

Reklama

W czasopiśmie naukowym „Veritati et Caritati”, wydawanym przez Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański opublikował artykuł na temat treści teologicznych zawartych w poezji ks. Jasionka. Ksiądz Profesor jest również autorem krótkiej recenzji wydrukowanej na okładce śpiewnika. Napisał w niej, że teksty piosenek ks. Jasionka uświadamiają nam prawdy najważniejsze dla człowieka i stanowią duchową ucztę, będącą zaproszeniem do poznania miłości Boga i do odpowiedzi na Jego miłość.

Podobnie uważa wykonawca piosenek – bp Antoni Długosz, który w programie emitowanym w miejskiej telewizji Orion 28 marca br. powiedział, że przez śpiewanie chce podejmować nowe formy ewangelizacji. Słowa utworów mogą dotrzeć do osób, które do kościoła nie chodzą, i dzięki nim dokona się ich spotkanie z Bogiem. We wprowadzeniu do śpiewnika Ksiądz Biskup napisał, że piosenka potraktowana katechetycznie, przy pomocy której dokonuje się przekaz wiary, jest nowym sposobem głoszenia nauki Chrystusowej. Śpiewnik zawiera słowa i nuty do ponad 70 piosenek. Składa się z 7 części. Zatytułowane są one kolejno: „Biskup o sobie samym”, „Opowiem Ci o Jezusie”, „Wiara, nadzieja i miłość”, „Dary miłości. Msza św. z udziałem dzieci”, „Każdy może świętym być”, „Służyć z radością”. W ostatniej części zamieszczone są inne teksty piosenek ks. Stanisława Jasionka.

Śpiewnik wydany jest na kredowym papierze, opatrzony okolicznościowymi zdjęciami i rysunkami oraz zdjęciami osób związanych z samą publikacją oraz z Księdzem Biskupem. Na zdjęciach widzimy m.in. abp. Wacława Depo wraz z jego sekretarzem ks. dr. Mariuszem Trojanowskim, ks. prał. dr. Stanisława Jasionka, mgr. Tomasza Łękawę, ks. dr. hab. Mariana Dudę – wieloletniego przyjaciela wykonawcy i twórców oraz ks. mgr. lic. Daniela Bunię – projektanta wszystkich okładek płyt z piosenkami bp. Długosza.

Reklama

Zapis nutowy umożliwi wykorzystanie piosenek w pracy katechetycznej oraz podczas Mszy św. z udziałem dzieci. Dzięki temu może służyć dziełu ewangelizacji w szerokim zakresie. Poezja piosenek spełnia bowiem rolę ewangelizacyjną i apostolską. Swoją treścią dociera do głębi duszy – jak napisał ks. Urbański – a wejście człowieka do własnego wnętrza wiedzie go do odkrycia bliskości Boga.

Inspirację do swoich tekstów ks. Stanisław Jasionek czerpie z ducha religijnego, z tradycji duchowej i polskiej. Autor wypowiada się o Bogu, o Jego miłości, o Maryi i o świętych oraz o człowieku, którego wiara, nadzieja i miłość skierowane są ku Bogu. Zgodnie z przekazem biblijnym – tylko miłość pozostanie.

„Tylko miłość pozostanie. Śpiewnik piosenek wykonywanych przez Ks. Biskupa Antoniego Długosza”, muzyka – Tomasz Łękawa, teksty piosenek – ks. Stanisław Jasionek, Częstochowa 2016, s. 144.

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mężczyźni pielgrzymowali do Międzyrzecza. Duża fotogaleria.

2020-09-19 15:35

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu, już po raz 8. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza. W tym roku towarzyszyło jej hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II podczas jego wizyty w Gorzowie w 1997 roku.

Zobacz zdjęcia: VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Pielgrzymka rozpoczęła się na Zamku Królewskim w Międzyrzeczu wykładem "Nowe czasy, nowe zadania" ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Z międzyrzeckiego zamku pielgrzymi udali się do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który wygłosił również okolicznościową homilię skierowaną do mężczyzn. Podczas liturgii panowie odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wydarzenie zakończył wspólny posiłek. 

CZYTAJ DALEJ

Wyróżnienia dla katechetów

2020-09-21 22:33

Marzena Cyfert

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

W tym roku przypada jubileusz 30-lecia katechezy w szkole. Z tej okazji zostały wręczone specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania katechetom obchodzących jubileusz 30-lecia.

Spotkanie odbyło się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyróżnienia wręczył ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Otrzymali je:

Janina Antał

Urszula Bujwid

Elżbieta Gajda

Waldemar Gajda

Małgorzata Jedynak

Elżbieta Juszczyk

Anna Kotwica

Barbara Kostkiewicz

Jolanta Kurowska

Barbara Lach

Jadwiga Ługiewicz

Maria Majcher

Bernadetta Niewiadomska

Anna Okurowska

Władysław Pabian

Ewa Piękoś

Danuta Pytel

Elżbieta Rogozińska-Zalewska

Marianna Rudowicz

Małgorzata Ryba

Wyróżnionym katechetom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pedagogicznych i ewangelizacyjnych w katechezie szkolnej.

O całej uroczystości można przeczytać tutaj

GALERIA ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję