Reklama

Majowa Litania na okrągło

2016-04-28 10:34

Ks. Tomasz Nowak
Edycja rzeszowska 18/2016, str. 1

Piotr Kordyś
Litania na okrągłej kładce w Rzeszowie w 2015 r.

Przed nami kolejny maj. Niby podobny do tego sprzed roku i wcześniejszych. Spodziewamy się, że przyroda tak samo pokaże nam swoją wyjątkową urodę. Jak zawsze uczniowie ostatnich klas liceów i techników przystąpią do matury. Tak samo też będziemy śpiewać majówki, gromadząc się przed kapliczkami i w kościołach. Niby to samo, ale jakże inne ze względu na czas, który przynosi nowe okoliczności i zmienia nas samych.

Litania Narodu Polskiego

Przeżywając w tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, bardziej niż w innych latach będziemy wracać do początków chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie, kiedy „na glebę polską i na duszę polską, na kształtującą się coraz wspanialej kulturę narodową padały ziarna Boże, które w pokoleniach chrzczonych przez Kościół w ziemi ojczystej wydały wspaniałe owoce”. Te słowa Prymasa Stefana Wyszyńskiego z 1966 r. przypomniał obecny Prymas Polski Wojciech Polak podczas obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Majowe uroczystości patriotyczne są dobrą okazją do refleksji nad kondycją naszego narodu. Każdy wiek, pokolenie, a nawet sejmowa kadencja przynoszą szereg wyzwań, nadziei i obaw. Wobec tych ostatnich do Litanii Loretańskiej dodajemy wezwania Litanii Narodu Polskiego: „Od godziny zwątpienia, wybaw nas, Panie; Od gnuśności naszej, wybaw nas, Panie; Od ducha niezgody, wybaw nas, Panie”.

Reklama

Litania pocieszenia

Wkrótce po uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bazylice św. Piotra w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne dla osób potrzebujących pocieszenia. Inicjatywa ta, związana z Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia, odbędzie się 5 maja. Tych, którzy potrzebują pocieszenia, jest na całym świecie miliony. Nieprzypadkowo Maryję nazywamy Pocieszycielką. Ewangelia używa tego tytułu wobec Ducha Świętego. Maryja pociesza nas darem Boskiego Pocieszyciela – Ducha Świętego. Jej miłosierna postawa to obraz miłosierdzia samego Boga, najpełniejszego Pocieszyciela, w którym dzięki Synowi Bożemu i Duchowi możemy uznać i wyznać Boga „bogatego w miłosierdzie”. Nie wszyscy będziemy mogli uczestniczyć w nabożeństwie w Rzymie. Na szczęście każda majówka, w kościele czy przy kapliczce, w centrum miasta i daleko pod lasem, jest wielkim wsparciem dla osób potrzebujących pomocy. Nie na darmo przecież powtarzamy: „Matko dobrej rady, Przyczyno naszej radości, Pocieszycielko strapionych”.

W sanktuarium i na kładce

Rok temu ważnym majowym wydarzeniem w diecezji rzeszowskiej była koronacja obrazu Matki Bożej w Głogowie Małopolskim. Wobec licznych zmagań z chorobami ciała i duszy warto przypominać o Maryi, która czczona jest jako „Uzdrowienie chorych”. W pierwszą rocznicę koronacji, dokładnie 30 maja, w głogowskim sanktuarium odbędą się uroczystości jubileuszowe. Wcześniej, 5 i 23 maja, odbędą się dwa nabożeństwa do Matki Bożej na okrąglej kładce dla pieszych nad aleją Piłsudskiego w Rzeszowie. Inicjatywa pt. „Litania na okrągłej” jest częścią Festiwalu Wiary, którego czwarty finał odbędzie się 27 i 28 maja. To dwa dni ewangelizacji ulicznej, katechez i modlitwy uwielbienia pod hasłem „Miłosierny jest nasz Pan”. Niewątpliwie Maryja bardzo nas wpiera, abyśmy jak najpełniej otworzyli się na Boże Miłosierdzie. Ten rok i ten maj stanowi wielkie wyzwanie dla całego Kościoła, który, jak pisał papież Franciszek w bulli ustanawiającej Rok Miłosierdzia, powinien stać się echem Słowa Boga. Słowo to brzmi mocno jako głos przebaczenia, wsparcia, pomocy i miłości. Obyśmy, za sugestią Ojca Świętego, nigdy się nie zmęczyli ofiarowaniem miłosierdzia i zawsze byli cierpliwi w umacnianiu i przebaczaniu. Mamy w tym wielkie wsparcie Matki Miłosierdzia. Wezwanie to pojawiło się w Litanii Loretańskiej rok temu. Natomiast w sercach i umysłach chrześcijan jest dłużej niż historia Polski.

Tagi:
uroczystość

Reklama

Ku pokrzepieniu ducha i umocnieniu jedności

2019-12-10 10:48

Ks. Wojciech Kania
Edycja sandomierska 50/2019, str. I

W Stalowej Woli zostało wykonane Oratorium o Męczennikach Sandomierskich „Dojrzewanie drzewa – witraż wiernością malowany”, przygotowane na jubileusz 200-lecia Diecezji Sandomierskiej. Muzykę skomponowali Piotr Pałka i Hubert Kowalski, natomiast libretto napisał ks. Krzysztof Lechowicz

Ks. W. Kania
Należy pielęgnować pamięć o praojcach

Wśród licznych gości, którzy wypełnili salę Miejskiego Domu Kultury, obecni byli: bp Krzysztof Nitkiewicz, bp pomocniczy senior Edward Frankowski, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, senator Janina Sagatowska, przedstawiciele różnych instytucji oraz samorządowcy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wigilia w Stowarzyszeniu „Po prostu żyj”

2019-12-11 21:35

Zofia Białas

Wigilia to dzień szczególny dla tych, którzy prawdziwie przeżyli Adwent. W tym dniu zasiądą rodzinnie przy stole, przeczytają fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, połamią się opłatkiem, zapalą lampki na choince, zaśpiewają kolędę „Wśród nocnej ciszy” i pójdą jak pasterze reflektować tajemnicę Bożego Narodzenia.

Zofia Białas

Czyniąc zadość tradycji, przy wigilijnym stole spotkali się 11 grudnia członkowie Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, ludzie, którzy stworzyli szczególną wspólnotę, wspólnotę ludzi dotkniętych chorobą nowotworową. Razem z nimi przy wigilijnym stole zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, członkowie rodzin. Każde takie spotkanie to świadomość, że ci, których dotknęła choroba nie powinni być zostawieni samym sobie. Organizatorem opłatkowego spotkania był zarząd Stowarzyszenia.

Zofia Białas

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. prałat Marian Stochniałek – duchowy opiekun Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, Marek Kieler - starosta wieluński, Grażyna Ryczyńska – radna Rady Powiatu, przedstawiciel Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Grzegorz Żabicki - działacz ZHP, radny, nauczyciel.

Spotkanie rozpoczęły: wspólnie zaśpiewana kolęda „Wśród nocnej ciszy”, fragment Ewangelii wg św. Łukasza, słowa św. Jana Pawła II i papieża seniora Benedykta XVI pokazujące sens Bożego Narodzenia, słowo ks. Mariana Stochniałka i życzenia prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Po prostu żyj”.

Słowa Jana Pawła II zachęciły słuchających do wpatrywania się w Boże Dziecię – Zbawienie świata i do uczenia się od Niego miłości oraz odpowiedzialności za każdego człowieka i za każde ludzkie życie; słowa Benedykta XVI, przypomniały, że Boże Narodzenie stało się świętem darów, abyśmy naśladowali Boga, który dal nam samego siebie. Pozwólmy, powiedział, aby nasze serce, nasza dusza i nasz umysł zostały tą prawdą przesiąknięte! Kupując i przyjmując wiele prezentów, nie zapomnijmy o prawdziwym darze: abyśmy sobie wzajemnie ofiarowali cząstkę nas samych! (…)Wtedy znika niepokój. Wtedy rodzi się radość, wtedy nastaje święto.

Po refleksjach o istocie Bożego Narodzenia przyszedł czas na połamanie się opłatkiem, spożycie wieczerzy i wspólne kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem