Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nie tylko odpust na medal

W niedzielę 17 kwietnia olkuska parafia uczciła swojego patrona – Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. W podniosłej atmosferze jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski wierni oraz goście modlili się na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka

Niedziela sosnowiecka 18/2016, str. 4

[ TEMATY ]

odpust

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Wśród odznaczonych był Pasterz diecezji

Wśród odznaczonych był Pasterz diecezji

Wraz z Pasterzem naszej diecezji Mszę św. odpustową w intencji pierwszego proboszcza, ks. prał. Henryka Januchty oraz wiernych celebrowali ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej i ks. Henryk Chmieła – dziekan dekanatu olkuskiego. Na zakończenie Liturgii odpustowej wszyscy zgromadzeni – kapłani, wierni, goście, władze poszczególnych szczebli, poczty sztandarowe, liturgiczna służba ołtarza, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i wspólnot parafii udali się na procesję eucharystyczną wokół świątyni, a po odśpiewaniu „Te Deum” rozpoczęła się druga część uroczystości – wręczanie orderów św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz odznak św. Floriana Mazovia.

Proboszcz na medal

Piękny śpiew chóru parafialnego i gra orkiestry dętej ubogacały odpustową Mszę św., wprowadzając niezwykle podniosły klimat uroczystości. Słowa powitania do wszystkich licznie zgromadzonych uczestników Liturgii odpustowej skierował gospodarz miejsca, proboszcz ks. Grzegorz Gołuszka: – Księże Biskupie, jesteś dobrym Pasterzem naszej diecezji, dlatego tym bardziej gorąco witamy cię w naszej wspólnocie. Wspominał też lata swojej posługi w poprzedniej, trudnej parafii, oraz troskę, z jaką Biskup Ordynariusz pochylał się nad nią, podobnie jak nad wszystkimi świątyniami, wspólnotami, kapłanami i wiernymi Kościoła sosnowieckiego. Słowo kończące należało do bp. Grzegorza Kaszaka, który mianował Księdza Proboszcza kanonikiem z uwagi na fakt, że wyróżnia się pod względem formacji kapłańskiej i prawości życia oraz chwalebnie wypełnia swą posługę duszpasterską. Nominacja ta wywołała gromkie brawa zgromadzonych.

Dobry Pasterz

W homilii Ksiądz Biskup przywołał patrona – Dobrego Pasterza. – Owieczka, którą Jezus trzyma na ramionach, to symbol każdego z nas. Obraz ten, który na pewno mamy w pamięci, wskazuje, że jest Ktoś, kto zawsze się o nas troszczy i śpieszy nam na ratunek, gdy się zagubimy (...) . Bóg jest właścicielem człowieka, który ma prawo do naszego życia, i szukając nas chce naszego szczęścia. A my nie jesteśmy masą ani tłumem, choć na świecie są nas miliardy. Tymczasem Jezus każdego zna po imieniu, zna historię naszego życia, nikt nie jest mu obojętny i każdego, jak Dobry Pasterz otacza swą opieką, miłością, troską – zaznaczył Kaznodzieja.

Reklama

Dla Kościoła i Ojczyzny

Order św. Stanisława Biskupa i Męczennika przyznawany jest przez Stowarzyszenie Dam i Kawalerów tego orderu, jako wyraz uznania za pracę na rzecz społeczeństwa i praw człowieka oraz wspieranie i tworzenie inicjatyw nawiązujących do idei orderu. Order powędrował do: proboszcza ks. Grzegorza Gołuszki, Anny Mastałskiej, Jerzego Pazdana, Katarzyny Sity, Antoniego Studnickiego i Grzegorza Tepliga. W imieniu wielkiego kanclerza kapituły prof. dr. hab. Mirosława Nadera oraz prezesa Zarządu Stowarzyszenia Dam i Kawalerów dr. Jacka Macyszyna dekoracji dokonali płk Michał Fałat, bp Grzegorz Kaszak i płk Robert Edelwajn.

Z kolei odznaką św. Floriana Mazovia, przyznawaną za kształtowanie postaw patriotycznych, służbę Bogu i Ojczyźnie, podtrzymywanie ducha rycerskości, wzajemnego poszanowania i honoru oraz krzewienie pozytywnych idei tradycji szlacheckiej i zakonów rycerskich, zostali uhonorowani: bp Grzegorz Kaszak, Tadeusz Dubiański, Jan Wojciech Stadnicki i Grzegorz Ziarno, odznaczeni I klasą Komandorii, zaś odznaczenie II klasy przyznano: ks. Mariuszowi Karasiowi, Józefowi Skulichowi, Jarosławowi Kapsowi, Dariuszowi Malickiemu i Jackowi Gębali.

Dużo medalistów, wyróżnionych, medali i nominacji... Cóż? Trzeba powiedzieć jedno: tego dnia nie tylko odpust był na medal, ale i Ksiądz Proboszcz, który został uhonorowany nową godnością, i Pasterz naszej diecezji z odznaką św. Floriana Mazovia, i wreszcie grono osób zasłużonych dla Kościoła i narodu. Z całą pewnością na wyróżnienie zasługuje także cała olkuska parafia.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust w Rokitnie: Pielgrzymka chorych i Służby Zdrowia

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

ks.Grzegorz Niedźwiedź

Do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 16 czerwca pielgrzymowali chorzy i pracownicy Służby Zdrowia. Mszy św. w intencji chorych, cierpiących i Służby Zdrowia przewodniczył ks. Arkadiusz Zawistowski - krajowy duszpasterz Służby Zdrowia.

Fotogaleria: Pielgrzymka chorych i Służby Zdrowia

CZYTAJ DALEJ

Australian Open: Linette przegrała z Sabalenką w półfinale

2023-01-26 14:03

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JAMES ROSS

Magda Linette przegrała z rozstawioną z numerem piątym Białorusinką Aryną Sabalenką 6:7 (1-7), 2:6 w półfinale wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open w Melbourne.

30-letnia poznanianka jest trzecią Polką, która walczyła o finał Australian Open. Przed rokiem ta sztuka nie udała się Idze Świątek, a w latach 2014 i 2016 na półfinale zatrzymała się Agnieszka Radwańska.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję