Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nie tylko odpust na medal

W niedzielę 17 kwietnia olkuska parafia uczciła swojego patrona – Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. W podniosłej atmosferze jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski wierni oraz goście modlili się na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka

Niedziela sosnowiecka 18/2016, str. 4

[ TEMATY ]

odpust

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Wśród odznaczonych był Pasterz diecezji

Wśród odznaczonych był Pasterz diecezji

Wraz z Pasterzem naszej diecezji Mszę św. odpustową w intencji pierwszego proboszcza, ks. prał. Henryka Januchty oraz wiernych celebrowali ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej i ks. Henryk Chmieła – dziekan dekanatu olkuskiego. Na zakończenie Liturgii odpustowej wszyscy zgromadzeni – kapłani, wierni, goście, władze poszczególnych szczebli, poczty sztandarowe, liturgiczna służba ołtarza, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i wspólnot parafii udali się na procesję eucharystyczną wokół świątyni, a po odśpiewaniu „Te Deum” rozpoczęła się druga część uroczystości – wręczanie orderów św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz odznak św. Floriana Mazovia.

Proboszcz na medal

Piękny śpiew chóru parafialnego i gra orkiestry dętej ubogacały odpustową Mszę św., wprowadzając niezwykle podniosły klimat uroczystości. Słowa powitania do wszystkich licznie zgromadzonych uczestników Liturgii odpustowej skierował gospodarz miejsca, proboszcz ks. Grzegorz Gołuszka: – Księże Biskupie, jesteś dobrym Pasterzem naszej diecezji, dlatego tym bardziej gorąco witamy cię w naszej wspólnocie. Wspominał też lata swojej posługi w poprzedniej, trudnej parafii, oraz troskę, z jaką Biskup Ordynariusz pochylał się nad nią, podobnie jak nad wszystkimi świątyniami, wspólnotami, kapłanami i wiernymi Kościoła sosnowieckiego. Słowo kończące należało do bp. Grzegorza Kaszaka, który mianował Księdza Proboszcza kanonikiem z uwagi na fakt, że wyróżnia się pod względem formacji kapłańskiej i prawości życia oraz chwalebnie wypełnia swą posługę duszpasterską. Nominacja ta wywołała gromkie brawa zgromadzonych.

Dobry Pasterz

W homilii Ksiądz Biskup przywołał patrona – Dobrego Pasterza. – Owieczka, którą Jezus trzyma na ramionach, to symbol każdego z nas. Obraz ten, który na pewno mamy w pamięci, wskazuje, że jest Ktoś, kto zawsze się o nas troszczy i śpieszy nam na ratunek, gdy się zagubimy (...) . Bóg jest właścicielem człowieka, który ma prawo do naszego życia, i szukając nas chce naszego szczęścia. A my nie jesteśmy masą ani tłumem, choć na świecie są nas miliardy. Tymczasem Jezus każdego zna po imieniu, zna historię naszego życia, nikt nie jest mu obojętny i każdego, jak Dobry Pasterz otacza swą opieką, miłością, troską – zaznaczył Kaznodzieja.

Reklama

Dla Kościoła i Ojczyzny

Order św. Stanisława Biskupa i Męczennika przyznawany jest przez Stowarzyszenie Dam i Kawalerów tego orderu, jako wyraz uznania za pracę na rzecz społeczeństwa i praw człowieka oraz wspieranie i tworzenie inicjatyw nawiązujących do idei orderu. Order powędrował do: proboszcza ks. Grzegorza Gołuszki, Anny Mastałskiej, Jerzego Pazdana, Katarzyny Sity, Antoniego Studnickiego i Grzegorza Tepliga. W imieniu wielkiego kanclerza kapituły prof. dr. hab. Mirosława Nadera oraz prezesa Zarządu Stowarzyszenia Dam i Kawalerów dr. Jacka Macyszyna dekoracji dokonali płk Michał Fałat, bp Grzegorz Kaszak i płk Robert Edelwajn.

Z kolei odznaką św. Floriana Mazovia, przyznawaną za kształtowanie postaw patriotycznych, służbę Bogu i Ojczyźnie, podtrzymywanie ducha rycerskości, wzajemnego poszanowania i honoru oraz krzewienie pozytywnych idei tradycji szlacheckiej i zakonów rycerskich, zostali uhonorowani: bp Grzegorz Kaszak, Tadeusz Dubiański, Jan Wojciech Stadnicki i Grzegorz Ziarno, odznaczeni I klasą Komandorii, zaś odznaczenie II klasy przyznano: ks. Mariuszowi Karasiowi, Józefowi Skulichowi, Jarosławowi Kapsowi, Dariuszowi Malickiemu i Jackowi Gębali.

Dużo medalistów, wyróżnionych, medali i nominacji... Cóż? Trzeba powiedzieć jedno: tego dnia nie tylko odpust był na medal, ale i Ksiądz Proboszcz, który został uhonorowany nową godnością, i Pasterz naszej diecezji z odznaką św. Floriana Mazovia, i wreszcie grono osób zasłużonych dla Kościoła i narodu. Z całą pewnością na wyróżnienie zasługuje także cała olkuska parafia.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowują się do koronacji

Niedziela sandomierska 37/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Matka Boża

odpust

Ks. Adam Stachowicz

Odpust Matki Bozej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

Odpust Matki Bozej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

W uroczystość Matki Bożej Pocieszenia (30 sierpnia) do radomyskiego Sanktuarium przybyła rzesza pątników. Przyszły pielgrzymki piesze z parafii: Chwałowice, Kotowa Wola, Wola Rzeczycka, Zaleszany, Pniów, Grębów, Wrzawy, Turbia, Zbydniów, Gorzyce oraz pielgrzymi ze Stalowej Woli z parafii Opatrzności Bożej i rozwadowskiej fary. Licznie przybyli też pielgrzymi indywidualni. Łącznie w uroczystości uczestniczyło ponad 5 tys. osób. Ks. Józef Turoń, kustosz radomyskiego Sanktuarium, wyjaśnia: – Od ubiegłego roku przygotowujemy się do koronacji wizerunku Matki Bożej Pocieszenia. Jeśli chodzi o datę koronacji, to będzie ona uzależniona od decyzji Księdza Biskupa. Przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej trwały 5 lat. Dlatego już teraz zaczęliśmy przygotowania do kolejnej koronacji: materialne – chcemy dokończyć zakładanie witraży w świątyni i przygotować ołtarze dla obu wizerunków Matki Bożej. Natomiast jeszcze istotniejsze są przygotowania duchowe. Będziemy starać się bardziej obudzić kult Matki Bożej w Radomyślu i w całej diecezji – zaznacza Ksiądz Kustosz.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję