Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nasza Królowa!

Jakże długa jest historia maryjności Polski i Polaków. W jak przedziwny sposób wpisała się Maryja w serce tego dzielnego narodu… Jej obecność w nim jest opatrznościowa i „po swojemu kształtuje procesy dziejowe na polskiej ziemi” – tak mówił św. Jan Paweł II na Jasnej Górze 5 czerwca 1979 r. Jan Długosz natomiast nazywał Ją „Panią świata i naszą”, a Grzegorz z Sambora (2. poł. XVI wieku) określił Maryję jako Królową Polski i Polaków. W 1608 r. pewnemu włoskiemu jezuicie Juliuszowi Mancinellemu ukazała się Maryja w towarzystwie św. Stanisława Kostki, wypowiadając następujące słowa: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie”. Po raz drugi Maryja objawiła się mu w 1610 r. na Wawelu w obecności Króla Polski, mówiąc: „Jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi, więc wstawiaj się do Mnie za nimi, o pomyślność tej ziemi błagaj nieustannie”.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W blasku Miłości Miłosiernej

Niedziela sandomierska 16/2016, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

edytorial

Archiwum autora

Ponad 30 małżeństw wzięło udział w rekolekcjach ewangelizacyjnych

Ponad 30 małżeństw wzięło udział w rekolekcjach ewangelizacyjnych

„W blasku Miłości Miłosiernej” – to hasło pierwszej sesji rekolekcji ewangelizacyjnych dla rodzin, które miały miejsce w dniach 31 marca – 3 kwietnia

Małżeństwa z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic miały możliwość udziału nie tylko w konferencjach czy Mszy św., ale również w spotkaniach w małych grupach oraz nabożeństwach ewangelizacyjnych. Był czas na modlitwę wspólnotową i indywidualne spotkanie z Bogiem. Miejscem modlitwy była kolegiata św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz sale spotkań przy domu „Michael”. Organizacji rekolekcji podjął się Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie wraz z rejonowym duszpasterzem ks. Janem Sarwą oraz Diakonia Ewangelizacji. Z pełnych czterodniowych spotkań korzystało ponad 30 małżeństw z dziećmi, natomiast na niektóre punkty dnia przychodziły osoby z całego miasta. Jak zaznaczają Wiesława i Mirosław Bąk organizujący pierwszą sesję: – Rekolekcje ewangelizacyjne to wyjątkowy czas spotkania Boga i wspólnoty małżeńskiej. W tym szczególnym Roku Miłosierdzia Bożego to wyjątkowe zaproszenie dla każdego małżeństwa, które pragnie odnowić wzajemną miłość i umocnić więź małżeńską w Chrystusie. Natomiast Anna Wójciak dodaje: – Na rekolekcjach dla małżeństw jako Diakonia Ewangelizacji staraliśmy się głosić Jezusa swoją postawą i zaangażowaniem. Głosząc konferencje, ukazywaliśmy Jego nieskończoną miłość do każdego człowieka oraz niepojęte miłosierdzie Boże względem Niego. Przybliżaliśmy Jezusa, jako naszego jedynego Zbawiciela oraz ukazywaliśmy dobro, jakie płynie z bycia we wspólnocie. Ponadto, jako diakonia wychowawcza, zajmowaliśmy się dziećmi, by rodzice mogli w pełni czerpać z rekolekcji, nie martwiąc się w tym czasie o swoje pociechy – zaznacza Anna.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję