Reklama

Głos z Torunia

Deszcz błogosławieństwa

Korowód Świętych, w których uczestniczyły również relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, Msza św. w strugach deszczu, chrzest, bierzmowanie, krzyże misyjne to wyraźne znaki mówiące o obecności Boga i Jego błogosławieństwie podczas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu

Niedziela toruńska 18/2016, str. 1, 4

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

SAI

Delegacja z Chełmży z klerykami toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego

Delegacja z Chełmży z klerykami toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego

Uroczystość na INEA Stadionie w Poznaniu odbyła się 16 kwietnia i zgromadziła delegacje wszystkich polskich diecezji, które prezentowały swoich świętych. Przedstawicielami naszej diecezji byli: bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki, którzy koncelebrowali uroczystą Mszę św., kapłani, osoby konsekrowane, 8-osobowa delegacja toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego wraz z ojcem duchownym ks. dr. Andrzejem Kowalskim oraz wierni świeccy, w tym m.in. młodzież z Chełmży.

Radosna rocznica

W pierwszej części, prowadzonej przez Dorotę Chotecką i Cezarego Pazurę, miała miejsce wspólna modlitwa i uwielbienie Boga przez śpiew i taniec. W dziękczynieniu za chrzest uczestniczyły znane z polskiej sceny muzyki chrześcijańskiej zespoły, m.in. „Arka Noego” i „Siewcy Lednicy”. Wierni wysłuchali też świadectwa znanego perkusisty Jana Budziaszka, który poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po katechezie wygłoszonej przez bp. Grzegorza Rysia nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wodą święconą, którego dokonał abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

W Korowodzie Świętych młodzież z Chełmży wraz z ks. Dawidem Gapińskim niosła relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, chełmżanina, męczennika obozów koncentracyjnych II wojny światowej, patrona skautów i harcerzy. Relikwie wyeksponowane zostały przy głównym ołtarzu, gdzie Mszy św. przewodniczył kard. Pietro Parolin, legat papieski. – Silna wiara Polaków umocniła nadzieję i moc ducha, broniąc i zachowując oraz dając zdolność bycia cierpliwymi i wytrwałymi, w ufnym oczekiwaniu Bożej interwencji. Jesteśmy tu dzisiaj, aby przypomnieć i dziękować Panu za dar wiary i przezwyciężenie wielu trudnych chwil. Jesteśmy wezwani, aby uczcić tę radosną rocznicę, która pozwala nam spojrzeć na korzenie, wypływającą z nich życiową moc, która sprawiła wasz wzrost – powiedział w homilii wysłannik papieża Franciszka. Podczas Eucharystii dwóm młodym kobietom udzielono sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego – chrztu, bierzmowania oraz Komunii św. W takich okolicznościach symboliczny stał się nawet deszcz, który można było interpretować jako znak odradzającego obmycia i Bożego błogosławieństwa. Kilkanaście osób świeckich z całej Polski otrzymało krzyże misyjne i zostało posłane do apostolskiej posługi przekazu wiary w Polsce.

Reklama

Podziękowania

Na zakończenie abp Gądecki prosił legata papieskiego o przekazanie podziękowania Ojcu Świętemu za duchową obecność i życzliwość, którą żywi do naszej ojczyzny. Podziękowania skierowane zostały także do przedstawicieli innych Kościołów i związków wyznaniowych, którzy uczestniczyli w centralnych obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych za zaangażowanie w organizację jubileuszu. Wieczorem Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentował musical „Jesus Christ Superstar”.

Dla przedstawicieli diecezji toruńskiej udział w uroczystości był zaszczytem, wyróżnieniem i przeżyciem, które na długo pozostanie w sercach i pamięci.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mieszko I i Dobrawa na banknocie – NBP upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski

[ TEMATY ]

chrzest

Chrzest Polski

NBP

Narodowy Bank Polski wyemituje dziś banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem księcia Mieszka I i Dobrawy, który upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski. Będzie to ósmy banknot kolekcjonerski w historii banku. Już od wtorku będzie dostępny w kasach Narodowego Banku Polskiego w cenie 75 zł.

Banknoty kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski upamiętniają ważne wydarzenia oraz wybitne postaci z historii Polski. Takim właśnie wydarzeniem był niewątpliwie chrzest Polski dokonany w 966 roku z inicjatywy Mieszka I. Dlatego właśnie podobizny Mieszka I oraz jego małżonki, Dobrawy – zaczerpnięte z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki – są najważniejszym elementem graficznym banknotu.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję