Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Wracają żołnierze!

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 3

Archidiecezja Łódzka

Pogrzeb śp. płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Powązkach był niezwykły, uroczysty. Chciałoby się wykrzyczeć: Wracają Żołnierze! Dzięki determinacji i działaniom prof. Krzysztofa Szwagrzyka i jego ekipy naukowej ożywają prochy Żołnierzy Wyklętych – bohaterów narodowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej bronili naszej niezależności i suwerenności.

Czasy powojenne to lata terroru komunistycznego. W celach śmierci razem z okupantami hitlerowskimi znaleźli się walczący w szeregach Armii Krajowej. Wracają w swojej świętej pamięci do narodu polskiego dopiero dziś. Niedawno odbył się pogrzeb młodej bohaterki Danuty Siedzikówny „Inki”. Teraz w tajemnicy świętych obcowania wszyscy oni będą zapewne służyć ojczyźnie, o co trzeba ich prosić.

Reklama

Od października 2015 r. żyjemy w innej Polsce, w kraju, który zauważa swoje korzenie, ma swoją pamięć historyczną, w kraju, na którego czele stoi nieuwikłany w stare komunistyczne układy prezydent, a rząd stanowią ludzie, którym naprawdę zależy na swojej Ojczyźnie. Nowe władze sprzyjają rodzinie, zauważają jej potrzeby, dostrzegają tych, którym jest najtrudniej, choć były lata w najnowszych dziejach, gdy mieliśmy większe możliwości rozwojowe i pomocowe. Nowy rząd walczy o narodowe interesy: w mediach, polityce rodzinnej, w gospodarce, w służbie zdrowia. Na razie w dużej mierze to projekty czy propozycje, ale kierunek jest na pewno właściwy.

Polska to kraj wielki i dumny – to kraj Jagiellonów, silny, rozwijający się; to kraj Sobieskiego, który zwyciężył Turków pod Wiedniem i uratował zagrożoną islamem Europę; to kraj, który w 1920 r. obronił Warszawę i praktycznie całą Europę przed hordami bolszewickimi. To kraj wielki obecnością Kościoła. Dzisiaj zmartwychwstałe postaci Żołnierzy Wyklętych przypominają nam, co naprawdę jest naszą siłą: wiara i odwaga w dążeniu do dobrego celu.

Zjednoczona Europa bardzo potrzebuje dziś nowego zastrzyku sił, potrzebuje Ewangelii. Jakże zmieniła się od czasu, kiedy powstawały jej zręby, kiedy jej ojcowie założyciele, katolicy, dziś kandydaci na ołtarze: Alcide De Gasperi i Robert Schuman czynili wszystko, by wspólnota europejska wspierała się na silnych fundamentach chrześcijaństwa, które daje najlepszą gwarancję zdrowego rozwoju...

Żołnierze Wyklęci wracają do Polski wolnej, za którą oddali swoje życie. Tak, Wyklęci Bohaterowie, wracacie do Ojczyzny, której chcieliście, za którą tęskniliście i dla której decydowaliście się na największe cierpienia. Wracacie do Polski, której zależy na swojej tożsamości, na tym, by polskojęzyczne media wyrażały polską rację stanu. Stajemy wobec Was na baczność, żeby zameldować: Wracacie do domu!, ale i prosić: Pilnujcie nam tego skarbu, bo kruchy i delikatny.

2016-05-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję