Reklama

Polityka

Komorowski: rodzina depozytariuszem ducha patriotyzmu także w czasach wolności

W pokoleniach pragnących wolności rodzina była głównym depozytariuszem tradycji niepodległościowej i ducha patriotyzmu. Tę rolę rodzina powinna pełnić także w czasach wolności – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w Warszawie podczas centralnych obchodów 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

[ TEMATY ]

prezydent

www.prezydent.pl

W swoim przemówieniu na Placu Piłsudskiego prezydent Bronisław Komorowski przypomniał o szczególnym charakterze tego miejsca dla polskiej historii. Wspomniał o Marszałku Piłsudskim, który rezydował w Sztabie Generalnym w pobliskim Pałacu Saskim oraz o symbolice Grobu Nieznanego Żołnierza.

"Pamiętamy o tym, że tutaj Jan Paweł II wzywał Ducha Świętego, aby ‘odnowił oblicze tej Ziemi’ i przypominał, że wolność jest darem. Ten dar zdobyliśmy razem poprzez Solidarność" - przypomniał prezydent.

Reklama

Plac Piłsudskiego w Warszawie był także miejscem pożegnania Polaków - we wspólnej modlitwie - z papieżem Janem Pawłem II, tu też żegnano Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, wyrażano radość z beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, ale także z członkostwa Polski w NATO i wejścia do Unii Europejskiej.

„Również tutaj 17 kwietnia 2010 razem żegnaliśmy w żałobnej Mszy świętej ofiary tragicznej katastrofy w Smoleńsku. Czuliśmy wtedy w ogromnej stracie ogromną wspólnotę żałoby i bólu” – stwierdził Bronisław Komorowski.

Zdaniem prezydenta, na trwałość niepodległości Polski składają się cztery elementy: rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania Polski ze światem zachodnim.

Reklama

„Zawsze w pokoleniach pozbawionych, lecz pragnących wolności, rodzina była głównym depozytariuszem tradycji niepodległościowej i ducha patriotyzmu” – zaznaczył Bronisław Komorowski. – Tę rolę rodzina powinna pełnić także w czasach szczęśliwych, w czasach wolności – dodał.

Dlatego, jego zdaniem, trzeba „konsekwentnie tworzyć dobry klimat dla polskiej rodziny”. - Dla rodziców najważniejsze są dzieci. To, co tworzymy przez całe nasze życie, tworzymy głównie z myślą o nich. Pracując więc dla Polski z myślą o kolejnych pokoleniach, chcemy przekazać następcom jeszcze zamożniejszą i jeszcze bezpieczniejszą Ojczyznę – stwierdził Bronisław Komorowski.

- Pytania postawione przez głęboki kryzys demograficzny to pytania o przyszłość narodu – podkreślił i dodał: „Musimy wykorzystać ten rzadki w polskiej historii czas, gdy praca i wysiłek kolejnych polskich pokoleń mogą się nawarstwiać”.

Po uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczął się Marsz „Razem dla Niepodległej”, m.in. z udziałem premier Ewy Kopacz, marszałków Sejmu i Senatu Radosława Sikorskiego i Bogdana Borusewicza oraz prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Podczas Marszu Bronisław Komorowski złożył kwiaty kolejno pod pomnikami: kard. Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego „Grota”, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego, a na zakończenie Marszu przy Belwederze – pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pod pomnikiem kard. Wyszyńskiego przed kościołem sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu prezydentowi towarzyszyli kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser i biskup polowy WP Józef Guzdek. Prezydent podkreślił "niełatwą, ale piękną działalność" i rolę Prymasa Tysiąclecia jako duchowego opiekuna Polaków w trudnych dla narodu czasach komunizmu.

Wcześniej, w godzinach porannych prezydent Komorowski wziął udział w Mszy św. za Ojczyznę, sprawowanej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

2014-11-11 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Szczytu Klimatycznego i otwarcie polskiej sali w RB ONZ

[ TEMATY ]

USA

prezydent

Jakub Szymczuk / KPRP / prezydent.pl

Nowy Jork | Siedziba ONZ. Inauguracja Szczytu Klimatycznego

Nowy Jork | Siedziba ONZ. Inauguracja Szczytu Klimatycznego

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa w Nowym Jorku w związku z 74. sesją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, wziął udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego, spotkał się z Prezydentem Republiki Korei, a także otworzył „polski pokój konferencyjny” w zespole sal Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szczyt klimatyczny:

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję