Reklama

Prosto i jasno

Polacy muszą czuć się bezpieczni

Czy w Polsce ustawy uchwalają Sejm i Senat, czy mamy państwo prawa, czy raj dla prawników, którzy nie uznają roli parlamentu?

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 38

Zaostrza się spór w komentowaniu sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego przez tzw. opozycję totalną, czyli PO, .Nowoczesną oraz KOD. W zasadzie nie dziwię się opozycji, że zależy jej na zaostrzaniu debaty politycznej, na podgrzewaniu sporów. Sprzeciw budzą natomiast działania sędziów Sądu Najwyższego, a także sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy nakłaniają sądy powszechne oraz samorządy do buntu prawniczego. Pytanie zasadnicze: Czy w Polsce ustawy uchwalają Sejm i Senat, czy mamy państwo prawa, czy raj dla prawników, którzy nie uznają roli parlamentu?

Nie bacząc na to, rząd pracuje na pełnych obrotach, zaś większość parlamentarna uchwala kolejne dobre ustawy dla Polaków. I tak po ustawie o ochronie ziemi i lasów przed wykupem przez cudzoziemców, po uchwaleniu wprowadzenia bezpłatnych leków dla seniorów mamy nowelizację ustawy o Karcie Polaka, która wychodzi naprzeciw tym rodakom na Wschodzie, którzy chcą nie tylko Polskę odwiedzić, ale i osiedlić się u nas na stałe. Ustawa daje im wybór: jeżeli chcecie mieszkać tam, gdzie mieszkali wasi ojcowie, dziadkowie, będziemy wam nadal pomagać w podtrzymywaniu polskości poza granicami kraju, ale jeżeli chcecie przyjechać do macierzy, również dajemy wam taką możliwość i wspieramy was w osiedleniu się. Według nowej ustawy, posiadacz Karty Polaka, który przyjedzie do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, otrzyma bezpłatnie kartę stałego pobytu, następnie po roku – obywatelstwo polskie, a w tym czasie może liczyć na różnego rodzaju pomoc w tym najtrudniejszym okresie adaptacji. Ważnym zapisem ustawy jest pomoc rodakom w sytuacjach szczególnych: kiedy zaistnieje zagrożenie ich zdrowia bądź życia, będą traktowani jak obywatele polscy.

Reklama

Kolejna uchwalona ustawa dotyczy zakazu propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej; zakazano nazywania dróg, ulic, mostów i placów w sposób, który upamiętniałby osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Kolejna ważna ustawa dotyczy ochrony dzieci przed wszelkimi formami wyzysku seksualnego i nadużyć seksualnych. Potrzebne są nowe działania państwa, zwłaszcza o charakterze prewencyjnym. Stąd pojawił się w ustawie dość drastyczny, ale jedyny możliwy zapis: o rejestrze przestępców seksualnych wobec dzieci. Rejestr, który pozwoli obywatelom, głównie rodzicom, na szeroki dostęp do informacji nie tylko o ogólnych zagrożeniach pedofilią, ale także o konkretnych osobach, przed którymi należy lepiej chronić własne dzieci.

Z innych dobrych ustaw wspomnę, że nie będzie już milionowych wynagrodzeń dla osób kierujących spółkami Skarbu Państwa. Zmieniona została tzw. ustawa kominowa sprzed 16 lat, która dopuszczała do wielu patologii. Ponadto jest już w Sejmie tzw. duża ustawa medialna, która ma zagwarantować misyjność mediów publicznych, niezależność dziennikarską, a także stworzyć solidny fundament finansowy dla mediów. Wprowadzona opłata audiowizualna, która ma zapewnić mediom publicznym odpowiednie środki na wypełnianie misji, będzie wynosić 15 zł miesięcznie (osoby w trudnej sytuacji materialnej oraz seniorzy będą z niej zwolnieni).

Nadszedł również czas na gruntowne zmiany w Instytucie Pamięci Narodowej i usprawnienie jego pracy. Nie będzie już problemu m.in. z badaniem materiału genetycznego rodzin ofiar represji komunistycznych i przeciągającymi się pracami ekshumacyjnymi, IPN dostanie też skuteczne narzędzia do walki z niszczeniem dobrego imienia Polski. Co ważne, nowelizacja zakłada likwidację zasobu zastrzeżonego w IPN, a jego akta zostaną przeanalizowane pod kątem bezpieczeństwa państwa. Z innych spraw można wspomnieć zmiany w MON: zabiegamy o stałą obecność wojsk NATO w Polsce i Europie Środkowej. To strategiczne zadanie z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. Polacy muszą czuć się bezpieczni – to założenie przyświeca właściwie wszystkim zmianom.

2016-05-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Ludmiła Pilecka/ pl.wikipedia.org

Porcjunkula

Porcjunkula

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję